Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

W ogniu wojny

Wybuch I wojny światowej spowodował, że wielu Polaków, jako poddanych państw zaborczych, zostało wcielonych do armii Niemiec, Rosji albo Austro‑Węgier. W latach 1914–1918 powołano do nich niemal 3 mln Polaków, z których ok. 0,5 mln straciło życie. Stojąc po różnych stronach w czasie I wojny światowej, Polacy często musieli toczyć bratobójcze walki. Tragizm polskich żołnierzy walczących we wrogich sobie armiach państw zaborczych oddał pisarz i poeta Edward Słoński w wierszu Ta, co nie zginęła…

Ta, co nie zginęła

Rozdzielił nas, mój bracie,
zły los i trzyma straż – 
w dwóch wrogich sobie szańcachszańceszańcach
patrzymy śmierci w twarz.

W okopach pełnych jęku,
wsłuchani w armat huk,
stoimy na wprost siebie –
ja – wróg twój, ty – mój wróg!

Las płacze, ziemia płacze,
świat cały w ogniu drży…
W dwóch wrogich sobie szańcach
stoimy – ja i ty.

A Źródło: Ta, co nie zginęła, Edward Słoński, tekst dostępny online: bibliotekapiosenki.pl.

Od początku wojny ziemie polskie znalazły się w zasięgu działań militarnych frontu wschodniego. Niemcy pierwotnie nie planowały podjęcia ofensywy na wschodzie, ale szybka mobilizacja wojsk carskich i ich wkroczenie na teren Prus Wschodnich spowodowały, że część sił niemieckich została wycofana z frontu zachodniego i przerzucona na wschód do walki z Rosją. Wojska carskie zostały pokonane pod Tannenbergiem (26–30 sierpnia 1914 r.) oraz jeziorami mazurskimi (8–10 września 1914 r.) co przypieczętowało los ofensywy rosyjskiej na północnym odcinku frontu wschodniego. W efekcie Niemcy opanowali zachodnią część ziem dawnego Królestwa Polskiego.

R14VBYXXQ1ixJ
Kolumna zaopatrzenia armii niemieckiej w zniszczonej miejscowości polskiej. Front wschodni wielokrotnie przechodził przez ziemie polskie, powodując ogromne straty. Jednym z najbardziej zniszczonych w czasie I wojny światowej miast był Kalisz, systematycznie bombardowany od 2 do 22 sierpnia 1914 r. W efekcie większość substancji miejskiej miasta została bezpowrotnie utracona.
Napis na zdjęciu: Kolumna zaopatrzenia przechodzi przez całkowicie zniszczoną wieś w rosyjskiej Polsce.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Pomimo porażek w walkach z Niemcami armia carska odnosiła sukcesy w walkach z siłami austro‑węgierskimi, które w końcu musiały się wycofać za linię Sanu, pozostawiając w rękach rosyjskich całą Galicję Wschodnią z Lwowem. Osłabionemu klęskami sojusznikowi z pomocą pospieszyli Niemcy. W konsekwencji Rosjanie zostali wyparci z zajmowanych wcześniej terenów. Działania wojenne doprowadziły do ogromnych zniszczeń na ziemiach polskich. Po ustabilizowaniu się frontu na jesieni 1915 r. tereny dawnego Królestwa Polskiego znalazły się pod okupacją Niemiec i Austro‑Węgier. Obaj okupanci postępowali w sposób bezwzględny, doprowadzając do jeszcze większego wyniszczenia ziem polskich.

RZy4Ep9KSnrBA
Wkroczenie kawalerii niemieckiej do Warszawy 5 sierpnia 1915 r. Rok ten był okresem zwycięskiej ofensywy państw centralnych, która doprowadziła najpierw do wyparcia Rosjan z terenów Galicji, a później nawet z dawnego Królestwa Polskiego. Jesienią front ustabilizował się na linii Tarnopol–Pińsk–Dyneburg–Zatoka Ryska.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Prowadzenie działań wojennych na ziemiach polskich wymusiło na państwach zaborczych podjęcie sprawy polskiej, praktycznie nieistniejącej przed światowym konfliktem. Po wybuchu wojny w sierpniu 1914 r. głównodowodzący armią rosyjską Mikołaj Mikołajewicz oraz dowództwo wojsk niemieckich i austro‑węgierskich wydały do Polaków dwie odezwy, starając się ich przyciągnąć na swoją stronę. Nie miały one jednak żadnego praktycznego znaczenia.

W imię niepodległości. Po stronie państw centralnych

W obliczu zbliżającego się konfliktu Polacy nie pozostawali bierni. Największe ożywienie nastąpiło w środowisku krakowskim. Działania podjęli zarówno zwolennicy koncepcji niepodległościowej, jak i ci, którzy wierzyli w tzw. rozwiązanie trialistycznekoncepcja trialistycznarozwiązanie trialistyczne. Pierwsza grupa z Józefem Piłsudskim na czele zakładała zawarcie przymierza z Austro‑Węgrami i wspólną z nimi walkę przeciwko Rosji. Wiedeń liczył na wybuch antyrosyjskiego powstania na tyłach armii carskiej i tym sposobem osłabienie siły uderzeniowej wschodniego sąsiada. 6 sierpnia 1914 r. Pierwsza Kompania KadrowaPierwsza Kompania KadrowaPierwsza Kompania Kadrowa wkroczyła do Królestwa Polskiego, obwieszczając utworzenie fikcyjnego Rządu Narodowego.

Pierwsza kadrowa [tekst piosenki]

Raduje się serce, raduje się dusza,
Gdy Pierwsza Kadrowa na wojenkę rusza.
Oj da, oj da dana, kompanio kochana,
Nie masz to jak pierwsza, nie – oj nie!
Chociaż w butach dziury, na mundurach łaty,
To Pierwsza Kadrowa pójdzie na armaty.
Oj da, oj da dana, kompanio kochana
Nie masz to jak pierwsza, nie – oj nie!
Chociaż do Warszawy mamy długą drogę,
Ale przejdziem migiem, byle tylko w drogę.
Oj da, oj da dana, kompanio kochana,
Nie masz to jak pierwsza, nie – oj nie!
A gdy się szczęśliwie zakończy powstanie,
To Pierwsza Kadrowa gwardyją zostanie.
Oj da, oj da dana, kompanio kochana,
Nie masz to jak pierwsza, nie – oj nie!
A więc piersi naprzód, podniesiona głowa,
Bośmy przecież Pierwsza Kompania Kadrowa.
Oj da, oj da dana, kompanio kochana,
Nie masz to jak pierwsza, nie – oj nie!

Indeks dolny Pierwsza kadrowa – popularna pieśń żołnierska w czasach I wojny światowej; powstała w sierpniu 1914 r., a współautorem jej słów był Kazimierz Łęcki „Graba”.
Jakie nastroje odzwierciedla pieśń? Indeks dolny koniec

B Źródło: Pierwsza kadrowa [tekst piosenki], tekst dostępny online: bibliotekapiosenki.pl.
R1LIhNTySx7lL1
Członkowie Naczelnego Komitetu Narodowego w 1914 r.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Piłsudskiemu i jego zwolennikom nie udało się jednak poderwać społeczeństwa do powstania przeciw Rosji. Wiele osób z różnych przyczyn zdecydowało się pozostać lojalnymi wobec imperium carów. W opinii publicznej Piłsudskiemu i jego ludziom zaszkodził fakt, że działali u boku państw centralnych, zwłaszcza Niemiec, które kojarzyły się z brutalną polityką wobec ludności cywilnej. Ziemiaństwo, burżuazja i kler obawiali się zaś socjalizmu, z którym to ruchem nadal utożsamiany był komendant. Rezultaty podjętej przez Piłsudskiego i jego strzelców akcji były rozczarowujące nie tylko dla środowisk niepodległościowych, ale także dla władz austriackich, które liczyły na wzniecenia antyrosyjskiego powstania Polaków. Nad oddziałami polskimi zawisła nawet groźba wcielenia ich do armii cesarskiej. Sytuację uratowali konserwatyści galicyjscy (czyli zwolennicy koncepcji trialistycznej), cieszący się zaufaniem Wiednia. Zyskali oni wsparcie dworu cesarskiego dla polskich działań wojskowych. 16 sierpnia 1914 r. został powołany reprezentujący wszystkie ugrupowania zaboru austriackiego Naczelny Komitet NarodowyNaczelny Komitet NarodowyNaczelny Komitet Narodowy (NKN), stanowiący najwyższą władzę polityczną, skarbową i wojskową Polaków w Galicji.

W uzgodnieniu z Wiedniem przystąpiono do formowania Legionów PolskichLegiony PolskieLegionów Polskich w sierpniu 1914 roku. Miało to ogromne znaczenie dla Piłsudskiego, który uważał, że podstawą działań niepodległościowych powinien być czyn zbrojny. Legiony nawiązywały do idei legionowej epoki napoleońskiej, a w przyszłości miały się przekształcić w awangardęawangardaawangardę wojska polskiego. Legionom narzucono jednak dowództwo austriackie i podporządkowano armii cesarskiej pod względem militarnym. W ich ramach utworzono trzy brygady, Piłsudski przejął dowództwo nad pierwszą. Legiony łącznie liczyły ok. 25 tys. żołnierzy, którzy odznaczyli się w walkach na froncie wschodnim, stawiając opór ofensywie rosyjskiej.

R1IxPctQz2vvF1
Mapa interaktywna. Mapa przedstawia działania Legionów Polskich i Legionu Puławskiego w latach 1914–1916. Na mapie ukazane jest Cesarstwo Niemieckie na północy, Królestwo Polskie w centralnej części, Austro-Węgry na południu i Cesarstwo Rosyjskie na wschodzie. Przedstawione są miejsca i daty bitew. W Królestwie Polskim: Laski 23–26.10.1914; Pakosław 19–20.05.1915; Iłża 15.10.1914; Lipa 20.04–15.05.1915; Krzywopłoty 09.11.1914; Pińczów; Konary 16.05–26.06.1915; Jastków 31.07–02.08.1915. Austro-Węgry: Łowczówek 22–26.12.1914. Cesarstwo Rosyjskie: Kostiuchnówka 04–06.07.1916; Nurzec 19.08.1915; Torczyce 27.07.1916. Na mapie ukazane są linie frontu. Linia frontu w kwietniu 1915 przebiegała pionowo przez Królestwo Polskie, dzieląc je na pół, i Austro-Węgry. Linia frontu 13.07.1915 przebiegała spod okolic Radomia na wschód Królestwa Polskiego do granicy z Rosją i dalej przez wschód Austro-Węgier. Linia frontu 18.08.1915 przebiegała wzdłuż granicy Królestwa Polskiego z Cesarstwem Rosyjskim. Linia frontu w okresie październik 1915 — maj 1916 przebiegała przez Cesarstwo Rosyjskie w jego południowo-zachodniej części od miasta Pińsk przez Kostiuchnówkę i dalej do wschodniej części Austro-Węgier. Linia frontu w lipcu 1917 przebiegała pionowo przez całe Cesarstwo Rosyjskie wzdłuż Torczyc, Pińska i nieco na zachód od Kostiuchnówka i dalej do Austro-Węgier. Na mapie oznaczone są marsze bojowe i przemarsze I, II i III Brygady na terenie Cesarstwa Rosyjskiego między miejscowościami Kostiuchnówka, Kowel, Luboml i Baranowicze. Marsze bojowe i przemarsze I Brygady na terenie Królestwa Polskiego między miejscowościami i bitwami w południowej części kraju. Marsze bojowe i przemarsze II Brygady głównie na terenie Austro-Węgier i południowo-wschodniej części Królestwa Polskiego. Marsze bojowe i przemarsze III Brygady Od Piotrkowa w Królestwie Polskim do wschodniej granicy z Cesarstwem Rosyjskim w Lubomlu. Marsze bojowe i przemarsze Legionu Puławskiego na terenie Królestwa Polskiego w okolicach Radomia na wschód do Torczyc przez Nurzec na terenie Cesarstwa Rosyjskiego. Opisane elementy mapy interaktywnej. 1. Laski. Zdjęcie przedstawia grupę ludzi pozujących do fotografii. Ludzie znajdują się przed pomnikiem. Pomnik przedstawia krzyż oraz orła. Domena publiczna, Wikimedia Commons.

Pomnik legionistów poległych w bitwie pod Laskami w 1914 w Pionkach.
Przed monumentem widoczni Członkowie Związku Legionistów. Bitwa ta została stoczona przez I Brygadę Legionów Polski pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Mimo bohaterskiej obrony pozycji żołnierze polscy musieli się wycofać z obawy przed oskrzydleniem przez wojska rosyjskie., 2. Jastków. Ilustracja przedstawia biegnących żołnierzy. Są uzbrojeni. Część pada zastrzelona. Nad bitwą unosi się dym. Domena publiczna, Wikimedia Commons.

Atak „Czwartaków” pod Jastkowem 31 lipca 1915 r., obraz Józefa Ryszkiewicza (syna).
Bitwa jastkowska należała do największych starć Legionów Polskich na terenie Królestwa Polskiego. Była to pierwsza bitwa, podczas której polskie oddziały miały dużą samodzielność i o samym przebiegu walk decydowali dowódcy pułków oraz Józef Piłsudski jako głównodowodzący. Był to pierwszy większy bój 4 pułku piechoty Legionów Polskich, uważany za swoisty chrzest bojowy tej formacji., 3. Kostiuchnówka. Mapa przedstawia bitwę pod Kostiuchnówką 4–6.07.1916. Ukazane są rozmieszczenia wojsk. Wojska węgierskie i polskie są na zachodzie. Na wojska polskie składają się pierwsza, druga i trzecia linia obrony wojsk polskich. Wojska rosyjskie są na północy, które następnie posuwają się na południe i atakują wojska polskie i węgierskie od wschodu. Na południu znajduje się linia kolejowa. Na wschodzie płynie rzeka Styr. Przy miejscowości Kostiuchnówka płynie rzeka Garbach oraz umieszczony jest sztab Józefa Piłsudskiego. Lonio17, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons.

Plan bitwy pod Kostiuchnówką.
Bitwa ta miała na celu opóźnienie natarcia wojsk rosyjskich podjętego w ramach tzw. ofensywy Brusiłowa. 5,5 tys. żołnierzy polskich stawiało opór ok. 13 tys. żołnierzy rosyjskich. Największe boje stoczyła I Brygada Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Straty polskie wyniosły 2 tys. żołnierzy. Siły austro-węgierskie wycofały się z zajmowanych pozycji.
Zapoznaj się z opisami bitew Legionów Polskich. W którym roku Legion stoczył najwięcej bitew?
Źródło: Contentplus.sp. z o.o. na podstawie Lonio17, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Dwuletnie walki po stronie państwa centralnych nie przyniosły żadnych ustępstw na rzecz sprawy polskiej. W Legionach zaczęło więc narastać poczucie bezsensowności dalszej walki w sytuacji, gdy ani Niemcy, ani Austro‑Węgry nie uczyniły żadnego gestu, który dawałby nadzieję Polakom na niepodległość. Piłsudski zaczął coraz bardziej dystansować się od idei walki po stronie państw centralnych, obawiając się wykrwawienia polskich oddziałów. Jesienią 1916 r. demonstracyjnie złożył dymisję, nie zrezygnował jednak z dalszego kształcenia kadr wojskowych, nadzorując rozbudowę sieci oddziałów Polskiej Organizacji Wojskowej.

Nadzieje bez pokrycia. W imperium carskim

Wybuch wojny z wielkimi nadziejami przywitali także zwolennicy orientacji prorosyjskiej z Romanem Dmowskim na czele. Z inicjatywy tych środowisk po odezwie Mikołaja Mikołajewicza z sierpnia 1914 r. zaczęto zakładać komitety obywatelskie. Wstępnie ich działalność ograniczała się do podejmowania akcji o charakterze gospodarczym i charytatywnym, ale wierzono, że w przyszłości staną się one zaczynem polskiej organizacji politycznej w Królestwie Polskim. 25 listopada 1914 r. utworzono Komitet Narodowy Polski (KNP) będący polityczną reprezentacją stronnictw opowiadających się za poparciem Rosji podczas wojny. Początkowo działał on w Warszawie, a po jej zajęciu przez wojska niemieckie w 1915 r. przeniósł się do Piotrogrodu, ale zaprzestał tam już swojej działalności. Formalnie został rozwiązany w 1917 r., a stojący na jego czele Roman Dmowski wyjechał do Francji.

Rząd carski z niechęcią spoglądał na polską inicjatywę, podobnie odnosił się do utworzonego jesienią 1914 r. polskiego legionu ochotniczego, zwanego od miejsca formowania Legionem PuławskimLegion PuławskiLegionem Puławskim. Od początku pozbawiony był on polskiego charakteru. W marcu 1915 r. na osobiste polecenie głównodowodzącego został przekształcony w rosyjskie drużyny pospolitego ruszenia, a w październiku rozwiązany.

RgcK8Uya3CFiQ
Ułani Legionu Puławskiego. Oddziały tworzące Legion Puławskiego nie tworzyły regularnego wojska i były skierowane do zadań wywiadowczych, rozpoznawczych i dywersyjnych, miały operować na tyłach wojsk nieprzyjaciela. Od początku żołnierzom mundurów, płaszczy, butów. Wyposażenie było niekompletne i nie najlepszej jakości. Na przykład legioniści mieli karabiny z bagnetami, ale bez pochew. ZMuszało to żołnierzy do noszenia broni za pasem, co było i niewygodne, ale przede wszystkim niebezpieczne i groziło zranieniem.
Opisz umundurowanie oficerów Legionu Puławskiego.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Z większą przychylnością militarne inicjatywy Polaków spotkały się w Rosji po wybuchu rewolucji lutowej (8‑16 marca 1917 r.) i obaleniu caratu. W kwietniu 1917 r. powstała w Rosji wywodząca się z Legionu Puławskiego Dywizja Strzelców Polskich, a trzy miesiące później Rząd Tymczasowy wydał zgodę na sformowanie na Białorusi I Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Józefa Dowbora‑Muśnickiego.

Błękitna ArmiaBłękitna ArmiaBłękitna Armia

Ru8YrnlIA6W981
Jana Styka, Śmierć Władysława Szujskiego w bitwie pod Sillery, ok. 1925 r. Obraz przedstawia śmierć chorążego Władysława Szujskiego w 1914 r. Trzymany przez niego sztandar został przeszyty 34 kulami z karabinów niemieckich. Sztandar przechowywany jest w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Do udziału w wojnie po stronie państw ententy włączyli się także Polacy mieszkający we Francji. Planowano utworzenie odrębnej jednostki ochotniczej u boku armii francuskiej, ale pomysł ten udaremnił protest ambasady rosyjskiej. Carat w tym czasie przeciwny był podnoszeniu sprawy polskiej na forum międzynarodowym, a Francja nie chciała się wtrącać w wewnętrzne sprawy swojego sojusznika. Zgromadzonych w mieście Bayonne polskich ochotników wcielono więc do Legii Cudzoziemskiej. Zachowano jednak narodowy charakter jednostki. Legion, który od miejsca utworzenia nazwano Legionem BajończykówbajończycyBajończyków, brał udział w walkach na froncie zachodnim, w Szampanii i we Flandrii, wskutek czego poniósł duże straty (ok. trzy czwarte składu). Oddział rozwiązano w 1915 r., wielu jego żołnierzy dołączyło do armii francuskiej lub wyjechało do Rosji, by walczyć w jednostkach polskich.

Stosunek Francji do sprawy polskiej zmienił się po wybuchu rewolucji lutowej w 1917 r. i upadku caratu. W czerwcu 1917 r. prezydent Raymond Poincaré wydał dekret, na mocy którego Polacy mogli przystąpić do formowania oddziałów narodowych u boku armii francuskiej. Od koloru mundurów jednostki te otrzymały miano Błękitnej Armii. W jej skład weszli jeńcy wojenni z państw centralnych. Pierwszym dowódcą był Francuz gen. Louis Archinard, pod koniec wojny zastąpiony przez gen. Józefa Hallera. W kwietniu 1919 r. większość żołnierzy powróciła do kraju.

W połowie sierpnia 1917 r. we Francji reaktywował swoją działalność Komitet Narodowy PolskiKomitet Narodowy PolskiKomitet Narodowy Polski. Był on uznawany przez rządy Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch za główne przedstawicielstwo interesów polskich na Zachodzie i namiastkę rządu polskiego.

RLsGONhYu94Kc
Członkowie Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu. Siedzą od lewej: Maurycy Zamoyski, Roman Dmowski, Erazm Piltz, stoją Stanisław Kozicki, Jan Emanuel Rozwadowski, Konstanty Skirmunt, Franciszek Fronczak, Władysław Sobański, Marian Seyda, Józef Wielowieyski.
Kto był przywódcą Komitetu i w jaki sposób zostało to zaznaczone na zdjęciu?
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Słownik

szańce
szańce

(niem. Schanze) konstrukcja stworzona w ziemi, zawierająca wał obronny i fosę

Legiony Polskie
Legiony Polskie

polska formacja wojskowa utworzona przez stronnictwa galicyjskie 27 sierpnia 1914 r., walczyła u boku armii austro‑węgierskiej podczas I wojny światowej

Legion Puławski
Legion Puławski

polska formacja zbrojna utworzona w czasie I wojny światowej pod auspicjami Komitetu Narodowego Polskiego, jej nazwa pochodzi od miejsca formowania; liczyła ona ok. tysiąca ochotników, walczyła w składzie armii rosyjskiej przeciwko Niemcom na froncie wschodnim, została rozwiązana w 1915 r.

Naczelny Komitet Narodowy
Naczelny Komitet Narodowy

polska organizacja polityczna powstała w Krakowie 16 sierpnia 1914 r. w wyniku porozumienia środowisk konserwatywnych ze środowiskiem niepodległościowym, na jej czele stanął Juliusz Leo

Komitet Narodowy Polski
Komitet Narodowy Polski

polska organizacja polityczna założona przez działaczy endecji na czele z Romanem Dmowskim na terenach zaboru rosyjskiego (działał w Warszawie, a później w Piotrogrodzie), wyniku braku porozumienia władzami rosyjskimi rozwiązał się i został reaktywowany we Francji, gdzie działał do 1919 r. reprezentując interesy polskie wobec państw zwycięskiej ententy

Błękitna Armia
Błękitna Armia

inaczej Armia Polska we Francji, zwana Błękitną od koloru mundurów; była to polska ochotnicza formacja wojskowa powstała w czasie I wojny światowej w roku 1917, powołał ją prezydent Francji Raymond Poincaré dekretem z dnia 4 czerwca 1917 z inicjatywy Romana Dmowskiego oraz Komitetu Narodowego Polskiego, na czele jej stanął Józef Haller

bajończycy
bajończycy

potoczna nazwa pododdziału piechoty Legii Cudzoziemskiej złożonego z polskich ochotników utworzonego w Bayonne we Francji

lojalizm
lojalizm

(z franc. loyal – prawy, szczery, od łac. legalis – ustawowy, lex – prawo) postawa wierności wobec władz, nawet tych, które zostały narzucone przez obce mocarstwo

szarża
szarża

(od drugiej połowy XVII w. ranga wojskowa, z franc. charge) tu: gwałtowny atak jazdy

koncepcja trialistyczna
koncepcja trialistyczna

stworzona w drugiej połowie XIX w. koncepcja polityczna, która głosiła ideę przekształcenia istniejącej dualistycznej monarchii Austro‑Węgier w monarchię składającą się z trzech równo traktowanych członów; trzecim członem miałaby być Polska, Polska i Czechy albo ogólnie narody Słowian południowych

awangarda
awangarda

(z franc. avant‑garde straż przednia, forpoczta) tu w znaczeniu grupy przecierającej szlaki, tworzącej podstawy do dalszych działań

Pierwsza Kompania Kadrowa
Pierwsza Kompania Kadrowa

utworzony w sierpniu 1914 r. przez Józefa Piłsudskiego pododdział piechoty; w jej skład wchodzili członkowie Polskich Drużyn Strzeleckich oraz Związku Strzeleckiego

Słowa kluczowe

Pierwsza Kompania Kadrowa, Józef Piłsudski, Błękitna Armia, Legion Puławski, Legiony Polskie, Legion Bajończyków, I wojna światowa, sprawa polska podczas I wojny światowej, Polacy w czasie I wojny światowej

Bibliografia

S. Kieniewicz, Historia Polski 1795–1918, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1983.

R. Kaczmarek, Historia Polski 1914–1918, PWN Warszawa 2014.

A. Chwalba, Historia Polski, 1795–1918, Wydawnictwo Literackie Kraków 2000.

Wiek XX w źródłach. Wybór tekstów źródłowych z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii, studentów i uczniów, oprac. M. Sobańska‑Bondaruk, S.B. Lenard, PWN, Warszawa 1998.

J. Piłsudski, Myśli, mowy i rozkazy, Warszawa 1989.

Powstanie II Rzeczypospolitej. Wybór dokumentów 1866–1925, red. H. Janowska, T. Jędruszczak, Warszawa 1981.