Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R12Mqfvb7H2b1
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia w dużym powiększeniu fragment cewki indukcyjnej. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Siła elektromotoryczna indukcji".

Siła elektromotoryczna indukcji

Źródło: dostępny w internecie: https://www.shutterstock.com/image-photo/detail-electronic-conductor-dark-back-171568955 [dostęp 15.05.2022 r.].

Czy to nie ciekawe?

Z pojęciem siły elektromotorycznej (SEM) już się spotkałeś, gdy uczyłeś się o prądzie stałym. Była tam mowa o SEM ogniwa.

RcrYpk7rN3EgA
Rys. a. Różne rodzaje ogniw galwanicznych
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pt/photos/baterias-misturado-pilha-3004318/ [dostęp 15.05.2022 r.].

Ta wielkość fizyczna oznaczana jest symbolem E.

Tak, to ta wielkość, od której zależy natężenie prądu w obwodzie. Dla prostego, nie rozgałęzionego obwodu prądu stałego natężenie prądu wyznacza się obliczając iloraz SEM ogniwa i całkowitego oporu obwodu: I=ER.

W przypadku zjawiska indukcji elektromagnetycznej obowiązuje ta sama zależność, z tym że SEM jest teraz nazywana siłą elektromotoryczną indukcji i oznaczana Eind.

W tym e‑materiale będzie mowa o tym, jak definiuje się siłę elektromotoryczną indukcji. Okaże się, że wielkość ta wcale nie jest żadną siłą – nazwa jest myląca. Bliżej tej wielkości do energii. Studiując ten e‑materiał przekonasz się, że w kontekście siły elektromotorycznej (każdej) musimy mówić o przemianach energetycznych i o zasadzie zachowania energii.

Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • Poznasz definicję siły elektromotorycznej (SEM) indukcji,

  • Zrozumiesz, dlaczego musimy wykonywać pracę,  aby wytwarzać prąd indukcyjny,

  • Uzasadnisz, że kierunek przepływu prądu indukcyjnego musi być zgodny z zasadą zachowania energii,

  • Zastosujesz zasadą zachowania energii, by określić kierunek prądu indukcyjnego w różnych sytuacjach.