Przeczytaj
Transkrypcyjny kompleks inicjacyjny
Inicjacja transkrypcji jest kluczowym etapem w ekspresji danego genu. Następuje po rozluźnieniu struktury chromatyny i polega na wiązaniu się odpowiednich białek do DNA w celu aktywacji bądź zmniejszenia poziomu transkrypcji. Transkrypcyjny kompleks inicjacyjnyTranskrypcyjny kompleks inicjacyjny może zawierać nawet ok. 100 białek. W jego skład wchodzą: polimeraza RNA, ogólne czynniki transkrypcyjneczynniki transkrypcyjne oraz inne białka umożliwiające polimerazie RNA przyłączenie się do miejsca promotorowego genu.
Ogólne czynniki transkrypcyjne
W komórkach eukariotycznych transkrypcja większości genów odbywa się niezależnie od innych, ponieważ geny nie są zorganizowane w operony. Natomiast wspólnym elementem kontroli tego procesu jest konieczność obecności aktywnych białek zaliczanych do ogólnych czynników transkrypcyjnych. Białka te mogą łączyć się bezpośrednio ze znajdującą się w promotorze sekwencją TATAsekwencją TATA, ze sobą nawzajem lub z polimerazą RNA. Oddziaływania pomiędzy nimi i DNA są niezbędne do rozpoczęcia transkrypcji. Ogólne czynniki transkrypcyjne tworzą tzw. kompleks preinicjacyjny. Z kolei występowanie specyficznych czynników transkrypcyjnych pozwala na regulację poziomu transkrypcji.
Ogólne czynniki transkrypcyjne mające podobne właściwości zostały wyizolowane nie tylko z komórek ludzkich, ale także z wątroby szczura, zarodków muszki owocowej oraz komórek drożdży. Czynniki te wykazują między sobą wysoką zgodność, co oznacza, że ich sekwencje są do siebie podobne. Występuje zatem duży stopień konserwacji ewolucyjnej w ich obrębie – pozostają one niezmienne lub podlegają niewielkiej zmianie. Świadczy to o ich ogromnym znaczeniu dla funkcjonowania komórki.
Specyficzne czynniki transkrypcyjne
Za samą inicjację transkrypcji genów odpowiadają ogólne czynniki transkrypcyjne, natomiast przyspieszenie lub hamowanie transkrypcji możliwe jest dzięki aktywności białek należących do grupy specyficznych czynników transkrypcyjnych. Białka te łączą się z DNA w pobliżu promotorów albo w miejscach określanych jako dystalne elementy kontrolne, które pełnią funkcję wzmacniaczy (enhancerów)wzmacniaczy (enhancerów). Wzmacniacze mogą znajdować się tysiące nukleotydów od genu, a także wewnątrz intronów. Poszczególne geny mogą zawierać wiele wzmacniaczy, które są aktywne w różnych komórkach w różnym czasie, a łączące się z nimi specyficzne czynniki transkrypcyjne mogą pełnić funkcję aktywatorówaktywatorów lub represorówrepresorów transkrypcji. Przyłączone do wzmacniaczy aktywatory ułatwiają przyłączenie białka wyginającego DNA oraz wiążą się z białkami mediatorowymibiałkami mediatorowymi, które z kolei oddziałują z białkami tworzącymi kompleks preinicjacyjny. Te zwielokrotnione oddziaływania między różnymi białkami regulacyjnymi pośredniczą w odpowiednim wygięciu się nici DNA, prowadząc do przyłączenia się polimerazy RNA i rozpoczęcia transkrypcji.
Natomiast białka represorowe mogą hamować syntezę mRNA poprzez:
połączenie się ze wzmacniaczami, co blokuje wiązanie się aktywatorów do tych sekwencji DNA;
uniemożliwienie oddziaływań pomiędzy różnymi białkami zaangażowanymi w tworzenie się transkrypcyjnego kompleksu inicjacyjnego.
Ogólne czynniki transkrypcyjne są aktywne w komórce przez cały czas, ponieważ biorą udział w inicjacji transkrypcji wielu różnych genów. Z kolei specyficzne czynniki transkrypcyjne są aktywne tylko wtedy, kiedy komórka odbierze sygnał, który determinuje konieczność wzmocnienia lub zahamowania transkrypcji danego genu. Wiąże się to np. z zapotrzebowaniem na dane białko, które pozwoli na przetrwanie niesprzyjających warunków środowiska.
Słownik
białko o charakterze regulacyjnym, indukujące proces transkrypcji genu
kompleks składający się z wielu białek działających jako czynniki współuczestniczące w inicjacji transkrypcji
białka kontrolujące poziom transkrypcji poprzez łączenie się ze specyficznymi sekwencjami DNA lub innymi białkami; dzielą się na ogólne oraz specyficzne; wśród specyficznych czynników transkrypcyjnych wyróżnia się aktywatory – pobudzające transkrypcję oraz represory – hamujące transkrypcję
białko o charakterze regulacyjnym, wpływające na zahamowanie procesu transkrypcji genu
sekwencja DNA znajdująca się w promotorze genu, stanowiąca miejsce inicjacji transkrypcji
kompleks białek niezbędny do rozpoczęcia transkrypcji genów kodujących białka, składający się z polimerazy RNA oraz ogólnych czynników transkrypcyjnych
krótkie segmenty DNA stanowiące miejsce przyłączania się specyficznych czynników transkrypcyjnych, aktywatorów lub represorów transkrypcji