Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Ponieważ chcemy posłużyć się analogią między SEM ogniwa i SEM indukcji, przypomnijmy:

SEM ogniwa zdefiniowana jest jako pracaPracapraca źródła napięcia (ogniwa), wykonywana podczas przepływu jednostkowego ładunku przez ogniwo:

E=Wźq

gdzie Wź oznacza pracę źródła, czyli ogniwa. PracaPracaPraca ta wykonywana jest kosztem energii chemicznej, zgromadzonej w ogniwie.

Spójrzmy na najprostszy obwód prądu stałego (Rys. 1.).

R1X3gSlKBPo8O
Rys. 1. Obwód prądu stałego
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Przyjęto, że prąd elektryczny płynie przez opór R od „+” do „-”. Tak skierowane jest pole elektryczne. Jest to więc ruch hipotetycznych ładunków dodatnich. W rzeczywistości poruszają się elektrony – w kierunku przeciwnym. Ładunki ujemne przepływając przez opornik tracą energię w zderzeniach z jonami sieci krystalicznej, co objawia się wzrostem temperatury opornika. Zwiększy się jego energia wewnętrzna, tak jakby dostarczono mu ciepło. Co jest źródłem tej energii? Przecież nie może powstawać z niczego.

Źródłem energii jest ogniwo. Wewnątrz ogniwa dodatnie ładunki przepływają przeciwnie niż skierowane jest pole elektryczne. Przecież ten ruch nie może odbywać się „samoczynnie”. To procesy chemiczne sprawiają, że ładunki elektryczne przenoszone są „pod prąd” od „-” do „+”, czyli od potencjału niższego do wyższego. Powoduje to wzrost energii elektrycznej ładunków. Ten przyrost energii jest następnie wydzielany w części zewnętrznej obwodu – w oporniku.

PracaPracaAnalogicznie jest z prądem indukcyjnym. Bo przecież - jeśli płynie jakikolwiek prąd w obwodzie, to zawsze na oporze wydzielana jest energia w postaci ciepła. Skąd tym razem pochodzi ta energia? W samym obwodzie nie ma jej źródła. (Źródłem prądu indukcyjnego nie jest ogniwo.) Skoro tak, to energia pochodzi spoza obwodu. Widocznie podczas wzbudzania prądu indukcyjnego wykonywana jest pracaPracapraca przez siłę zewnętrzną (spoza obwodu)! Ta praca siły zewnętrznej, powodująca przemieszczenie jednostkowego ładunku wzdłuż obwodu, definiuje siłę elektromotoryczną (SEM) indukcji. Zatem:

|Eind|=Wzq

Jak widać, w definicji użyliśmy wartości bezwzględnej SEM indukcji. Dlatego, że SEM indukcji może być ujemna, zgodnie z konwencją, o której tutaj nie będziemy mówić. Z kolei praca sił zewnętrznych musi być zawsze, przy wytwarzaniu prądu, dodatnia.

Gdy przyjrzymy się bliżej zjawisku indukcji elektromagnetycznej, to zauważymy, że bezpośrednią przyczyną płynięcia prądu indukcyjnego jest działająca na ładunki siła magnetyczna bądź siła elektryczna. I dlatego można też wyrazić SEM indukcji jako:

|Eind|=Wmagq

lub

|Eind|=Welq

Zawsze jednak praca siły magnetycznej lub elektrycznej będzie równa pracy siły zewnętrznej wywołującej zjawisko indukcji.

Słowniczek

Praca
Praca

(ang.: work) zdefiniowana jest jako iloczyn wartości siły działającej na ciało, wartości przesunięcia ciała oraz cosinusa kąta pomiędzy wektorem siły i wektorem przesunięcia. Jednostka - 1 J (dżul).

Zjawisko indukcji elektromagnetycznej
Zjawisko indukcji elektromagnetycznej

(ang.: electromagnetic induction) wytwarzanie prądu indukcyjnego (SEM indukcji) w obwodzie zamkniętym, podczas zmiany strumienia pola magnetycznego przechodzącego przez ten obwód.

Strumień indukcji magnetycznej Φ B
Strumień indukcji magnetycznej Φ B

(ang.: magnetic flux) Strumieniem indukcji magnetycznej przez powierzchnię S nazywamy iloczyn skalarny wektorów BS. Φ B=BS=BS cos α , gdzie α =(B,S).
Jednostka - 1 Wb (weber), 1 Wb = 1 T·mIndeks górny 2.

Prawo Faradaya
Prawo Faradaya

(ang.: Faraday's law of electromagnetic induction) Siła elektromotoryczna indukcji pojawiająca się w obwodzie zamkniętym równa jest szybkości zmian strumienia indukcji pola magnetycznego przechodzącego przez powierzchnię rozpiętą na tym obwodzie. Prawo to można wyrazić wzorem

Eind=- Δ Φ B Δ t,gdy Δ t0
Reguła Lenza
Reguła Lenza

(ang.: Lenz's law) reguła pozwalająca łatwo wyznaczyć kierunek prądu indukcyjnego. Mówi ona, że prąd indukcyjny wzbudzony w przewodniku pod wpływem zmiennego strumienia indukcji magnetycznej ma zawsze taki kierunek, że pole magnetyczne wytworzone przez ten prąd indukcyjny przeciwdziała przyczynie (czyli zmianie strumienia pola magnetycznego), która go wywołała.