U zwierząt bezkręgowych o prostej budowie ciała i niskim tempie metabolizmu, prowadzących głównie osiadły tryb życia, jak np. u gąbek i parzydełkowców, regulacja stosunków wodno‑mineralnych odbywa się na drodze dyfuzji przez błony komórek ciała. Zmiana trybu życia, zwiększenie aktywności życiowej i komplikacje budowy ciała sprawiły, że w toku ewolucji zwierzęta wytworzyły wyspecjalizowane narządy wydalnicze i osmoregulacyjneosmoregulacjaosmoregulacyjne. Przy ich pomocy regulują gospodarkę wodną i mineralną.

bg‑lime

Wodniczki tętniące

Występują u słodkowodnych protistów zwierzęcopodobnych i niektórych gąbek. Woda słodka stanowi środowisko hipotoniczneśrodowisko hipotoniczneśrodowisko hipotoniczne względem wnętrza komórek ciała, co sprawia, że woda osmotycznie napływa do organizmu. Wodniczki tętniące, usuwając nadmiar wody, chronią organizm przez rozerwaniem.

RlahbWyETzn5t
Na schemacie znajduje się pierwotniak - pantofelek. Ma kształt odcisku ludzkiego buta. Jest wypełniony kolorem jasnobrązowym. W centralnej części znajduje duże jądro w księżycowatym kształcie oraz dwa brązowe, niewielkie koła – wodniczki odżywcze. W górnej i dolnej części ciała pierwotniaka znajdują się dwie wodniczki tętniące, w kształcie okręgu otoczonego promieniście układającymi się, podłużnymi elementami, co sprawia, że są podobne do słońca.
Wodniczki tętniące tworzą: jedna duża wodniczka centralna, wokół której leżą liczne drobne wodniczki – kanały pomocnicze. Napływająca do nich osmotycznie woda jest od czasu do czasu przekazywana do wodniczki centralnej, która po wypełnieniu, kurcząc się wyrzuca nadmiar zgromadzonej wody na zewnątrz.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑lime

Protonefrydia

Narządy nefrydialne mają postać kanalików uchodzących otworami wydalniczymi na zewnątrz ciała. Protonefrydia występują u robaków płaskich. Tworzą system rozgałęzionych kanałów, od strony wnętrza ciała zakończonych wyspecjalizowanymi, gwiaździstymi komórkami płomykowymi. Każda z nich jest zaopatrzona w pęczek rzęsek zwany płomykiem, zwrócony do świtała kanalika wydalniczego zakończonego otworem wydalniczym.

RKXWJVJ8yA0aI
Na schemacie znajduje się płaziniec - podłużny organizmu o nieregularnych konturach. Ma kolor zielony, w jego wnętrzu znajdują się dwie równoległe, ciemnozielone linie tworzące główny kanał wydalniczy. Odchodzą od niego komórki płomykowe, które są zanurzone w parenchymie wypełniającej wnętrze ciała płazińca. Są one ujęte w powiększeniu z prawej strony ilustracji. Główną część stanowi podłużny kanalik wydalniczy, w środku którego znajduje się główny kanał wydalniczy. Rozgałęzia się on w bok i kończy tzw. komórką płomykową, która posiada liczne, boczne rozgałęzienia. W środku każdej z tych komórek znajduje się jadro komórki płomykowej, a wewnątrz tzw. płomyk rzęsek.
Komórki płomykowe zanurzone w parenchymie wypełniającej wnętrze ciała płazińca, wyłapują wodę i rozpuszczone w niej związki drobnocząsteczkowe. Ruch rzęsek powoduje ich dalszy przepływ w kierunku otworów wydalniczych.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑lime

Metanefrydia

Występują u pierścienic. Mają postać parzystych kanałów wydalniczych, od strony jamy ciała zaopatrzonych w orzęsiony lejek, a z drugiej strony – otwierających się otworem wydalniczym na zewnątrz.

R1NVQlT2RU36L
Schemat przedstawia metanefrydia występujące u pierścienic. Para tych narządów znajduje się w większości segmentów ciała płazińców. Posiadają one orzęsiony lejek oznaczony na schemacie cyfrą 2, który zbiera z płynów ciała metabolity w obrębie jednego segmentu i przekazuje je dalej do kanalika wydalniczego, który przebijając przegrodę międzysegmentalną uchodzi otworem wydalniczym w następnym segmencie, oznaczonym cyfrą 1. Ściana każdego segmentu ciała pierścienicy na schemacie ma wewnątrz pomarańczowy, a na zewnątrz kolor żółty, natomiast metanefrydia kolor fioletowo – biały.
W większości segmentów ciała (z wyjątkiem pierwszych trzech i ostatniego) znajduje się para metanefrydiów. Orzęsiony lejek zanurzony w płynie jamy ciała zbiera metabolity w obrębie jednego segmentu i przekazuje je dalej do kanalika wydalniczego, który przebijając przegrodę międzysegmentalną uchodzi otworem wydalniczym w następnym segmencie.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

U skorupiaków występują zmodyfikowane metanefrydia. W miejscu orzęsionego lejka znajduje się w nich cienkościenny pęcherzyk zanurzony w hemolimfiehemolimfahemolimfie wypełniającej jamę ciała. Pęcherzyk wyłapuje z hemolimfy metabolity i odprowadza je do kanalików wydalniczych. W zależności od tego, gdzie znajduje się ujście narządów wydalniczych, noszą one nazwę gruczołów czułkowych, szczękowych lub biodrowych.

U mięczaków zmodyfikowane nefrydia mają postać parzystych nerek (u ślimaków nerka jest nieparzysta). Orzęsione lejki otwierają się do jamy worka osierdziowego, skąd wyłapują metabolity i odprowadzają je moczowodami do jamy płaszczowej.

bg‑lime

Cewki Malpighiego

Występują u owadów, wijów, pajęczaków. Mają postać ślepo zakończonych palczastych kanalików, od strony jamy ciała uchodzących do przewodu pokarmowego na granicy jelita środkowego i tylnego.

RuJlt4PVYdTp6
Schemat przedstawia ciało owada z podłużnym tułowiem, głową z parą czułek oraz trzema parami nóg znajdującymi się po obu stronach jego ciała. Przez całą długość korpusu, poczynając od głowy ciągnie się przewód pokarmowy kończący się na odwłoku. Od tylnej części przewodu odchodzą ślepo zakończone cewki, którymi przedostają się zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii, w tym kwas moczowy. Następnie są transportowane do jelita i usuwane z organizmu wraz z kałem przez otwór odbytowy.
Do ślepo zakończonych cewek (wypełnionych płynem izoosmotycznym w stosunku do omywającej kanaliki hemolimfy) drogą transportu aktywnego przedostają się zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii, w tym kwas moczowy. Następnie są transportowane do jelita i usuwane z organizmu wraz z kałem przez otwór odbytowy. Nie występuje tutaj mechanizm ultrafiltracji.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Słownik

hemolimfa
hemolimfa

płyn ustrojowy krążący w otwartym systemie naczyń krwionośnych bezkręgowców (stawonogów i większości mięczaków), będący funkcjonalnym odpowiednikiem krwi i limfy kręgowców

osmoregulacja
osmoregulacja

regulacja wody i stężenie soli w niej rozpuszczonych przez organizm lub komórkę

osmoza
osmoza

dyfuzja cząsteczek wody przez błonę półprzepuszczalną, która oddziela roztwory o różnych stężeniach. Cząsteczki wody przenikają zgodnie z gradientem stężeń

parenchyma  (tkanka parenchymatyczna)
parenchyma  (tkanka parenchymatyczna)

luźna tkanka mezodermalna wypełniająca wnętrze ciała płazińców, zbudowana z komórek żernych, podporowych i wydalniczych

środowisko hipotoniczne
środowisko hipotoniczne

środowisko zewnętrzne o mniejszym stężeniu soli, niż środowisko wewnętrzne komórki, co powoduje, że pobiera ona wodę

środowisko izoosmotyczne
środowisko izoosmotyczne

środowisko, które ma takie samo stężenie soli, jak wnętrze komórki, którą otacza, co powoduje, że nie ma żadnego przepływu wody do i z komórki

ultrafiltracja
ultrafiltracja

proces, podczas którego z płynów ustrojowych do narządów wydalniczych przemieszczają się woda i rozpuszczone w niej substancje drobnocząsteczkowe