Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑red

Potencjał wody

Potencjał wody to ilość energii swobodnej wnoszonej do układu przez każdy molmolmol wody (inaczej: aktywność wody). Woda zawsze przemieszcza się z miejsc o wyższym potencjale wody do miejsc o potencjale niższym.

Potencjału wody nie można zmierzyć bezpośrednio. Można natomiast porównać ze sobą potencjały wody w różnych systemach, przyjmując jako punkt odniesienia potencjał czystej wody – umownie wynosi on 0 MPa (megapaskali).

bg‑red

Potencjał wody w komórkach roślinnych

Wartości potencjału wody w komórkach roślinnych są na ogół mniejsze od 0, a więc przyjmują wartości ujemne, np. w stosunkowo dobrze uwodnionych komórkach wahają się od −0,1 do −1,0 MPa.

RmCzmpl2adgZv1
Mapa myśli. Lista elementów:
  • Nazwa kategorii: Czynniki decydujące [br]o wartości potencjału wody [br]w komórce
    • Elementy należące do kategorii Czynniki decydujące [br]o wartości potencjału wody [br]w komórce
    • Nazwa kategorii: ciśnienie hydrostatyczne [br](turgorowe), inaczej [br]potencjał[br] ciśnienia (turgorowy)[br]oznaczany symbolem Psi p
    • Nazwa kategorii: potencjał osmotyczny, [br] oznaczany jako Psi pi
    • Nazwa kategorii: oddziaływania matrycowe,[br] inaczej potencjał[br] matrycowy, [br] oznaczany symbolem Psi m
    • Koniec elementów należących do kategorii Czynniki decydujące [br]o wartości potencjału wody [br]w komórce

Zależność potencjału wody w komórce od tych trzech sił określa równanie:

Ψw=Ψp+Ψπ+Ψm

Ψw – potencjał wody

Ψp – ciśnienie turgorowe

Ψπ – potencjał osmotyczny

Ψm – oddziaływania matrycowe

Potencjał wody

Wyrażany w paskalach (Pa). Jest to ilość energii swobodnej (inaczej zdolność do wykonania pracy użytecznej lub aktywność wody) wnoszonej do układu przez każdy mol wody.

Ciśnienie turgorowe (hydrostatyczne)

Ciśnienie wywierane przez protoplast komórki na ścianę komórkową. Jest to fizjologiczny stan wysycenia komórek i tkanek roślinnych wodą, umożliwiający utrzymanie kształtu i określonej pozycji przez roślinę lub niektóre jej organy, które nie mają dobrze wykształconej podtrzymującej tkanki mechanicznej.

Ciśnienie turgorowe jest wyższe od atmosferycznego. Zwiększa energię swobodną (aktywność) wody, a więc podwyższa potencjał wody w komórce.

Potencjał osmotyczny

Siły osmotyczne zmniejszają energię swobodną wody. Stanowią składnik potencjału wody, określający wpływ substancji rozpuszczonych (nieorganicznych i niskocząsteczkowych substancji organicznych, szczególnie cukrów) na kierunek ruchu wody: im wyższe stężenie tych związków w komórce, tym potencjał osmotyczny jest niższy. Może być on zerowy (czysta woda) lub ujemny – nigdy nie jest dodatni.

Potencjałowi osmotycznemu odpowiada liczbowo ciśnienie osmotyczneciśnienie osmotyczneciśnienie osmotyczne, które jednak ma dodatnią wartość: oznacza to, że w roztworze o potencjale osmotycznym równym −0,3 MPa ciśnienie osmotyczne wynosi +0,3 MPa.

Oddziaływania matrycowe (elektrostatyczne)

Siły te to napięcie powierzchniowe w mikrokapilarach ściany komórkowej oraz przyciąganie wody przez grupy polarne (hydroksylowe, karboksylowe i aminowe) cząsteczek wchodzących w skład struktur komórkowych (ścian komórkowych, białkowych koloidów cytoplazmy, fosfolipidów). Zmniejszają one energię swobodną wody, a więc obniżają potencjał wody.

Wartości parametrów decydujących o potencjale wody w komórce nie są stałe. Zależą m.in. od etapu rozwojowego komórki, jej stanu fizjologicznego i czynników środowiskowych.

R1TmrzFxgHoxZ1
Na schemacie zaprezentowano eksperyment. Jego celem jest przedstawienie zjawiska zmiany wpływu potencjału osmotycznego oraz ciśnienia turgorowego, na spadek lub wzrost wartości potencjału wody. Eksperyment wykonano w szklanym naczyniu - w rurce o kształcie litery U. W każdym naczyniu przez środek, w dolnej części litery U, pionowo linią przerywaną zaznaczono przedzielenie rurki na pół błoną półprzepuszczalną. Na pierwszym ze zdjęć jest probówka z czystą wodą. Poziom wody jest równy po lewej i prawej stronie rurki. Na drugim zdjęciu, po dodaniu do wody substancji z prawej strony błony półprzepuszczalnej, następuje spadek potencjału osmotycznego. Woda przepływa z lewej do prawej strony rurki, zgodnie z prawami osmozy (z roztworu o wyższym potencjale osmotycznym do roztworu o potencjale niższym). Na kolejnym ze zdjęć przedstawiono wzrost ciśnienia turgorowego, po lewej stronie szklanej rurki powoduje wzrost potencjału wody. Woda przepływa z lewej do prawej strony. Na czwartym zdjęciu zobrazowano ujemne ciśnienie turgorowe. Obniżenie ciśnienia turgorowego po lewej stronie powoduje spadek potencjału wody i przepływ wody z prawej do lewej strony probówki.
Schemat przedstawiający wpływ potencjału osmotycznego oraz ciśnienia turgorowego na spadek lub wzrost wartości potencjału wody w szklanym naczyniu i kierunek ruchu wody.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑yellow
Ciekawostka

Do oznaczania potencjału wody w tkankach roślin wykorzystuje się wiele metod. Jedna z nich polega na badaniu zmiany świeżej masy tkanek inkubowanych w roztworach różnych substancji o znanym potencjale wody. W roztworze o potencjale wody równoważnym potencjałowi wody komórek danej tkanki nie zachodzi przepływ wody i nie ulega zmianie masa tkanki. Metoda ta ma jednak wiele ograniczeń, gdyż w czasie inkubacji tkanki w roztworach masa komórek może ulegać zmianom w wyniku procesów wzrostowych lub oddechowych.

bg‑red

Potencjał wody a przemieszczanie się wody między komórkami

Stosunki wodne w komórce zależą oczywiście od dostępności wody w środowisku. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli nie występują utrudnienia dla przepływu (dyfuzjidyfuzjadyfuzji) wody między komórką a jej środowiskiem, dochodzi bardzo szybko do wyrównania potencjałów wody. Również w samych komórkach szybko następuje ustalenie się równowagi między potencjałami wody w różnych jej przedziałach. Za procesy te odpowiada osmoza.

Osmoza polega na dyfuzji rozpuszczalnika (np. wody) przez membranę półprzepuszczalną rozdzielającą dwa roztwory o różnym stężeniu. W komórkach tą membraną są błony biologiczne, np. błona komórkowa. Rozpuszczalnik przechodzi swobodnie z roztworu o niższym stężeniu substancji rozpuszczonej (roztwór hipotoniczny) do roztworu o wyższym stężeniu (roztwór hipertoniczny). W wyniku osmozy dochodzi ostatecznie do wyrównania się stężeń obu roztworów.

R1cFHncxVVV1x1
Ilustracja interaktywna przedstawia trzy schematy. Na pierwszym schemacie ukazano roztwór hipertoniczny. Podzielony jest on na dwie części. W części pierwszej, do której woda przepływa z części drugiej, znajduje się 11 cząsteczek. W drugiej części są tylko cztery cząsteczki. Roztwór pierwszy jest hipertoniczny w stosunku do roztworu drugiego. Woda przepływa z roztworu drugiego (o wyższym potencjale wody) do roztworu pierwszego (o niższym potencjale wody). Schemat drugi przedstawia przepływ cząsteczek wody w roztworze hipotonicznym. Podzielony jest on na dwie części. W części pierwszej, skąd woda przepływa do części drugiej, znajdują się trzy cząsteczki. W drugiej części jest dziewięć cząsteczek. Roztwór pierwszy jest hipotoniczny w stosunku do roztworu drugiego. Woda przepływa z roztworu pierwszego (o wyższym potencjale wody) do roztworu drugiego (o niższym potencjale wody). Roztwór izotoniczny jest zaprezentowany na schemacie trzecim. Podzielony jest on na dwie części. W obu częściach znajduje się taka sama liczba cząsteczek – jest ich 8. Roztwory pierwszy i drugi są względem siebie izotoniczne – wykazują taki sam potencjał wody, w związku z czym nie obserwuje się przepływu wody.
Schemat przedstawiający przepływ wody (niebieska strzałka) w roztworach: hipertonicznym, hipotonicznym i izotonicznym.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Woda przemieszcza się więc zgodnie z różnicą stężeń, czyli z gradientem potencjału wody, od komórki o wyższym potencjale wody (tzn. mniej ujemnym) do komórki o potencjale wody niższym (tzn. bardziej ujemnym).

Przepływ wody między dwiema komórkami jest proporcjonalny do różnicy potencjału wody w tych komórkach wtedy, gdy rozdzielająca je błona jest całkowicie przepuszczalna dla wody i całkowicie nieprzepuszczalna dla innych substancji lub jonów.

bg‑red

Potencjał wody a przemieszczanie się wody w roślinie

W obrębie rośliny odbywa się stale przepływ wody, którego kierunek zależy od gradientu potencjału wody powstającego między poszczególnymi częściami rośliny. Części nadziemne roślin lądowych tracą wodę do atmosfery, gdzie potencjał wody jest na ogół dużo niższy (bardziej ujemny) niż w tkankach roślinnych (o dziesiątki MPa). Straty wody muszą zostać uzupełnione, najczęściej w wyniku pobierania wody z gleby przez system korzeniowy.

RU7KQuqYpOLwR1
Grafika interaktywna przedstawia przepływ wody w układzie gleba-roślina atmosfera. Ukazana jest zielona roślina rosnąca w glebie. Roślina pobiera systemem korzeniowym wodę z gleby i transportuje ją w górę, do głównej łodygi, a następnie z niej do liści wierzchołkowych, skąd woda wyparowuje do atmosfery. Ruch wody zgodnie z malejącym potencjałem wody odbywa się od roztworu glebowego (psi -0,1 megapascala) poprzez korzenie (psi −0,4 megapascala), łodygę (psi -0,7 megapascala) i liście do atmosfery. Największa różnica potencjałów występuje między liściem (psi −1,5 megapascali) a atmosferą (psi −80 megapascali).
Schemat przepływu wody w układzie gleba–roślina–atmosfera, wymuszonego gradientem potencjału wody.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

O bilansie wodnym rośliny decyduje: pobieranie wody z gleby, jej przewodzenie z korzeni do liści oraz transpiracja, czyli parowanie wody z nadziemnych części roślin, zachodzące głównie przez aparaty szparkowe i przetchlinki. Wskutek transpiracji następuje ciągły ubytek wody z komórek liścia. Pozwala to na utrzymanie różnicy jej potencjału, a tym samym zapewnia stały przepływ wody przez roślinę. Wytworzone w naczyniach podciśnienie hydrostatyczne działa jak pompa ssąca, która powoduje podciąganie (zasysanie) wody z korzeni.

R1AvBqjv1FNCS
Dzięki różnicy potencjałów wody w roślinie woda jest w stanie dotrzeć na ogromne wysokości.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Warunkiem takiego transportu wody jest istnienie nieprzerwanego słupa wody, którego utrzymanie jest możliwe dzięki siłom kohezji (czyli siłom wzajemnego przyciągania między cząsteczkami wody) i adhezji (czyli sile przylegania cząsteczek wody do ścian cewek lub naczyń).

Mechanizmem, który w mniejszym stopniu warunkuje transport wody w roślinie, jest parcie korzeniowe. Powstaje ono w wyniku aktywnego tłoczenia do elementów przewodzących drewna z komórek miękiszowych jonów soli mineralnych, które obniżają potencjał wody w cewkach i naczyniach. Sprawia to, że woda wnika do komórek przewodzących z otaczających je komórek korzenia (na zasadzie osmozy). Akumulacja wody w tkankach korzenia wywołuje ciśnienie, które tłoczy wodę w drewnie do górnych części rośliny.

Skutkiem parcia korzeniowego jest gutacja, czyli wydzielanie kropli płynu przez specjalne otwory na liściach. Parcie korzeniowe nie jest jednak dostatecznie silne, by mogło powodować dostarczanie wody do wierzchołków wysokich drzew. Odgrywa ono rolę w mniejszych roślinach, zwłaszcza wiosną (gdy gleba jest bardzo wilgotna).

Ważne!

Zawartość wody w częściach nadziemnych wielu roślin ulega w ciągu dnia znacznym fluktuacjomfluktuacjefluktuacjom, natomiast w korzeniu jest bardziej stała.

Gdy straty wody są większe niż jej pobieranie, roślina więdnie, co może doprowadzić do jej śmierci.

Słownik

ciśnienie osmotyczne
ciśnienie osmotyczne

minimalna wartość ciśnienia, która zapobiega przepływowi wody przez błonę półprzepuszczalną rozdzielającą roztwory o różnym stężeniu

dyfuzja
dyfuzja

(łac. diffusio – rozlanie) samorzutne mieszanie się substancji na drodze przenikania cząsteczek jednego ośrodka do drugiego

fluktuacje
fluktuacje

(łac. fluctuatio – chwianie się) przypadkowe odchylenia obserwowanych wielkości fizycznych od ich wartości średnich

mol
mol

jednostka liczności (ilości) materii, podstawowa w układzie SI