Przeczytaj
Właściwości fizykochemiczne rtęci
Rtęć jest ciężkim, srebrzysto‑białym ciekłym metalem i jest substancją toksyczną.
W porównaniu z innymi metalami, jest słabym przewodnikiem ciepła, ale dobrym przewodnikiem elektryczności. Ma temperaturę krzepnięcia wynoszącą -38,83°C i temperaturę wrzenia o wartości 356,73°C. Zestalona rtęć jest plastyczna i ciągliwa, więc można ciąć ją nożem. Rtęć nie reaguje z większością kwasów, takich jak choćby rozcieńczony kwas siarkowy(VI). Chociaż kwasy utleniające, np. stężony kwas siarkowy(VI) i kwas azotowy(V) lub także woda królewska roztwarzają ją. Podobnie jak srebro, rtęć reaguje z atmosferycznym siarkowodorem, ale i z płatkami siarki, węglem aktywnym oraz sproszkowanym cynkiem. Te związki wykorzystuje się do pochłaniania jej oparów czy zebrania, gdy się rozlała. Rtęć rozpuszcza wszystkie metale z wyjątkiem żelazowców i platynowców. Złoto, srebro i cyna rozpuszczają się w niej, tworząc amalgamaty już w temperaturze pokojowej, a pozostałe metale w temperaturze podwyższonej. Rtęć jest tak gęsta (gęstość 13,5336 ), że nawet ołów pływa po jej powierzchni. Jest 13,6 razy cięższa niż woda.
Rtęć w związkach chemicznych tworzy kationy rtęci(II) - , i rtęci(I) - , a także związki nieorganiczne (chlorki, azotany(V), siarczany(VI)) oraz bardzo dużą grupę związków metaloorganicznych (np. metylortęć, fenylortęć, dimetylortęć). Charakteryzują się różną aktywnością chemiczną, rozpuszczalnością i lotnością.
Otrzymywanie rtęci
Rtęć otrzymuje się na skalę przemysłową poprzez ogrzewanie w obecności powietrza minerału o nazwie cynober, czyli siarczku rtęci(II):
Proces ten przebiega w dwóch etapach:
Inną metodą jest ogrzewanie wobec reduktora, np. żelaza:
Występowanie związków rtęci w przyrodzie
W naturze rtęć występuje jako cynober, . (). Jest bardzo ściśle związana z siarką, ale wietrzeniewietrzenie skały powoli uwalnia ją do środowiska. W węglu również są śladowe ilości rtęci. Połowa tego pierwiastka to wytwór człowieka. Największym źródłem emisji rtęci do powietrza atmosferycznego są procesy spalania paliw do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, np. spalanie węgla brunatnego czy węgla kamiennego. Jest ona naturalnym składnikiem zanieczyszczającym, obecnym w węglu w kilku formach, w którym większość jej związków występuje w połączeniu z siarką w postaci pirytu () oraz siarczku rtęci (). Wulkany i pożary lasów są również jej źródłem. Fabryki chloru (w których stosuje się elektrolizery rtęciowe) czy kopalnie złota też przyczyniają się do jej uwolnienia. Rtęć nieorganiczna może zostać przekształcona przez bakterie w metaloorganiczny kation, znany jako metylortęć, , który bioakumuluje się w rybach, takich jak tuńczyk i miecznik.
Toksyczność rtęci
Za bezpieczną dawkę rtęci przyjęto 0,05 mg w 1 mIndeks górny 33 powietrza. Długotrwały kontakt z tym pierwiastkiem prowadzi do choroby nazywanej „chorobą szalonych kapeluszników”. Nazwa wzięła się od stosowania rtęci do produkcji filcu na kapelusze – wszyscy je noszący, byli narażeni na jej opary.
Długotrwały kontakt z rtęcią powodował kumulowanie się jej w organizmie, co wywoływało przewlekłe zatrucie, którego objawami były, m.in.: bezsenność, zawroty i bóle głowy, stany depresyjne, zaburzenia pamięci i koordynacji ruchów, osłabienie ostrości wzroku i słuchu, a także niestabilność emocjonalna, drżenie palców i ramion, nerwowość oraz halucynacje. Szczególną toksyczność wykazują organiczne związki rtęci – w ich przypadku nawet krótkotrwały kontakt ze skórą powoduje zatrucie organizmu. Spożycie pokarmów zatrutych rtęcią było przyczyną tragedii, takiej jak ta w Iraku w latach 1971‑72, kiedy ok. 3000 ludzi zmarło po zjedzeniu pszenicy zatrutej właśnie związkami rtęci.
Podobne wypadki (po spożyciu ryb) miały miejsce w Japonii, Gwatemali i Pakistanie. Takie zatrucie powoduje nieodwracalną, gwałtownie przebiegającą chorobę, kończącą się śmiercią po około 10 dniach. Rtęć metaliczna, podobnie jak amalgamatyamalgamaty i jej nierozpuszczalne sole, nie jest groźna dla zdrowia i po połknięciu zostałaby wydalona z organizmu. Toksyczne są opary metalicznej rtęci oraz jej rozpuszczalne związki. Jeżeli rtęć metaliczna dostanie się do środowiska wodnego, mikroorganizmy metylująmetylują ją i w ten sposób powstaje związek metaloorganiczny – dimetylortęć. Jest on rozpuszczalny w tłuszczach, a zarazem bardzo toksyczny i trwały – to główna postać rtęci, która przedostaje się do organizmów żywych i tam się kumuluje. Rtęć w postaci dimetylortęci była przyczyną kilku przypadków masowego skażenia środowiska. Ostre zatrucie parami rtęci wywołuje zapalenie płuc i oskrzeli, co prowadzi niekiedy do śmiertelnej niewydolności oddechowej. Innymi objawami są: krwotoczne zapalenie jelit, niewydolność krążenia, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Uszkodzeniu ulegają również nerki i układ nerwowy. Przypadkowo rozlana rtęć powinna być starannie zebrana, a jej resztki zneutralizowane przez zasypanie siarką, pyłem cynkowym lub specjalnym roztworem, jak np. 20% roztworem wodnego chlorku żelaza(III).
Zastosowania rtęci
Dzięki swoim właściwościom znalazła szereg zastosowań – przede wszystkim do produkcji chemikaliów przemysłowych lub w przypadku przemysłu elektrycznego i elektronicznego. Jest już jednak powoli wycofywana z innych użyć, ze względu na przepisy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa. W niektórych zastosowaniach rtęć zastępowana jest mniej toksycznym, ale znacznie droższym stopem galinstanugalinstanu.
Rtęć stosowana była jako wypełnienie termometrów, barometrów i manometrów. Służyła również jako składnik plomb amalgamatowych (w Polsce istnieje zakaz korzystania z nich przypadku dzieci, kobiet w ciąży oraz matek karmiących). Obecnie bierze udział w wydobywaniu złota i srebra dzięki swojej łatwości tworzenia amalgamatów z tymi metalami, ale także w produkcji materiałów wybuchowych czy środków dezynfekcyjnych. Opary rtęci wykorzystuje się jako źródło promieniowania ultrafioletowego – m.in. w solariach. Jest przydatna do wyrobu elektrod czy jako środek ochrony roślin.
Rtęć w termometrach i barometrach
Właściwości rtęci pozwalają na jej zastosowanie w miernikach poziomu wody oraz ciśnienia i wysokich temperatur.
Zaletami rtęci stosowanej w termometrach jest niska temperatura krzepnięcia i wysoka temperatura wrzenia, dlatego termometr działa w szerokich zakresach temperatur. Ponadto zależność rozszerzalnościrozszerzalności (zmiana objętości rtęci) w reakcji od zmian temperatury jest liniowa. Rtęć nie wywiera siły kapilarnejsiły kapilarnej na rurkę w termometrze, nie zwilża jej powierzchni, a tym samym nie tworzy się menisk dolny jak w przypadku wody.
Niestety rtęci nie można użyć w termografachtermografach, ze względu na jej wolną reakcję na temperaturę. Z kolei termometry rtęciowe w praktyce nie działają w temperaturze poniżej -390°C, a opary tego pierwiastka są przecież trujące (obecnie termometry rtęciowe są usuwane z użycia i już się ich nie produkuje).
Rtęć w katalizie
Właściwości katalityczne rtęci wykorzystywane są w procesie wytwarzania polimerów, chloru i sody kaustycznej oraz podczas wydobywania złota z rudy, ponieważ złoto rozpuszcza się w rtęci, tworząc amalgamat.
Rtęć w oświetleniu
Rtęć jest używana w stanie gazowym w lampach fluorescencyjnych. Przykładem może być tu świetlówka kompaktowa (CFL), która zużywa mniej mocy do generowania większej ilości światła i wytrzymuje dłużej niż tradycyjne żarówki. Ma jednak pewną wadę – w przypadku rozbicia szkła, może dojść do uwolnienia rtęci. Z tego pierwiastka korzysta się także w lampach rtęciowych (HQL) jako źródło światła imitującego promieniowanie słoneczne czy też emitującego UV. Często stosuje się je do oświetlania ulic i fabryk.
Rtęć w medycynie
Znalazła swoje miejsce w medycynie, chociaż dziś w znacznie mniejszym stopniu niż kiedyś. Rtęć jest składnikiem amalgamatów dentystycznych. Tiomersal (znany jako Thimerosal w Stanach Zjednoczonych) jest związkiem organicznym, stosowanym jako środek konserwujący w szczepionkach, ale już się odchodzi od tej techniki.
Co więcej, znanych jest kilkanaście radioaktywnych izotopów rtęci. Izotopy rtęć‑197 i rtęć‑203 są wykorzystywane w badaniu mózgu i nerek za pomocą scyntygrafii.
Rtęć przez kilka wieków (XV‑XX w.) przydawała się w leczeniu kiły (Syphilis). Jedna z popularniejszych terapii wyglądała tak, że chorego nacierano maścią rtęciową i poddawano go działaniu wysokich temperatur poprzez sadzanie pacjenta w łaźni parowej. W czasie tej terapii, chory przebywał w toksycznych oparach rtęci przez kilka tygodni. Istniały także terapie działające od wewnątrz – podawane były syropy rtęciowe i przeprowadzane były lewatywy.
Rtęć w dezynfekcji
Metylortęć () używana jest w fungicydachfungicydach i pestycydach, stąd małe ilości tego pierwiastka znajdują się w warzywach, owocach i ziarnach. Główną drogą ich wchłaniania z żywności jest przewód pokarmowy. Z kolei chlorek rtęci(II) () to znany środek dezynfekujący, insektycyd.
Rtęć w pirotechnice
Jest surowcem stosowanym do produkcji środków wybuchowych ze względu na swoje dobre właściwości fizykochemiczne. Dobrym przykładem będzie piorunian rtęci(II) (rtęć piorunująca) , który był pierwszym środkiem wykorzystywanym do produkcji spłonek, czyli małego ładunku wybuchowego, inicjującego eksplozję właściwego materiału.
Słownik
przyrząd mierzący temperaturę i rejestrujący jej zmiany w funkcji czasu
mieszanina stężonego kwasu solnego i azotowego(V) w stosunku objętościowym 3:1; ma bardzo silne właściwości utleniające, roztwarza złoto, platynę, pallad i inne metale szlachetne oraz inne odporne chemicznie metale
niskotopliwy stop eutektyczny galu, indu i cyny płynny w temperaturze pokojowej, zestala się w temperaturze około −20°C; dzięki temu, że jest mniej toksyczny od rtęci, znajduje zastosowanie w termometrach zamiast rtęci; nazwa pochodzi z sylab łacińskich nazw metali składowych: galium, indium, stannum
(łac. fungus „grzyb”, caedo „zabijam”) związki chemiczne (najczęściej związki organiczne siarki i miedzi) mające zastosowanie w zwalczaniu grzybów atakujących rośliny
właściwość fizyczna ciał polegająca na zwiększaniu się ich długości (rozszerzalność liniowa) lub objętości (rozszerzalność objętościowa) w miarę wzrostu temperatury
wypadkowa dwóch sił: napięcia powierzchniowego cieczy i sił przylegania pomiędzy cieczą i ściankami
ogólna nazwa stopów metali, w których jednym z podstawowych składników jest rtęć; tworzy się poprzez rozpuszczenie innych metali w rtęci w warunkach otoczenia
wprowadzanie grupy metylowej do cząsteczki substratu; jedna z reakcji alkilowania polegająca na reakcji czynnika metylującego z centrum nukleofilowym substratu
rozpad mechaniczny i rozkład chemiczny skał wskutek działania energii słonecznej, powietrza, wody i organizmów
(gr. eútēktos „łatwo topliwy”) mieszanina eutektyczna; eutektyk; składnik strukturalny stopów, będący mieszaniną o stałym składzie chem. 2 lub więcej faz (w postaci czystych składników, roztworów stałych granicznych lub faz międzymetalicznych) powstających bezpośrednio z fazy ciekłej (o takim samym składzie)
Bibliografia
Bielański A., Podstawy chemii nieorganicznej, Warszawa 1987.
Friend J. N., Człowiek i pierwiastki chemiczne, Warszawa 1959.
Kabata‑Pendias A., Trace elements in soils and plants, New York 2011.
Kabata‑Pendias A., Mukherjee A. B., Trace elements from soil to human, Berlin 2007.
Pirrone N., Mason R., Mercury Fate and Transport in the Global Atmosphere, New York 2009.