Przeczytaj
Parlament – definicja
ParlamentParlament jest podstawowym organem władzy ustawodawczej, najwyższym organem przedstawicielskim w krajach demokratycznych oraz jednym z trzech filarów władzy w myśl trójpodziału władzy według Monteskiusza. W większości krajów europejskich istnieją parlamenty dwuizbowe. W niektórych państwach, np. Szwecji, Finlandii, Danii, Grecji i Portugalii, są jednak parlamenty jednoizbowe. W zależności od kraju kompetencje izb parlamentarnych są różne.
Funkcje Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej
Zgromadzenie Narodowe w Polsce
Polski parlament tworzą dwie izby: Sejm RPSejm RP i Senat RPSenat RP. Razem tworzą one Zgromadzenie Narodowe, które zbiera się w celu wypełnienia konkretnych zadań. Na jego czele stoi marszałek sejmu, a w przypadku konieczności zastępstwa obraduje pod przewodnictwem marszałka senatu.
Kompetencje Zgromadzenia Narodowego są zawarte w Konstytucji RP:
Art. 130 – odebranie przysięgi od osoby wybranej na stanowisko Prezydenta RP;
Art. 131 – stwierdzenie trwałej niezdolności Prezydenta RP z powodów zdrowotnych do sprawowania urzędu;
Art. 140 – wysłuchanie orędzia Prezydenta RP;
Art. 145 – postawienie Prezydenta RP w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu.
Struktura polskiego parlamentu
Marszałkowie obu izb wybierani są na ich pierwszych posiedzeniach. Marszałek Sejmu RP jest drugą osobą w państwie po Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej i w razie konieczności pełni jego obowiązki. Ponadto zarządza wybory prezydenckie. Marszałkowie Sejmu/Senatu RP przewodniczą obradom izb i organizują ich pracę.
Prezydia izb tworzą marszałkowie oraz wicemarszałkowie. Do zadań prezydiów należy zwoływanie posiedzeń izb, przygotowanie porządku obrad i przedstawienie go izbom do zatwierdzenia. Konwenty Seniorów składają się z prezydiów izb oraz przewodniczących klubów parlamentarnych. Mają zapewnić współpracę między poszczególnymi klubami oraz są ciałami doradczymi dla prezydiów.
Komisje sejmowe i senackie to organy izb powoływane do rozpatrywania i przygotowywania spraw, które są przedmiotem prac sejmu i senatu.
Słownik
naczelny organ przedstawicielski w państwie, pochodzący z wyborów powszechnych, sprawujący głównie funkcję ustawodawczą, kontrolujący działalność rządu i administracji oraz egzekwujący polityczną odpowiedzialność rządu, premiera i ministrów
organ ustawodawczy RP, jedna z dwóch izb parlamentu; składa się z 460 posłów wybieranych w wyborach powszechnych na czteroletnią kadencję
organ władzy ustawodawczej RP, jedna z dwóch izb parlamentu; składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych na czteroletnią kadencję; do jego kompetencji należy korekta procesu legislacyjnego ustaw uchwalanych przez sejm