Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RyL36RpI2cTJI
Zdjęcie przedstawia tłum ludzi zgromadzony na placu. Kilka osób trzyma flagi oraz transparenty.

Kształtowanie się opinii publicznej

Źródło: domena publiczna.
Napoleon Bonaparte

Opinia publiczna jest niewidzialną i tajemniczą potęgą, której nic nie jest w stanie się oprzeć, nic nie jest od niej bardziej zmienne, bardziej nieokreślone i silniejsze. A przy tym, przy wszystkich swych kaprysach, jest ona znacznie częściej, niż się wydaje, prawdziwa, rozsądna, sprawiedliwa.

1 Źródło: Napoleon Bonaparte. Cytat za: Napoleon. Maksymy, wybór Leopold Gluck, Monika Senkowska-Gluck, Warszawa 1983, s. 96.
Józef Ignacy Kraszewski Roboty i prace

Opinija publiczna… jest to owo morze, którego bałwany [autor protestuje przeciwko dwuznaczności!] rozbijają najpotężniejsze statki i kruszą najtwardsze skały, lecz niestety, wiatry, które ją podnoszą, wieją, jak los zdarzy.

2 Źródło: Józef Ignacy Kraszewski, Roboty i prace, Warszawa 1875, s. 355.
Abraham Lincoln

Opinia publiczna jest najważniejsza. Gdy jest po naszej stronie, nic nie może pójść źle; wbrew niej – nic nie może się powieść. Ktokolwiek kształtuje opinię publiczną, sięga głębiej niż ten, kto wprowadza w życie ustawy lub ogłasza orzeczenia sądów.

3 Źródło: Abraham Lincoln. Cytat za: Mark Lilla, Koniec liberalizmu, jaki znamy. Requiem dla polityki tożsamości, tłum. Łukasz Pawłowski, Warszawa 2018, s. 18.

Trzy znane postaci, trzy ważne refleksje na temat opinii publicznej. Jak rozumiesz przesłanie każdej z tych myśli?

Twoje cele
  • Rozważysz znaczenie opinii publicznej w państwie demokratycznym.

  • Przeanalizujesz czynniki wpływające na kształtowanie opinii publicznej.

  • Scharakteryzujesz najważniejsze ośrodki badania opinii publicznej w Polsce.