Przeczytaj
Polityka wewnętrzna
Włochy, Trzecia Rzesza i ZSRS różniły się w okresie międzywojennych formą rządów. Po marszu na Rzymmarszu na Rzym Włochy formalnie pozostały monarchią. FaszyściFaszyści wprowadzili jednopartyjny system rządów, Mussolini został premierem i ogłosił się wodzem, czyli duce, a jedyną legalną partią stała się Narodowa Partia FaszystowskaNarodowa Partia Faszystowska. Duce nie obalił jednak króla Wiktora Emanuela III. Również Stalin nie przejął funkcji oficjalnej głowy państwa: na czele kraju stał Michaił Kalinin jako przewodniczący Centralnego Komitetu Wykonawczego ZSRS. Władza Kalinina ograniczała się jednak do funkcji reprezentacyjnych, zaś rzeczywiste i niepodzielne rządy sprawował Stalin jako sekretarz Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) – WKP(b). Hitler, w przeciwieństwie do Mussoliniego i Stalina, piastował najwyższe urzędy w Niemczech: kanclerza oraz prezydenta. Ponadto przysługiwał mu tytuł wodza, czyli führera.
Zarówno Hitler jak i Stalin zniszczyli wszelką opozycję, także w szeregach własnych partii. Krajowe parlamenty przestały mieć jakikolwiek wpływ na rządy. Na znaczeniu zyskały natomiast partyjne formacje zbrojne: „czarne koszuleczarne koszule” we Włoszech oraz SSSS w Niemczech. Nad bezwzględnym posłuszeństwem społeczeństwa wobec władz czuwała w ZSRS potężna policja polityczna, czyli CzekaCzeka, a później NKWDNKWD. Podobną rolę w Trzeciej Rzeszy pełniły GestapoGestapo oraz Służba Bezpieczeństwa (SD). Mniejsze znaczenie miała tajna policja we Włoszech. Sowieccy czekiści organizowali czystki, czyli masowe prześladowaniaprześladowania.
KomunistycznyKomunistyczny terrorterror był nieprzewidywalny i mógł w zasadzie uderzyć w każdego mieszkańca ZSRS, nie wyłączając najwyższych dygnitarzy partyjnych. Szczególnie narażeni na represje byli uprzywilejowaniu przed rewolucją przedstawiciele burżuazji, szlachty, duchowieństwa, a nawet bogaci chłopi. Sowieci formalnie opowiadali się za równouprawnieniem narodów ZSRS, ale w rzeczywistości wrogo i podejrzliwie odnosili się chociażby do Polaków i Czeczenów. Sowiecki aparat represji brutalnie niszczył świadomość narodową narodów Związku Sowieckiego. Czekiści przeprowadzili systematyczną eksterminację inteligencji białoruskiej oraz ukraińskiej.

Prześladowania na tle rasowym stały się natomiast codziennością w państwie Hitlera, który prowadził otwarcie antysemicką politykę. Na mocy ustaw norymberskich z września 1935 r. führer pozbawił Żydów praw obywatelskich. W listopadzie 1938 r. naziścinaziści zainicjowali ogólnoniemiecką akcję pogromów żydowskich, zwaną nocą kryształowąnocą kryształową. Mussolini, który ponosił odpowiedzialność za mordy polityczne na przywódcach opozycji, nie stosował jednak czystek na masową skalę.

Ta osoba cierpiąca na choroby genetyczne kosztuje społeczeństwo 60 000 reichsmarek w trakcie swojego życia. To również twoje pieniądze. W ramach akcji T4 naziści uśmiercili około 70 tys. osób cierpiących na takie schorzenia jak jak na przykład schizofrenia, niektóre postacie padaczki lub otępienie. Jakich środków użył twórca plakatu, aby przekonać odbiorców do takiej polityki?
Polityka zagraniczna
Reżimy totalitarnetotalitarne w ZSRS, Niemczech oraz Włoszech stawiały sobie niezmiernie ambitne cele w polityce zagranicznej. Duce głosił program budowy Wielkich Włoch. Zamierzał opanować ziemie w basenie Morza Śródziemnego oraz odtworzyć starożytne Imperium Romanum. Führer z kolei krytykował mocarstwa zachodnie za niekorzystne dla Niemiec postanowienia terytorialne traktatu wersalskiego. Nie krył się z chęcią odzyskania utraconych przez Niemcy po I wojnie światowej obszarów oraz budowy Wielkich Niemiec. Potrzebę ekspansji uzasadniał koniecznością zdobywania „przestrzeni życiowej” dla Niemców. Jeszcze szersze plany przyświecały Sowietom, którzy nie wyrzekli się planów wzniecenia ogólnoświatowej rewolucji komunistycznej.
Rozmachowi totalitarnych mocarstw w polityce zagranicznej towarzyszył kult siły i przemocy w stosunkach międzynarodowych. jak przekonywał Mussolini w Doktrynie faszyzmu:
Faszyzm przede wszystkim [...] nie wierzy w możliwość ani też użyteczność wieczystego pokoju. Odrzuca więc pacyfizm, który ukrywa zrzeczenie się walki i upodlenie - w obliczu ofiary. Jedynie wojna wznosi do maksimum napięcia wszystkie siły ludzkie i znaczy znamieniem szlachectwa narody, które mają odwagę stawić jej czoło.
Cytat za: B. Mussolini, Doktryna faszyzmu (fragm.), cyt za: A. Patek, Z. Zblewski, Polska i świat w latach 1918–1993: teksty źródłowe, tematy lekcji i zagadnienia do historii w szkole średniej, Kraków 2001, s.513.

Agresywnym zamiarom dyktatorów towarzyszyły intensywne zbrojenia oraz militaryzacja społeczeństw. Wkrótce dyktatorzy przeszli od agresywnych słów do czynów. W połowie lat 30. Włosi zaatakowali Etiopię, a w kwietniu 1939 r. Albanię. Zarówno Hitler, jak i Mussolini wspierali militarnie siły nacjonalistów podczas wojny domowej w Hiszpanii (toczącej się od lipca 1936 do kwietnia 1939 r.), podczas gdy Sowieci wspomagali siły lewicowe. Niemiecki wódz, wbrew postanowieniom traktatu wersalskiego, rozpoczął w 1935 r. odbudowę WehrmachtuWehrmachtu. Rok później w marcu Niemcy wkroczyli do strefy zdemilitaryzowanej w Nadrenii, zaś w marcu 1938 r. dokonali anschlussu, czyli włączyli Austrię do Rzeszy. Następnie Hitler, za zgodą mocarstw zachodnich, które rozpaczliwie starały się ratować pokój, wymógł na Czechosłowacji przekazanie Niemcom okręgu Sudetów. Porozumienie Hitlera ze Stalinem z 23 sierpnia 1939 r., zwane paktem Ribbentrop‑Mołotow, a dotyczące m.in. podziału stref wpływów na terytorium Polski doprowadziło do wybuchu II wojny światowej.

ein Volk, ein Reich, ein Fuhrer(
Jeden naród, jedna Rzesza, jeden wódz). O czym może świadczyć masowy udział Austriaków w spotkaniu z Hitlerem w marcu 1938 roku?
Gospodarka i kultura
Reżimy totalitarne w Niemczech, Włoszech i ZSRS przykładały ogromną wagę do rozwoju przemysłu ciężkiego. Pod rządami Hitlera, Stalina i Mussoliniego prężnie rozwijały się gałęzie produkcji związane ze zbrojeniami, czyli górnictwo, hutnictwo, energetyka i przemysł maszynowy. Komuniści zlikwidowali własność prywatną i przejęli pełną kontrolę nad przemysłem. Sowiecka gospodarka opierała się na centralnym planowaniu. Stalin przeprowadził także na masową skalę kolektywizację wsi. Sowieci przejęli ziemię chłopów, a na miejsce prywatnych gospodarstw utworzyli wielkie państwowe gospodarstwa rolne - kołchozy. Naziści oraz faszyści podporządkowali wprawdzie przemysł państwowej kontroli, ale nie znieśli prywatnej własności zakładów produkcyjnych oraz ziemi. Zarówno w ZSRS, jak i w Trzeciej Rzeszy funkcjonowały obozy pracy przymusowej. W 1938 r. w sowieckich łagrachłagrach przebywało blisko milion więźniów, w tym około 450 tys. osób uwięzionych z przyczyn politycznych. Sowieckie obozy pracy powstawały często w odległych i słabo zaludnionych obszarach, gdzie więźniowie budowali ważne obiekty przemysłowe lub transportowe. W 1933 r. na rozkaz przywódcy SS Heinricha Himmlera powstał pierwszy niemiecki obóz koncentracyjnyobóz koncentracyjny w Dachau. Do niemieckich lagrów trafiali przede wszystkim przedstawiciele opozycji antyhitlerowskiej lub osoby z różnych względów uznawane za groźne dla systemu. Przed wybuchem II wojny światowej przez niemieckie obozy przeszło 165‑170 tys. więźniów.
Interesom totalitaryzmów służyły środki masowego przekazu. Włoscy faszyści podporządkowali sobie media, zaś niemieccy naziści i Sowieci poddali je pełnej kontroli. Propaganda państw totalitarnych chętnie wykorzystywała do swoich celów nowoczesne środki przekazu, takie jak radio. Dyktatorzy wykorzystywali jednak całą gamę metod indoktrynacji społeczeństwa, na przykład sztuki wizualne, architekturę i sport. Charakterystycznym zjawiskiem dla wszystkich totalitaryzmów były organizowane z niesamowitym rozmachem masowe uroczystości: pochody pierwszomajowe w ZSRS czy też marsze z pochodniami w Trzeciej Rzeszy. Państwo sowieckie dążyło ponadto do całkowitej eliminacji konkurencyjnych światopoglądów. Stalin zwalczał religię i propagował światopogląd ateistyczny. Naziści tolerowali działalność kościołów chrześcijańskich, chociaż nie cofali się przed represjami wobec niepokornych pastorów lub księży. Z kolei Mussolini, aby umocnić swoją władzę w katolickim społeczeństwie, podpisał w lutym 1929 r. konkordat (traktaty laterańskie) z Watykanem.
Słownik
potoczna nazwa (wł. camicie nere) włoskiej faszystowskiej organizacji paramilitarnej utworzonej w 1923 r. przez Benita Mussoliniego pochodząca od koloru koszul noszonych przez jego zwolenników; oficjalna nazwa to Ochotnicza Milicja Bezpieczeństwa Narodowego (wł. Milizia Volontaria per la Sicurezza Nazionale)
(Wszechrosyjska Komisja Nadzwyczajna do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem) akronim nazwy specjalnej sowieckiej komisji, której celem było ściganie i likwidowanie wszystkich akcji kontrrewolucyjnych na obszarze całego kraju, na jej czele stał Feliks Dzierżyński, pełniła rolę tajnej policji w sowieckiej Rosji w latach 1917–1922; później przekształcona w NKWD
(wł. fascismo od fascio – wiązka, związek, od łac. fasces – wiązki, rózgi liktorskie) doktryna polityczna i ustrojowa powstała na początku lat 20. XX we Włoszech. Głosiła kult państwa i solidaryzm społeczny, występując przeciwko demokracji, liberalizmowi i pluralizmowi politycznemu. Był ustrojem totalitarnym
skrót od niemieckiej nazwy Geheime Staatspolizei (tajna policja państwowa) – utworzona w 1933 r. policja polityczna Trzeciej Rzeszy, połączona w 1935 r. z SS
niemiecka, nazistowska organizacja młodzieżowa o charakterze paramilitarnym mająca służyć szkoleniu i rekrutowaniu przyszłych członków bojówek Oddziałów Szturmowych (SA)
ideologia głosząca powstanie jednej klasy społecznej, likwidację własności prywatnej i wspólny podział dóbr. Miała obalić istniejące ustroje polityczne i wprowadzić utopijny model państwa pozbawionego ucisku i wyzysku innych
sowiecki obóz pracy przymusowej (obóz koncentracyjny), w którym zmuszano więźniów do niewolniczej pracy powodując ich wyniszczenie i śmierć
wyprawa około 40 tysięcy „czarnych koszul” z różnych części kraju, podjęta w październiku 1922 roku przez Mussoliniego; w jej efekcie król Wiktor Emanuel III, dla uspokojenia sytuacji, powierzył Mussoliniemu funkcję premiera; Duce utworzył rząd, w którym faszyści objęli najważniejsze ministerstwa
organizacja powołana przez Mussoliniego w 1921, na bazie ruchu kombatanckiego
narodowy socjalizm, rasistowska, antydemokratyczna, antysemicka i antykomunistyczna ideologia stworzona i głoszona przez NSDAP – partię Adolfa Hitlera. Głosiła hasła wyższości rasy germańskiej nad innymi ludźmi
Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR (ros. wymowa: Narodnyj komissariat wnutriennich dieł SSSR); instytucja pełniąca funkcję policji politycznej w państwie sowieckim w latach 1934–1946
pogrom Żydów w III Rzeszy sprowokowany i dokonany przy akceptacji władz nazistowskich w nocy z 9/10 listopada 1938 roku
odizolowane miejsce przetrzymywania znacznej liczby osób bez wyroku sądowego, które uznano za niepożądane lub niewygodne dla władz. Miał służyć izolacji, niewolniczej pracy i eksterminacji osób tam przebywających
faszystowska organizacja dziecięca we Włoszech Mussoliniego
sowiecka, komunistyczna organizacja skupiająca dzieci w ZSRS, jej celem było wychowanie młodych ludzi w ideach komunizmu oraz przygotowanie przyszłych kar dla partii komunistycznej
celowe nękanie, szykanowanie i wyrządzanie krzywdy wybranym osobom lub grupie osób, którego celem jest ich upokorzenie lub wyniszczenie
(niem. Die Schutzstaffel der NSDAP - oddział ochronny NSDAP) paramilitarna organizacja nazistowska, podlegająca partii nazistowskiej, w 1947 r. uznana za zbrodniczą.
(łac., strach, groza) stosowanie przemocy i ucisku w celu zastraszenia lub zniszczenia przeciwników. Może być stosowany przez aparat państwa i przejawiać się organizowaniem masowych morderstw, zamykaniem ludzi w obozach odosobnienia i stosowaniem represji. Potocznie określa się tak krwawe rządy
system rządów (także: wspierająca go ideologia) charakterystyczny dla XX‑wiecznych państw, w których splotły się procesy modernizacyjne, kryzys lub niedostatek demokracji i ambicje mocarstwowe; cechuje go oficjalna, obowiązująca wszystkich radykalna ideologia, cenzura i centralnie kierowana propaganda; rządy monopartii; terror na ogromną skalę przy pomocy tajnej policji; wyraźnie zdefiniowany wróg wewnętrzny i zewnętrzny; sterowane poparcie społeczne; monumentalizm w sztuce, nihilistyczny lub bardzo wybiórczy stosunek do tradycji
(z niem. siła zbrojna) określenie całości sił zbrojnych Trzeciej Rzeszy
Słowa kluczowe
antysemityzm, propaganda, totalitaryzm, autorytaryzm, rasizm, reżim totalitarny, świat po I wojnie światowej, dwudziestolecie międzywojenne
Bibliografia
J. Tyszkiewicz, E. Czapiewski, Historia powszechna. Wiek XX, PWN, Warszawa 2010.
E.C. Król, Propaganda i indoktrynacja narodowego socjalizmu w Niemczech w latach 1919–1945. Studium organizacji, treści, metod i technik masowego oddziaływania, Warszawa 1999.
R. Miedwiediew, Pod osąd historii. Geneza i następstwa stalinizmu, tłum. C. Czarnogórski, Warszawa 1990.
O. Figes, Szepty. Życie codzienne w stalinowskiej Rosji, tłum. W. Jeżewski, Warszawa 2007.
S. Sierpowski, Faszyzm we Włoszech, Ossolineum, Wrocław 1973.