Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Co to jest zdanie o charakterze obiektywnym?

Przez obiektywnośćzdanie obiektywneobiektywność mamy na myśli sposób konstrukcji zdania. Zdanie obiektywne opisuje tak zwane zewnętrzne i dające się zweryfikować stany rzeczy, a nie nasze subiektywne odczucia.

Przykład 1

Ta pizza jest bardzo smaczna.
Ta pizza ma właściwe proporcje sera do ciasta.

W pierwszym przypadku zdanie jest subiektywnezdanie subiektywnesubiektywne . Żeby stwierdzić jego prawdziwość, musielibyśmy ustalić, czy rzeczona pizza faktycznie smakuje osobie wypowiadającej to zdanie. Ponieważ nie potrafimy tego z całą pewnością zweryfikować, skazani jesteśmy na domysły. Drugie zdanie, bez względu na to, czy jest słuszne, czy nie, jest już obiektywne – odwołuje się bowiem do konkretnego obiektywnego kryterium.

Obiektywność zdania najlepiej zdefiniować przez negację subiektywności. Zdanie jest obiektywne, kiedy nie jest subiektywne. Subiektywne zaś jest wtedy, gdy ustalenie jego wartości logicznej jest możliwe wyłącznie na podstawie nie dających się zweryfikować stanów wewnętrznych osoby wypowiadającej zdanie.

Możemy sobie uprościć zadanie rozpoznawania obiektywności lub subiektywności zdania zadając sobie pytanie o to, co trzeba ustalić, żeby sprawdzić jego prawdziwość. Wtedy też zazwyczaj okazuje się, że bardzo wielu ludzi formułuje zdania o konstrukcji zdania obiektywnego, podczas gdy w istocie mają na myśli wypowiedź subiektywną. Jeśli ktoś komunikuje nam na przykład, że pizza jest smaczna, w gruncie rzeczy jedynie niepoprawnie wyraża swój sąd, albowiem powinien powiedzieć:

Przykład 2

Ta pizza mi smakuje.

Albo:

Czuję, że ta pizza jest smaczna.

Jeżeli więc wartość logiczną jakiegoś zdania możemy ocenić tylko sprowadzając je do zdania zaczynającego się od „x lubi…”, „x czuje, że…”, „x wierzy, że…”, „x uważa, że…” to znaczy, że jest to zdanie o charakterze subiektywnym.

Z przedstawionych tu wywodów wyprowadzamy kolejną zasadę rzetelnej dyskusji:

bg‑red

Zasada 18: W trakcie dyskusji staraj się formułować zdania przede wszystkim o charakterze obiektywnym.

W zasadzie powyższej użyliśmy określenia „staraj się”, żeby podkreślić, że granica między subiektywnością a obiektywnością bywa nieostra. Całkowite jej wyrugowanie może się okazać trudne, zaś próba przeprowadzenia radykalnego rozdzielenia może okazać się zgubna w skutkach. Przykładem tego jest rewolucja języka, jaką wymarzyli sobie przedstawiciele filozofii neopozytywistycznej z przełomu XIX i XX wieku. Opracowali oni koncepcję zdań protokolarnychzdanie protokolarnezdań protokolarnych, postulując, aby we wszelkiej komunikacji, która rości sobie prawo do rzetelności, ograniczyć się tylko do takich zdań. Zdania protokolarne to proste stwierdzenia, które powstają w trakcie protokołowania zapisu eksperymentu naukowego. Są to więc zdania typu:

Przykład 3

Ciecz zielona łączy się z cieczą czerwoną.
Po połączeniu podnosi się temperatura cieczy.
Po 15 sekundach kolor cieczy zmienia się na fioletowy.

Rqa2KuuC59sKF
Czy każdą sytuację w życiu da się spisać w postaci zdań protokolarnych?
Źródło: Science in HD, dostępny w internecie: unsplash.com, domena publiczna.

Żeby się komunikować, ludzie muszą używać skrótów myślowych, przenośni, opierać na nieprecyzyjnym wrażeniu, konsensusie, umowie – dialog sprowadzający się tylko do zdań protokolarnych byłby bardzo długi, żmudny i bezbarwny. Wyobraź sobie na przykład, jak poprzez tego rodzaju dialog mogłoby wyglądać wyznanie miłości.

Przykład 4

– Bardzo mi się podobasz – oznajmiasz pięknej nieznajomej, która akurat niestety skończyła kurs zaawansowanej logiki pozytywistycznej.
– To zdanie jest subiektywne, nie rozumiem go – odpowiada twoja wybranka.
– To cóż mam począć, skoro to prawda? – upierasz się.
– Och, to pięknie (ironia!), że się to tobie wydaje prawdą, ale skąd ja to mam wiedzieć? Proszę myśl swoją wyłożyć w postaci zdań protokolarnych!
– No dobrze, spróbuję. No więc, kiedy cię widzę, to mam wyraźnie podwyższone ciśnienie i pocą mi się dłonie. To się da sprawdzić!
– A więc dobrze, przekonałeś mnie. Pójdę z tobą na randkę!

Wydaje się, że nikt by nie chciał, żeby tak wyglądały tego rodzaju rozmowy. W logice należy dążyć więc do zdań możliwie najbardziej obiektywnych wtedy, gdy jest to osiągalne i na tyle, na ile jest osiągalne. Tak należy interpretować przedstawioną tu zasadę.

Słownik

zdanie obiektywne
zdanie obiektywne

(łac. obiectivus  odnoszący się do przedmiotu) zdanie w sensie logicznym, które nie jest subiektywne

zdanie subiektywne
zdanie subiektywne

(łac. subjectivus – podmiotowy) zdanie w sensie logicznym, którego prawdziwość można stwierdzić wyłącznie na podstawie wglądu w stan wewnętrzny (stan umysłu) osoby wypowiadającej dane zdanie

zdanie protokolarne
zdanie protokolarne

typ zdania obiektywnego, stanowiący możliwie najwierniejszy, szczegółowy i precyzyjny zapis stanu rzeczy; nazwa tego zdania pochodzi od protokołu sporządzanego podczas eksperymentu naukowego – w protokole znajdują się wyłącznie stwierdzenia wiernie relacjonujące sekwencję zdarzeń, bez żadnych wtrąceń od protokolanta