Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RGcinhb9Yg123
Zdjęcie przedstawia kałużę w lesie. Jest tu uchwycona spadająca kropla. Wokół miejsca jej spadnięcia pojawiają się na wodzie kręgi, a woda rozpryskuje się wokół. W tle znajdują się drzewa z różnobarwnymi liśćmi.

Potencjał wody i jego znaczenie w transporcie wody w roślinie

Różnice w potencjale wody umożliwiają transport wody zarówno pomiędzy komórkami, jak i na znaczne odległości.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

W obrębie rośliny odbywa się stale przepływ wody, którego kierunek zależy od gradientu potencjału wody powstającego między poszczególnymi częściami rośliny: woda transportowana jest w roślinie od miejsca o wyższym potencjale wody do miejsca o niższym potencjale wody. Procesy zachodzące w ten sposób określa się jako bierne, nie wymagają bowiem dostarczenia energii. Bierny transport opiera się na dyfuzji, której specjalnym rodzajem jest osmoza, umożliwiająca komórkom rośliny pobieranie i oddawanie wody.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz pojęcie potencjału wody.

  • Porównasz wartości potencjału wody, czystej wody i roztworów wodnych.

  • Wyjaśnisz, jak potencjał wody wpływa na transport wody pomiędzy glebą, poszczególnymi organami rośliny oraz powietrzem atmosferycznym.