Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Ciśnienie hydrostatyczne i siła wyporu

Przypomnijmy (zob. e‑materiał pt. Ciśnienie hydrostatyczne w obliczeniach), że ciśnienie hydrostatyczne to ciśnienie wywołane przez płyn (ciecz lub gaz), które zależy jedynie od wysokości słupa płynu , gęstości płynu oraz od przyspieszenia grawitacyjnego . Jego wartość wynosi

(1)

Płyny działają na zanurzone w nich ciała siłami nacisku (parcia) o wartości proporcjonalnej do ciśnienia hydrostatycznego na danej głębokości i skierowanymi prostopadle do powierzchni tych ciał.

Rozważmy siły nacisku działające na sześcian o krawędzi  umieszczony w cieczy o gęstości  (Rys. 1.). Na jego ścianki boczne (prawą, lewą, przednią i tylną) działają siły o takich samych wartościach, które kompensują się parami (lewa z prawą, przednia z tylną). Inaczej jest ze ściankami górną i dolną. Ciecz wywiera większe ciśnienie na dolną podstawę sześcianu niż na górną. Wypadkowa działających sił, to właśnie siła wyporu, zwana czasem siłą Archimedesa.

R194Fhp9nZCQZ
Rys. 1. Siły nacisku działające na sześcian zanurzony w cieczy. Zauważ, że siły działające na ścianki boczne sześcianu znoszą się wzajemnie. Różnica między wartościami sił działających na podstawę dolną F2 i górną F1 sześcianu skutkuje pojawieniem się, skierowanej ku górze, siły wyporu Fw.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Wartość siły wyporu jest zatem równa różnicy wartości sił nacisku , działających odpowiednio na dolną i górną podstawę sześcianu:

(2)

gdzie jest polem ścianki sześcianu, zaś oznaczają ciśnienia hydrostatyczne na głębokości, odpowiednio, (zauważ, że ). Wykorzystując w powyższym wyrażeniu wzór (1) na wartość ciśnienia hydrostatycznego, dostajemy znaną zależność (zob. e‑materiał pt. Prawo Archimedesa i warunki pływania ciał):

(3)

z której wynika

Prawo Archimedesa

(ang.: Archimedes' principle) – na ciało (częściowo lub całkowicie) zanurzone w płynie działa skierowana ku górze siła wyporu , której wartość jest równa ciężarowi płynu wypartego przez to ciało, tzn.

gdzie jest gęstością, a  objętością wypartego płynu.

Z prawa Archimedesa wynikają warunki określające, kiedy ciało pływa po powierzchni cieczy, a kiedy tonie.

Dlaczego niektóre ciała toną, a inne nie?

Ważne!

Na ciała znajdujące się w płynach działa skierowana ku górze siła wyporusiła wyporusiła wyporu  oraz skierowana ku dołowi siła ciężkościsiła ciężkościsiła ciężkości . Wypadkowa tych sił określa sposób zachowania się ciała.

RSLGiw09QgThA
Rys. 2. Warunki pływania ciał o różnych gęstościach d w cieczy o gęstości dc. Szczegółowy opis oznaczeń wykorzystanych na rysunku można odnaleźć w tekście.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Wprowadźmy następujące oznaczenia:

  • średnia gęstość ciała: ,

  • gęstość płynu: ,

  • objętość ciała: ,

  • objętość części ciała, która jest zanurzona w płynie: ,

  • masa ciała: ,

  • wartość przyspieszenia grawitacyjnego: .

Porównanie wartości sił grawitacji i wyporu prowadzi do następujących wniosków:

Jeśli ciało pływa całkowicie zanurzone (Rys. 2a.) oznacza to, że ; dzieje się tak wtedy, gdy , czyli wtedy, gdy gęstość ciała jest równa gęstości cieczy:

(4)

Jeśli ciało pływa na powierzchni cieczy częściowo zanurzone (Rys. 2b.), warunek równowagi sił przyjmuje postać: , co oznacza, że gęstość ciała jest mniejsza niż gęstość płynu:

(5)

Jeśli ciało tonie (Rys. 2c.), oznacza to, że , co jest spowodowane tym, że

(6)

O „wierzchołku góry lodowej”...

Obliczmy, jaka część objętości lodu pływającego po powierzchni wody wystaje ponad jej powierzchnię.

Re7o0WQZpWjSZ
Rys. 3. Siły działające na lód pływający na powierzchni wody.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Warunkiem pozostawania lodu w równowadze (lód pływa na powierzchni wody i nie tonie) jest równoważenie się działających na niego sił: jego ciężaru i siły wyporu (Rys. 3.). Wartość siły ciężkości, która jest kierowana do dołu, jest równa:

(7)

gdzie jest gęstością lodu, - objętością całej bryły lodowej. Wartość siły wyporu wynosi

(8)

gdzie to gęstość wody, a  - objętość zanurzonej części lodu.

Przyrównując wartości obu sił, otrzymujemy

(9)

z czego wynika

Otrzymany wynik oznacza, że ok. 92% objętości bryły lodu znajduje się pod powierzchnią wody, czyli z wody wystaje zaledwie 8% jej objętości.

Ciekawostka

Czy wiesz, że góra lodowa, z którą w kwietniu 1912 zderzył się „Titanic”, była co najmniej dwa i pół razy cięższa od samego okrętu?  Rachunki prowadzące do tego wyniku możesz wykonać samodzielnie, rozwiązując ćwiczenia z części „Sprawdź się” tego e‑materiału.

Słowniczek

siła ciężkości
siła ciężkości

(ang.: force of gravity) – potocznie ciężar, wypadkowa sił, z jaką Ziemia (lub inne ciało niebieskie) przyciąga dane ciało.

siła wyporu
siła wyporu

(ang.:  force of buoyancy) – siła działająca na ciało zanurzone w płynie, w obecności ciążenia. Siłę tę opisuje prawo Archimedesa.

warunki pływania ciał
warunki pływania ciał

(ang.: swimming condition for the objects) – ciało pływa częściowo zanurzone w cieczy, gdy siła ciężkości jest mniejsza od siły wyporu; ciało pływa na dowolnej głębokości, gdy siła ciężkości i siła wyporu się równoważą; ciało tonie, gdy jego ciężar jest większy od siły wyporu.