Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑green

Organizacja mikrotubul w trakcie interfazy

MikrotubulemikrotubuleMikrotubule to długie i puste w środku białkowe rury zbudowane z podjednostek – dzięki temu mogą ulegać szybkiej przebudowie. Podjednostki stworzone są z globularnych białek:  alfa (alfa)- i  beta (beta)-tubuliny połączonych wiązaniem kowalencyjnym. Są spolaryzowane, a ich układ nadaje mikrotubulom polaryzacje – dodatnią na końcu zawierającym beta‑tubulinę i ujemną z  alfa‑tubuliną.

Rn7n45sWa5tvH1
Grafika przedstawia schemat budowy mikrotubuli. Najmniejszymi jednostkami w mikrotubul są kuliste cząsteczki β-tubuliny oraz α-tubulina. Łączą się one w dimer, w którego skład wchodzi po jednej cząsteczce obu substancji. Następnie w wyniku nukleacji, dimery łączą się w długi łańcuch, który z kolei składa się na pustą wśrodku rurkę - protofilament. Posiada on dwa końce – minus oraz plus.
Budowa mikrotubuli.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

W komórce zwierzęcej mikrotubule wyrastają z centrosomucentrosomcentrosomu, który składa się z macierzy białkowej oraz z zawieszonej w macierzy pary centriolicentriolacentrioli.

Ripwi8j1vcTAb1
Schemat przedstawia budowę centrosomu. Składa się on z dwóch elementów: amorficznej substancji pericentrioralnej oraz zanurzonej w niej cylindrycznych centriol.
Budowa centrosomu.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Centrosom, jak wskazuje nazwa, to struktura ulokowana mniej więcej w centrum komórki. W trakcie interfazyinterfazainterfazy odpowiada za tworzenie, przebudowę i organizację układu mikrotubul.

Tuż przed podziałem komórkowym dochodzi do powielenia centrosomu. W czasie podziału przesuwające się centrosomy wraz z parami centrioli zajmują miejsca na przeciwległych biegunach komórki. Ich główną funkcją staje się wówczas tworzenie wrzeciona kariokinetycznego, które aktywnie uczestniczy w rozdzielaniu chromosomów do komórek potomnych.

W centrosomie znajdują się liczne miejsca nukleacjinukleacja (zarodkowanie)nukleacji będące początkiem powstających mikrotubul. To zawieszone w macierzy cząstki gamma (gamma)-tubuliny, które tworzą cylindryczne struktury. Ze względu na polaryzację mikrotubul koniec ujemny zakotwiczny jest w centrosomie. Na końcu dodatnim zachodzi natomiast dobudowa podjednostek i wydłużenie protofilamentówprotofilamentprotofilamentów.

RsFfyfeZEMrk4
Mikrotubule, z których zbudowany jest cytoszkielet, tworzą nie tylko włókna wrzeciona podziałowego, ale i szlaki transportowe w komórkach. W transporcie międzykomórkowym biorą udział białka motoryczne poruszające się na powierzchni mikrotubul. Zdjęcie spod fluorescencyjnego mikroskopu konfokalnego.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Więcej informacji na temat cytoszkieletu znajdziesz w e‑materiale Cytoszkielet i ruch komórki – analiza tekstu naukowego.

bg‑lime

Organizacja wrzeciona podziałowego

Mikrotubule cytoplazmatycznemikrotubule cytoplazmatyczneMikrotubule cytoplazmatyczne, które w trakcie interfazy pełniły funkcje związane z transportem wewnątrz komórki i odpowiadały za stabilizację układu organelli komórkowych, ulegają demontażowi oraz przebudowie w mikrotubule wrzeciona kariokinetycznego. Za proces powstawania tej struktury odpowiadają centrosomy. W skład wrzeciona wchodzą również inne białka powiązane z mikrotubulami, w tym białka motorycznebiałka motorycznebiałka motoryczne.

Wrzeciono podziałowe formuje się już na początku podziału komórkowego. W trakcie metafazymetafazametafazy jego struktura jest już w pełni wykształcona – może ono sprawować funkcje związane z rozdziałem chromosomów. Centrosomy organizujące wrzeciono podziałowe duplikują się już pod koniec fazy S cyklu komórkowego. Początkowo zlokalizowane są jedno obok drugiego, by wraz z rozpoczęciem procesu podziału zacząć się od siebie oddalać.

Ostatecznie strefy zajmowane przez wrzeciono znajdują się na przeciwległych biegunach komórki. Tworzą one rozgałęzione struktury złożone z licznych mikrotubul, które rozchodzą się promieniście ku środkowi komórki. Wiązki mikrotubul wrzeciona formują się w profazieprofazaprofazie i przybierają formę gwieździstych rozgałęzień nazywanych astrosferąastrosferaastrosferą.

R1M5CtGFU3w3Q1
Grafika przedstawia schemat komórki podlegającej podziałowi. Centriole i mikrotubule astralne znajdują się na dwóch przeciwnych biegunach komórki. Od nich odchodzą mikrotubule kinetochorowe oraz biegunowe. Na środku komórki znajdują się chromosomy.
Schemat komórki podlegającej podziałowi.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

W niektórych komórkach, m.in. większości roślin nasiennych, nie występują centriole, a mikrotubule nie wykazują gwiaździstego układu. Początkowo skupiają się one wokół jądra, zorientowane losowo, a z czasem ustawiają się w równoległe tory i wydłużając się, wyznaczają bieguny wrzeciona podziałowego.

Wrzeciono składa się z mikrotubul pełniących różne funkcje. Krótkie, zlokalizowane na samym jego biegunie, nazywane są astralnymi. Mikrotubule astralne odpowiadają za orientację wrzeciona podziałowego oraz mają udział w wysyłaniu sygnału inicjującego proces cytokinezy.

Mikrotubule biegunowe, zwane też polarnymi, zachodzą na siebie w środku komórki. Jest to najliczniejsza klasa mikrotubul wrzeciona, która jednocześnie najszybciej ulega przebudowie. Mikrotubule biegunowe nie łączą się bezpośrednio z chromosomami, ale mogą mieć pośredni udział w stabilizacji struktury płytki metafazowejpłytka metafazowapłytki metafazowej.

Trzecim typem włókien wrzeciona są mikrotubule kinetochorowemikrotubule kinetochorowemikrotubule kinetochorowe. Pełnią one bardzo ważną funkcję w procesie rozdziału chromosomów, łącząc się z ich kinetochorami.

bg‑cyan

Udział wrzeciona kariokinetycznego w rozdziale chromosomów

Centromer, czyli fragment chromosomu widoczny jako przewężenie między jego ramionami, zawiera niezwykle ważną białkową strukturę – kinetochorkinetochorkinetochor.

Kinetochor łączy mikrotubule wrzeciona podziałowego z chromosomem. Kompleks białkowy kinetochoru ściśle wiąże się z mikrotubulami kinetochorowymi. Koniec mikrotubuli zaczyna depolimeryzować i rozpadać się na podjednostki, przez co mikrotubula ulega skróceniu. Wraz z jej rozpadem kinetochor przesuwa się do bieguna komórki, pociągając za sobą transportowany chromosom. Jednocześnie ze skracaniem mikrotubul kinetochorowych i przesuwaniem chromosomów w stronę biegunów komórki mikrotubule polarne wydłużają się, zwiększając dystans pomiędzy biegunami.

RSy2V4HhfvGKX1
Dzięki złożonemu kompleksowi białkowemu kinetochor może silnie związać się z mikrotubulą. Umożliwia to przesuwanie się chromatyd w kierunku biegunów komórki w konsekwencji skracania się włókien wrzeciona podziałowego.
Źródło: Englishsquare Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑gray2
Ciekawostka

Kolchicyna – alkaloid obecny w nasionach zimowita jesiennego – wiąże się z mikrotubulami w metafazie podziału komórki, hamując ich polimeryzację, przez co dezorganizuje wrzeciono kariokinetyczne. Substancja ta w niskich dawkach jest stosowana w leczeniu ostrych napadów dny moczanowej, choroby spowodowanej odkładaniem się w tkankach kryształów moczanu sodu.

R18JU8lfyy2S5
Wzór strukturalny kolchicyny.
Źródło: NEUROtiker, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Słownik

astrosfera
astrosfera

inaczej gwiazda podziałowa; w biologii nazywany jest tak centrosom wraz z promieniście rozchodzącymi się od niego mikrotubulami

białka motoryczne
białka motoryczne

aktyna, dyneina oraz kinezyna, zawarte w mikrotubulach i filamentach; budują rzęski i wici, które mają zdolność do poruszania się oraz odpowiadają za ruch organelli komórkowych; uzyskują energię z hydrolizy ATP do ADP i fosforanu

centriola
centriola

organellum komórkowe biorące udział w tworzeniu wrzeciona podziałowego w dzielących się komórkach zwierzęcych oraz w powstawaniu ciałek podstawowych rzęsek i wici

centrosom
centrosom

łac. centrum – środek, gr. sṓma – ciało, wyodrębniona część cytoplazmy komórki w pobliżu jądra komórkowego; składa się z dwóch centrioli (diplosomu) i drobnoziarnistego materiału tworzącego tzw. macierz centrosomu

interfaza
interfaza

najdłuższa faza cyklu komórkowego – komórka przygotowuje się wtedy do podziału mitotycznego lub mejotycznego

kinetochor
kinetochor

miejsce na centromerze chromosomu, do którego w trakcie podziału komórki przyczepiają się włókna wrzeciona kariokinetycznego

metafaza
metafaza

stadium podziału komórki, w którym włókna wrzeciona kariokinetycznego przyłączają się do centromerów, ustawiając chromosomy w płaszczyźnie równikowej komórki

mikrotubule
mikrotubule

podstawowy składnik cytoszkieletu komórek eukariotycznych – silnie wydłużone rurki o średnicy 24 nm

mikrotubule cytoplazmatyczne
mikrotubule cytoplazmatyczne

są elementami cytoszkieletu, sterują ruchami organelli komórkowych

mikrotubule kinetochorowe
mikrotubule kinetochorowe

przyłączają się do chromosomu, odgrywają ważną rolę podczas ruchu chromosomów i przy podziale komórki

nukleacja (zarodkowanie)
nukleacja (zarodkowanie)

wstępny etap tworzenia się nowej fazy, czyli jednolitej pod względem właściwości chemicznych i fizycznych części układu termodynamicznego

płytka metafazowa
płytka metafazowa

inaczej – płytka równikowa, grupa chromosomów, które w czasie podziału komórki są ustawione w płaszczyźnie równikowej

profaza
profaza

pierwsze stadium podziału komórki. Dochodzi w nim do kondensacji chromatyny z uwidocznieniem chromosomów, które mogą zostać rozdzielone do komórek potomnych

protofilament
protofilament

pojedynczy łańcuch ułożonych naprzemiennie dimerów tubuliny