Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1d9QUqfalLaz
Zdjęcie przedstawiające szereg szklanych kolb stożkowych, część z nich jest pusta, część wypełnia ciemnożółta ciecz. W tle znajduje się metalowy statyw z probówkami, które wypełnione są ciemnożółtym roztworem.

Badanie zachowania alkoholi pierwszo-, drugo- i trzeciorzędowych wobec utleniaczy

Pomarańczowy roztwór dichromianu(<math aria‑label="sześć">VI) potasu w środowisku kwasu siarkowego(<math aria‑label="sześć">VI) to bardzo silny utleniacz.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Wyobraź sobie, że jesteś chemikiem, pracującym w laboratorium nad ważnymi syntezami. Do ich przeprowadzenia potrzebujesz aldehydów, ketonów oraz kwasów karboksylowych. Niestety nie ma ich w pracowni chemicznej, za to dysponujesz dużą ilością alkoholi o rożnych rzędowościach. Czy istnieje możliwość użycia ich jako substratów do syntezy aldehydów, ketonów i kwasów karboksylowych?

Twoje cele
  • Powtórzysz wiedzę dotyczącą reakcji alkoholi pierwszo-, drugo- i trzeciorzędowych z tlenkiem miedzi(II).

  • Powtórzysz wiedzę dotyczącą reakcji alkoholi pierwszo-, drugo- i trzeciorzędowych z dichromianem(VI) potasu w środowisku kwasu siarkowego(VI).

  • Zapiszesz i zbilansujesz równania reakcji chemicznych alkoholi pierwszo- i drugorzędowych z utleniaczami.