Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑blue

Alkohole I‑rzędowe

Tlenek miedzi(II) w podwyższonej temperaturze utlenia alkohole I-rzędowe do aldehydówaldehydaldehydów. Etanol utlenia się do acetaldehydu, natomiast tlenek miedzi(II) redukuje się do miedzi, co przedstawia poniższe równanie reakcji chemicznej.

H3CCH2OH+CuOogrzewanieH3CCHO+Cu+H2O

Obserwując przebieg reakcji chemicznej, widać wyraźnie, że zanika czarny osad (tlenek miedzi(II)), a pojawia się różowy (miedź).

Alkohole I-rzędowe utleniają się do kwasów karboksylowychkwas karboksylowykwasów karboksylowych pod wpływem dichromianu(VI) potasu w środowisku kwasu siarkowego(VI). Etanol utlenia się do kwasu octowego, natomiast anion dichromianowy(VI) redukuje się do kationu chromu(III), co przedstawia poniższe równanie reakcji chemicznej.

3 H3CCH2OH+2 K2Cr2O7+8 H2SO4
3 H3CCOOH+2 Cr2SO43+2 K2SO4+11 H2O

Obserwując przebieg reakcji chemicznej, da się zauważyć, jak pomarańczowy roztwór (dichromian(VI) potasu) zmienia zabarwienie na zielone (siarczan(VI) chromu(III)).

bg‑blue

Alkohole II‑rzędowe

Alkohole II-rzędowe utleniają się do ketonówketonketonów pod wpływem tlenku miedzi(II) i ogrzewania. Propan-2-ol utlenia się do propan-2-onu, natomiast tlenek miedzi(II) redukuje się do miedzi, co przedstawia poniższe równanie reakcji chemicznej:

R1DYmNmIuSDDq1
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Obserwując przebieg reakcji chemicznej, obserwujemy, że zanika czarny osad (tlenek miedzi(II)), a pojawia się różowy (miedź). Alkohole II-rzędowe utleniają się także do ketonów pod wpływem dichromianu(VI) potasu w środowisku kwasu siarkowego(VI). Propan-2-ol utlenia się do propan-2-onu, z kolei anion dichromianowy(VI) redukuje się do kationu chromu(III), co przedstawia poniższe równanie reakcji chemicznej:

RAJsNdixzBEq41
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Obserwując przebieg reakcji chemicznej, widać, że pomarańczowy roztwór (dichromian(VI) potasu) zmienia zabarwienie na zielone (siarczan(VI) chromu(III)).

bg‑blue

Alkohole III‑rzędowe

Alkohole trzeciorzędowe nie ulegają utlenieniu. Fakt ten można z powodzeniem wykorzystać do odróżniania ich od alkoholi I- czy II-rzędowych.

Słownik

aldehyd
aldehyd

powstał od początkowych sylab wyrazów łac. alcohol dehydrogenatum, czyli „alkohol pozbawiony wodoru”; związek organiczny, który zawiera grupę aldehydową (CHO); powstaje przez utlenianie alkoholu pierwszorzędowego

kwas karboksylowy
kwas karboksylowy

związek organiczny zawierający grupę karboksylową (COOH)

keton
keton

związek organiczny, który zawiera grupę karbonylową (CO) połączoną z dwoma takimi samymi lub różnymi grupami; powstaje przez utlenianie alkoholu drugorzędowego

Bibliografia

Dudek‑Różycki K., Płotek M., Wichur T., Kompendium terminologii oraz nazewnictwa związków organicznych. Poradnik dla nauczycieli i uczniów, Kraków 2020.

Morrison R. T., Boyd R. N., Chemia organiczna, t. 1, tłum. Wiesław Antkowiak i in., Warszawa 1985.

Litwin M., Styka‑Wlazło Sz., Szymońska J., To jest chemia 2, Warszawa 2016.