Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rzy0f8ssJrNkd
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) wirującego bączka zabawki. Bączek składa się z płaskiej, poziomej powierzchni w kształcie okręgu ze szprychami i prostopadłego bolca przechodzącego przez środek tej powierzchni. Bolec ustawiony jest pionowo. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jak działa dźwignia jednostronna?".

Jak działa dźwignia jednostronna?

Czy to nie ciekawe?

Jedzenie orzechów włoskich jest zdaniem lekarzy bardzo zdrowe. Niestety, smaczna część orzecha – zwana nasieniem – ukryta jest pod zdrewniałą skorupą – łupiną. Łupina potrafi być niezwykle twarda i jeśli nie ma na niej drobnych pęknięć, to bardzo trudno rozłupać łupinę w rękach. Ale wystarczy proste urządzenie, czyli „dziadek do orzechów”, aby nawet dziecko mogło bez problemu rozłupać orzech. Jak to możliwe, skoro działanie naszych mięśni pozostało bez zmiany? Odpowiedź znajdziemy analizując działanie dźwigni jednostronnej.

RTq2ZxnQqaPVB
Rysunek a. Dziadek do orzechów – przykład dźwigni jednostronnej.
Twoje cele

W tym materiale:

  • dowiesz się, czym jest dźwignia jednostronna,

  • opiszesz matematycznie pracę dźwigni jednostronnej,

  • przeanalizujesz praktyczne zastosowania dźwigni jednostronnej.