Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Błędy formalne a błędy nieformalne

RElRzslLdqKnc1
Gdy chcemy, by nas dobrze rozumiano, powinniśmy formułować myśli w sposób możliwie przejrzysty i jednoznaczny – unikać zarówno błędów, które wynikają z wadliwej konstrukcji wypowiedzi, jak też tych, które są wynikiem użycia niewłaściwych słów.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Część problemów z rozumowaniami i dyskusjami, jakie ze sobą ludzie prowadzą, bierze się z nieostrości i braku precyzji języka naturalnego. Zwróciliśmy na to uwagę w wielu wcześniejszych lekcjach. Jednak druga, co najmniej równie znaczna ich część, bierze się z tego, jak konstruujemy argumenty. Istnieje wiele rozumowań, które sprawiają wrażenie poprawnych, które nadto operują jednoznacznymi stwierdzeniami, a które mimo tego są niepoprawne logicznie, tyle że z powodów konstrukcyjnych. Wyróżniamy dwa rodzaje takich powodów - formalnebłąd formalnyformalnenieformalnebłąd nieformalnynieformalne. Pierwsze dotyczą stosunku wnioskowania, drugie charakteru użytych we wnioskowaniu przesłanek. W dzisiejszej lekcji zajmujemy się tym pierwszym rodzajem, a więc takimi rozumowaniami, które są błędne ze względu na stosunek wnioskowania. Następstwo stwierdzeń we wnioskowaniu sprawia, że wydają się poprawne logicznie, podczas gdy zawierają bardzo prostą, ale jednocześnie trudną do wychwycenia wadę.

Potwierdzenie następnika

Przypomnijmy sobie modus ponendo ponens, w którym poprawność wnioskowania wynikała z potwierdzenia jednej części implikacji przyjętej jako prawdziwej. Zazwyczaj, nauczeni doświadczeniem, jako prawdziwe przyjmujemy wiele implikacji. Modus ponendo ponens polega na tym, że potwierdzamy poprzednik implikacji, to znaczy pierwszą część zdania złożonego zaczynającego się od zwrotu jeżeli. Jeżeli ktoś był w Rzymie, to znaczy, że był we Włoszech. Stwierdzam więc na przykład, że byłeś w Rzymie i na tej podstawie dedukuję, że musiałeś być we Włoszech.

Do natury implikacji należy, że stwierdza ona konieczność zachodzenia jakiejś relacji w świecie. Z jednego faktu, stanu rzeczy czy właściwości musi wyniknąć inny. Skoro więc stwierdzamy pierwszy fakt, to musimy też przyjąć drugi, chyba że implikacja była błędna od początku i fałszywie stwierdzała jakąś relację w świecie.

Jednak często, przez pomyłkę lub specjalnie, w celu manipulacji, potwierdza się nie poprzednik implikacji, lecz jej następnik. Stwierdzam na przykład, byłeś we Włoszech, ale to przecież nie znaczy, wziąwszy prawdziwość przedstawionej tu wcześniej implikacji, że byłeś w Rzymie. Prawda?

Taką konstrukcję ma wnioskowanie zaproponowane we wstępie do tej lekcji, w którym przedmiotem dowodzenia był brak u kogoś kwalifikacji do uprawiania logiki. Formalnie rozumowanie to zapisujemy następująco:

([p →q) ∧ q]→p

W prostszej wersji zapisuje je tak:

Jeżeli p, to q.
Zarazem stwierdzam q.
Zatem p.

Sekretem sukcesu tego rozumowania jest jego podobieństwo do modus ponendo ponens. Jest ono często używane przez wytrawnych erystykówerystykerystyków, którzy mają na celu przekonanie do swoich racji w podstępny i chytry sposób. Za pomocą tego rozumowania sugerują istnienie związków, których nie ma.

R1SRwaiikzt7F
Przykład zastosowania chwytu modus ponendo ponens. Czy umiesz się przed nim obronić?
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1EIGmE0KyV3C
(Uzupełnij).

Słownik

erystyk
erystyk

(gr. eristikḗ - sztuka prowadzenia sporów) osoba dążąca do zwycięstwa w sporze i przekonania rozmówcy do swoich racji, ale czyniąca to za pomocą podstępnych i pozornie poprawnych rozumowań

błąd formalny
błąd formalny

wnioskowanie, którego wniosek teoretycznie wynika logicznie z przesłanek, podczas gdy w istocie, ze względu na formę rozumowania, stosunek takiego wynikania nie zachodzi

błąd nieformalny
błąd nieformalny

wnioskowanie poprawne formalnie, ale błędne ze względu na cechy i zestawienie użytych przesłanek