Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Na naładowaną cząstkę znajdującą się w polu magnetycznympole magnetycznepolu magnetycznym działa siła magnetyczna zwana siłą Lorentza. Jest ona określona przez iloczyn wektorowy:

FL=q(v × B)

gdzie jest wartością ładunku elektrycznego wziętą ze znakiem ładunku, v jest prędkością cząstki, a B jest wektorem indukcji magnetycznej, charakteryzującym pole magnetyczne.

Jako iloczyn wektorowy siła magnetyczna ma następujące właściwości:

  1. Jej wartość opisana jest wzorem: FL=|q|vB sin (v,B);

  2. Wektor siły FL jest prostopadły zarówno do wektora prędkości v, jak i wektora indukcji magnetycznej B; inaczej mówiąc – wektor siły FL jest prostopadły do płaszczyzny, w której leżą wektory vB;

  3. Zwrot wektora siły FL jest określony regułą śruby prawoskrętnej, która obrazowo dla ładunku dodatniego pokazana jest na Rys. 1a. i 1b.

R7uCGsHWMrYDd
Rys. 1a.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
Rkv2C3Bq4K4rC
Rys. 1b.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Na Rys. 1b. pokazano, w jaki sposób użyć prawej dłoni do znalezienia iloczynu wektorowego. Kierujemy palce dłoni wzdłuż wektora v (mają pokazywać kierunek tego wektora), ale dłoń należy ustawić tak, by wektor indukcji B „wychodził” z wnętrza dłoni. Wtedy można „nakręcić” wektor v na B. Przy takim ustawieniu dłoni kciuk pokaże wektor FL. Warto wiedzieć, że w ten sposób znajdziemy dowolny wektor będący iloczynem wektorowym dwóch wektorów. Reguła śruby jest uniwersalna.

Dla ładunku ujemnego, np. dla elektronu, trzeba, po zastosowaniu omówionej procedury, zmienić zwrot siły na przeciwny. Można też zastosować regułę śruby lewoskrętnej, czyli użyć lewej ręki.

Do wyznaczenia kierunku siły Lorentza można też użyć reguły trzech palców prawej dłoni (reguły Fleminga), przedstawionej na Rys. 2.

R1LWUjKTIZG7t
Rys. 2. Reguła Fleminga do wyznaczanie kierunku i zwrotu siły Lorentza dla cząstki o dodatnim ładunku
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Siła Lorentza działa prostopadle do wektora prędkości cząstki,  jest więc siłą dośrodkową. Nie może zmienić wartości prędkości cząstki, bowiem siła dośrodkowa nie wykonuje pracy – nie zmienia energii kinetycznej cząstki. Powoduje jedynie zakrzywienie torutor ruchu ciałatoru jej ruchu. Widzimy to na pięknym zdjęciu (Rys. 3.), przedstawiającym wiązkę elektronów poruszających się po orbicie kołowej w stałym polu magnetycznym.

RWq2AIpTpa0wD
Rys. 3. Elektrony zderzają się z atomami argonu, wypełniającymi pod niewielkim ciśnieniem szklaną bańkę. W ten sposób pobudzają je do świecenia, a ono obrazuje tor ruchu elektronów.
Źródło: Marcin Białek, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cyclotron_motion.jpg [dostęp 15.05.2022 r.], licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobaczmy teraz, po jakich torach mogą poruszać się naładowane cząstki w jednorodnym polupole jednorodnejednorodnym polu magnetycznym. Odpowiedź będzie wynikała z zależności opisującej siłę Lorentza: FL=q(v × B). Wiemy już, że siła działa prostopadłe do wektora prędkości cząstki, a w dodatku jej wartość wyrażona jest następująco: FL=|q|vB sin (v,B). Bardzo wiele zależy więc od kąta pomiędzy prędkością cząstki a wektorem indukcji.

Rozważymy trzy przypadki:

  1. Jeśli (v,B) = 0 lub 180°, to wartość siły Lorentza wynosi zero. Co będzie torem ruchu? Jeśli na cząstkę nie działają żadne siły, to porusza się ona ruchem jednostajnym po prostej, jak przedstawiono to na Rys. 4.

R1O1yAjI560Fh
Rys. 4. Jeśli wektor prędkości cząstki jest równoległy do wektora indukcji magnetycznej, cząstka porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
  1. Jeśli (v,B) = 90°, to wartość siły Lorentza jest maksymalna: . Przypomnijmy, że wektor siły FL jest prostopadły zarówno do wektora prędkości v, jak i wektora indukcji magnetycznej B. Zobaczmy to na przykładowym Rys. 5.

R33vfLx4izAm0
Rys. 5. Jeśli wektor prędkości cząstki jest prostopadły do wektora indukcji magnetycznej, cząstka porusza się ruchem jednostajnym po okręgu
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Siła Lorentza będzie cały czas powodowała zmianę kierunku wektora prędkości – będzie nadawała cząstce przyspieszenie dośrodkowe. Cząstka będzie poruszała się ruchem jednostajnym po okręgu.

Możemy łatwo obliczyć promień tego okręgu. Siła Lorentza jest siłą dośrodkową, zapiszmy to: i podstawmy do tego równania wyrażenia opisujące siłę Lorentza i siłę dośrodkową. . Stąd promień okręgu, po którym porusza się naładowana cząstka: .

  1. Jeśli (v,B) jest kątem ostrym, czyli wektor prędkości ustawiony jest skośnie w stosunku do linii pola magnetycznegolinie pola magnetycznegolinii pola magnetycznego, to wtedy tor jest krzywą leżącą w przestrzeni - linią śrubową (zobacz Rys. 6.). Dlaczego?

REn12dXeiCGji
Rys. 6. Wektor prędkości cząstki rozkładamy na składowe: równoległą i prostopadłą do wektora indukcji magnetycznej. Cząstka porusza się po linii śrubowej
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Rozłóżmy wektor prędkości v na wektory składowe: prędkość równoległą do linii pola magnetycznego v|| oraz prędkość prostopadłą do linii pola magnetycznegolinie pola magnetycznegolinii pola magnetycznego v. Wiemy już, jakie jest działanie pola magnetycznego w dwóch przypadkach: gdy cząstka porusza się prostopadle oraz równolegle do wektora indukcji B. Z zasady niezależności ruchów wynika, że cząstka jednocześnie porusza się po okręgu z prędkością , w płaszczyźnie prostopadłej do linii pola magnetycznego, oraz ruchem jednostajnym z prędkością w kierunku linii pola. W efekcie cząstka porusza się po linii śrubowej. Przedstawia to Rys. 7., na którym widoczny jest okrąg w płaszczyźnie prostopadłej do linii pola magnetycznego.

RurPN2OimYOCp
Rys. 7. Zielona krzywa – tor ruchu cząstki powstaje jako złożenie ruchu jednostajnego po okręgu z prędkością v z ruchem jednostajnym z prędkością v|| wzdłuż linii pola magnetycznego. Narysowany tu okrąg jest widoczny, jeśli spojrzymy na tor ruchu cząstki wzdłuż linii pola. Wektor prędkości v jest styczny do toru. Natomiast wektor v jest styczny do okręgu leżącego w płaszczyźnie prostopadłej do wektora indukcji B. Tak cząstka poruszałaby się, gdyby nie miała składowej prędkości v||
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Prawie wyjaśniliśmy sprężynowe tory ruchutor ruchu ciałatory ruchu cząstek widoczne w części wstępnej na Rys. a. Pozostała jeszcze kwestia zwężania się (zmniejszania promienia) owych sprężynek.

W komorze mgłowej tory cząstek uwidoczniają się podczas oddziaływania cząstek z materią wypełniającą komorę. W związku z tym ich prędkość maleje. To powoduje zmniejszanie się promienia zakreślanych okręgów albo linii śrubowych.

Słowniczek

Pole magnetyczne
Pole magnetyczne

(ang.: magnetic field) – stan przestrzeni charakteryzujący się działaniem siły, zwanej siłą magnetyczną (Lorentza) na poruszający się ładunek umieszczony w tej przestrzeni bądź na obiekt obdarzony momentem magnetycznym; wielkością charakteryzująca pole magnetyczne jest wektor indukcji magnetycznej B.

Linie pola magnetycznego
Linie pola magnetycznego

(ang.: magnetic line of induction) – poglądowy obraz tego pola. Przebieg linii odzwierciedla układ wektorów indukcji magnetycznej B w przestrzeni. W każdym, dowolnym punkcie linii pola zaczepiony jest wektor B, styczny do tej linii.

Pole jednorodne
Pole jednorodne

(ang.: uniform field) – pole fizyczne (na przykład grawitacyjne, elektryczne, magnetyczne), którego natężenie jest takie samo w każdym punkcie (to znaczy ma taką samą wartość, kierunek i zwrot). Linie pola jednorodnego są prostymi równoległymi do siebie.

Tor ruchu ciała
Tor ruchu ciała

(ang.: trajectory) – krzywa zakreślana w przestrzeni przez wybrany punkt poruszającego się ciała; w każdym punkcie toru wektor prędkości ciała jest styczny do toru.