Przeczytaj
Opinia publiczna
Opinia publiczna to ogół przekonań w kwestiach istotnych społecznie, wyrażanych w społeczeństwie lub innej zbiorowości**. W węższym znaczeniu pojęcia tego używa się także na określenie dominujących w zbiorowości poglądów, podzielanych przez większość jej członków. W szerszym rozumieniu opinia publiczna oznacza także po prostu „publiczność”, samą zbiorowość, w której występują jakieś poglądy na zagadnienia społeczno‑polityczne, a nawet środki masowego przekazu czy inne organy wyrażające opinię.
Znaczenie opinii publicznej
Opinia publicznaOpinia publiczna bywa często orężem w rozmaitych debatach politycznych. Uczestnicy takich debat chętnie powołują się na rzesze zwolenników promowanych przez nich poglądów, wykorzystując tzw. społeczny dowód słusznościspołeczny dowód słuszności – jeśli odbiorcy tych wystąpień nie wiedzą, jaka decyzja lub pogląd jest rzeczywiście słuszny, skłonni są przychylić się do zdania większości grupy.
Poglądy wyrażane przez większość społeczeństwa często służą też politykom do takiego kształtowania swoich programów czy wystąpień, aby w jak największym stopniu uprawdopodobnić swoje zwycięstwo w wyborach. Do historii przechodzą czasy, kiedy punktem wyjścia do formułowania politycznych planów działania była ideologia i wyznawane w ramach tej ideologii wartości. Coraz bardziej nasila się zjawisko populizmupopulizmu, a więc schlebiania opinii publicznej celem uzyskania jej poparcia.
Opinia publiczna dotyczy nie tylko sfery działania politycznego, ale również organizacji o innym charakterze. Przekonało się o tym wielu przedsiębiorców, których produkty sprzedawały się lepiej lub gorzej w zależności od tego, jaką opinią się cieszyły i jaką opinię miał sam producent. W ekstremalnych przypadkach zdarzają się nawet bojkotybojkoty określonych towarów, np. wytwarzanych w sposób wyjątkowo niekorzystnie wpływający na środowisko naturalne lub z rażącym pogwałceniem praw pracowniczychpraw pracowniczych. To również jedna z odsłon oddziaływania opinii publicznej.
Kształtowanie opinii
Mogłoby się wydawać, że zarówno jednostki, jak i całe społeczności są całkowicie swobodne w ocenie zjawisk społecznych oraz politycznych i niezależne w decyzjach podejmowanych w tym zakresie. Tymczasem w rzeczywistości na kształtowanie opinii publicznej ma wpływ wiele zróżnicowanych czynników.
Przede wszystkim opinia publiczna nie kształtuje się w próżni, a w społeczeństwie o określonym systemie wartości lub doświadczeniach historycznych, które wpływają na ich opinie. Opinię publiczną kształtują również organy władzy państwowej przez sposób, w jaki informują obywateli o podejmowanych działaniach, decyzjach, zmianach prawa. Duże znaczenie mają tu również sami członkowie politycznych elit, którzy często stają się w społeczeństwie tzw. przywódcami opiniiprzywódcami opinii. Rolę taką odgrywać będą także działacze społeczni, naukowcy, eksperci, artyści, a nawet celebryci, czyli wszystkie osoby, które społeczeństwo z jakichś względów uznaje za autorytet. Kształtowaniem opinii publicznej zajmują się też środki masowego przekazu.
W kontekście kształtowania opinii publicznej duże znaczenie może mieć zjawisko propagandypropagandy, czyli celowego działania ukierunkowanego na kształtowanie określonych poglądów i zachowań jednostek i całego społeczeństwa. Działania takie podejmuje bardzo często państwo, jednak propagandą określonych poglądów mogą zajmować się także na przykład różnego rodzaju aktywiści lub przedsiębiorcy. Propaganda jest jednym z narzędzi indoktrynacjiindoktrynacji, która polega na świadomym i systematycznym wpajaniu jednostkom w społeczeństwie wybranych ideologii (np. religijnych, politycznych) przedstawianych jako jedynie słuszne. Oprócz propagandowych działań podejmowanych przez środki masowego przekazu, indoktrynacji podporządkowywany jest również cały system oświaty. Zarówno propaganda, jak i indoktrynacja to zjawiska charakterystyczne raczej dla systemów totalitarnych, nie można jednak powiedzieć, aby państwa demokratyczne były od nich całkowicie wolne.
Im szybciej przestaniemy ulegać złudzeniu niezależności naszej opinii, a w konsekwencji także złudzeniu pozornej swobody kształtowania się opinii publicznej, tym w rzeczywistości bardziej niezależna ta opinia się staje.
Funkcje opinii publicznej
Badanie opinii publicznej
Badaniem opinii publicznej zajmują się wyspecjalizowane instytucje, tzw. ośrodki badania opinii publicznej, stosujące naukową metodologię zbierania i opracowywania danych.
Najstarszym na świecie ośrodkiem badania opinii społecznej jest założony w 1935 roku amerykański Instytut Gallupa (właściwie Amerykański Instytut Opinii Publicznej). Instytut stał się wzorem dla podobnych instytucji zakładanych na całym świecie. W Polsce badaniem opinii zajmuje się współfinansowane z budżetu państwa i poddane nadzorowi premiera Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), a także wiele ośrodków prywatnych i komercyjnych, m.in. TNS Polska, powstały ze sprywatyzowanego po 1989 roku Ośrodka Badania Opinii Publicznej (OBOP), oraz Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS), Kantar czy Instytut Badania Opinii Homo Homini.
Przeanalizuj dane dotyczące zaufania Polaków do polityków w październiku 2020 r. i w styczniu 2021 r. Zwróć uwagę na zmiany, jakie zaszły w tym okresie. Zastanów się, jakie wydarzenia mogły wywołać te zmiany.
Słownik
zerwanie stosunków z jakimś państwem, organizacją czy osobą w celu wywarcia nacisku lub wyrażenia protestu
środowisko opiniotwórcze, autorytatywne i miarodajne dla ogółu obywateli i władzy publicznej w systemie politycznym, stanowiące dla obywateli warstwę przywódczą, a dla władzy – rezerwę jej kadr
świadomy i systematyczny proces, którego celem jest wpojenie człowiekowi określonych ideologii i doktryn, zwłaszcza religijnych, politycznych lub społecznych
ogół przekonań w kwestiach istotnych społecznie, wyrażanych w społeczeństwie lub innej zbiorowości
zjawisko polityczne polegające na odwoływaniu się w swoich postulatach i retoryce do idei i woli „ludu”, często stawianego w kontrze do „elit”
ustalone w aktach normatywnych uprawnienia, jakie ma osoba pracująca, oraz warunki dotyczące jej pracy
celowe działanie zmierzające do ukształtowania określonych poglądów i zachowań zbiorowości ludzkiej lub jednostki
najczęściej polityk lub działacz społeczny, głoszący poglądy popierające ogół członków społeczeństwa lub jego znaczną część na sprawy stanowiące w danym momencie przedmiot ogólnego zainteresowania
zasada, według której jednostka wykazuje tendencję do przyjmowania poglądów, zachowań i decyzji takich samych, jak reszta grupy społecznej