Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Zapisz jako PDF Udostępnij materiał

Pływalność ciał w cieczach o różnych gęstościach

W dołączonym do tego e‑materiału wirtualnym laboratorium możesz przeprowadzić doświadczenie pt. Pływalność ciał w cieczach o różnych gęstościach. Zapoznaj się z instrukcją laboratorium, z której dowiesz się, jakie jest jego wyposażenie i jakie czynności możesz w nim wykonywać. Zaplanuj i przeprowadź doświadczenie, które pomoże Ci rozwiązać zagadkę przygotowaną przez pracowników laboratorium.

Życzymy Ci przyjemnej zabawy!

RNGhOr2STLAVI1
Polecenie 1

Proste doświadczenie ilustrujące działanie siły wyporu możesz wykonać nawet w domu. Aby to zrobić, wlej do słoika około pół litra wody z kranu. Następnie, ostrożnie umieść w nim świeże jajko. Jajko zatonie, a poziom wody w słoiku podniesie się. Stało się tak dlatego, ponieważ średnia gęstość jajka jest większa od gęstości wody. Zastanów się, co należałoby zrobić, by jajko wypłynęło na powierzchnię wody?

uzupełnij treść
Polecenie 2

Czy wiesz, że wykonując doświadczenie opisane w Poleceniu 1. możesz ocenić świeżość zakupionych jajek? Okazuje się, że starsze jajka szybciej wypływają na powierzchnię cieczy. Zastanów się i wyjaśnij, dlaczego tak się dzieje?

uzupełnij treść