Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Dźwignia jednostronna jest jednym z przykładów maszyn prostychmaszyna prostamaszyn prostych. Są to urządzenia, które pozwalają na zmianę kierunku działania siły lub na zmianę jej wartości. Z dźwignią jednostronną można spotkać się na co dzień w wielu miejscach – na Rys. 1. przedstawiono różne przykłady jej zastosowań.

R1PchopqLelBS
Rys. 1. Przykłady dźwigni jednostronnych
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/illustrations/okno-drzwi-%C5%9Bciana-pok%C3%B3j-wej%C5%9Bcie-5012239/ [dostęp 6.04.2022 r.], dostępny w internecie: http://perfectiocontractors.com/nagesh-badu-vych7pi6v1q-unsplash/ [dostęp 6.04.2022 r.], dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:At_the_Gdansk_airport_(Unsplash).jpg [dostęp 6.04.2022 r.], domena publiczna.

Dźwignia jednostronna jest to zatem maszyna prostamaszyna prostamaszyna prosta, składająca się z ramienia dźwigni i punktu podparcia, który zlokalizowany jest na jednym z końców tego ramienia. Przez punkt podparcia przechodzi oś obrotu ramienia. Schematycznie możemy je przedstawić tak, jak na Rys. 2.:

R1TNi8eWQ6wVS
Rys. 2. Schematyczna budowa dźwigni jednostronnej.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Dźwignie służą do podnoszenia ciężarów. Na Rys. 3. widzimy ciężar umieszczony na ramieniu dźwigni, na który działa siła grawitacji Fg. Aby podnieść ten ciężar do góry, należy przyłożyć do końca dźwigni siłę F0. W przypadku dźwigni jednostronnej zarówno siła, jaką przykładamy do ramienia dźwigni, jak i ciężar, znajdują się po tej samej stronie względem punktu podparcia dźwigni (w przeciwieństwie do dźwigni dwustronnejdźwignia dwustronnadźwigni dwustronnej).

R1Mx12hrkA5D0
Rys. 3. Ciężar umieszczony na dźwigni jednostronnej.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Patrząc na długości wektorów na Rys. 3. widzimy, że wartość wektora F0 jest mniejsza niż wartość wektora Fg. O ile mniejsza? Zwróćmy uwagę, że siła Fg przyłożona jest w pewnej odległości od osi obrotu dźwigni – powoduje zatem powstanie momentu siły. Aby dźwignia pozostała w równowadze, przyłożona siła F0 musi mieć moment siły identyczny co do wartości, ale o przeciwnym zwrocie. Przyjmijmy oznaczenia jak na Rys. 4.

RJRAL0xLbJD4h
Rys. 4. Oznaczenia potrzebne do wyprowadzenia równania dźwigni jednostronnej.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Wtedy równowagę momentów sił zapiszemy jako:

Znak „-” oznacza w tym wypadku, że wektory momentów sił mają przeciwne zwroty. Jest to konsekwencją tego, że wektory sił F0Fg są przeciwnie skierowane, czyli mają przeciwny zwrot, co zgadza się z codziennym doświadczeniem. Przyjmując, że kierunek przyłożenia sił jest prostopadły do ramienia dźwigni, po wykonaniu mnożenia wektorowego otrzymamy następującą zależność na wartość siły, którą musimy przyłożyć na końcu ramienia dźwigni:

r1Fg=r2F0
F0=r1r2Fg

Wzór ten łatwo zastosować w praktyce.

Przykład 1: Jeśli ciało o ciężarze Fg umieściliśmy w połowie długości ramienia, to aby je unieść do góry musimy przyłożyć do końca dźwigni siłę Fg2. Dlaczego? Ponieważ wtedy:

F0=r1r2Fg=r22r2Fg=Fg2

Przykład 2: Jak długie musi być ramię dźwigni jednostronnej, aby unieść ciężar Fg znajdujący się w odległości r1 od punktu podparcia dźwigni, używając siły o wartości 1/10 podnoszonego ciężaru?

F0=r1r2Fgr2=r1F0Fg=r1Fg10Fg=10r1

Warto się zastanowić, czy nie jest łamana zasada zachowania energii, gdy korzystamy z dźwigni – skoro jesteśmy w stanie unieść ten sam ciężar używając mniejszej siły? Oczywiście, nie łamiemy zasady zachowania energii – należy przypomnieć, że zmiana energii ciała wymaga wykonania pracy. W tym wypadku zwiększamy lub zmniejszamy energię potencjalną grawitacji ciała Epot=mgH, gdzie m to masa ciała, g to przyspieszenie ziemskie, a H to wysokość środka masy tego ciała względem wybranego poziomu odniesienia. Aby zwiększyć wysokość, na jakiej jest ciało, siła F0musi wykonać pracę mgΔh, niezależnie od tego, gdzie będzie przyłożona. Rzecz w tym, że, z definicji, praca to W=Fs, gdzie F to siła, która wykonuje pracę, a s to droga przebyta przez ciało. Wzór jest słuszny, gdy kierunek działania siły pokrywa się z kierunkiem przesuwanego ciała. Nie ma różnicy, czy przyłożymy dużą siłę na krótkiej drodze, czy małą siłę na długiej drodze – efekt z punktu widzenia pracy i energii będzie ten sam: W=F1s1=F2s2. Sprawdźmy, czy ta równość zachodzi w omawianym przez nas przypadku.

W przypadku dźwigni jednostronnej należy zauważyć, że długości l1l2, zaznaczone na Rys. 5., są długościami łuków, leżących na okręgach, których środek wyznacza punkt podparcia dźwigni.

RT8D2cUvz1fB1
Rys. 5. Różne długości łuków zakreślane przez środek masy oraz koniec ramienia dźwigni.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Długość tych łuków, przy tym samym kącie obrotu ramienia dźwigni, będzie różna:

l1=r1α
l2=r2α

gdzie r1r2 to długość od punktu podparcia do – odpowiednio – miejsca, w którym znajduje się ciężar oraz do miejsca przyłożenia siły, czyli końca ramienia dźwigni. Dzieląc stronami powyższe równości otrzymamy:

l1l2=r1r2

Jednocześnie z warunku równowagi dźwigni (wynikającego z równowagi momentów sił) wiemy, że zachodzi równość:

F1r1=F2r2

Przekształcając to równanie i wykorzystując otrzymaną wcześniej równość, otrzymujemy:

F1F2=r2r1=l2l1
F1l1=F2l2
W1=W2

Zatem – zgodnie z przewidywaniami – zasada zachowania energii jest spełniona. Korzystając z dźwigni możemy zmniejszyć wartość przyłożonej siły, ale wtedy musimy wydłużyć drogę, na której ta siła działa, aby wykonać tę samą pracę, co przy przyłożeniu większej siły na krótszej drodze.

Słowniczek

maszyna prosta
maszyna prosta

(ang. simple machine) - urządzenie, które dla zrównoważenia danej siły, lub do wykonania danej pracy, używa siły inaczej skierowanej lub mniejszej na zasadzie równości pracy: praca siły większej na mniejszej drodze (przesunięciu) zostaje zastąpiona pracą siły mniejszej na większej drodze. Podstawowymi maszynami prostymi są dźwignia i równia pochyła.

dźwignia dwustronna
dźwignia dwustronna

(ang. two‑arm lever) - dźwignia dwuramienna, w której siły działają po przeciwnych stronach osi obrotu.