Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Każde ciało obdarzone masą wytwarza wokół siebie pole grawitacyjne. Oczywiście, wartość natężenia pola grawitacyjnego i kształt jego liniilinie pola grawitacyjnegolinii zależy od masy i kształtu ciała, które to pole wytwarza. Jakie jest pole grawitacyjne wytwarzane przez naszą planetę?

Zanim odpowiemy na postawione przed chwilą pytanie, wyobraźmy sobie nieskończenie wielką płaszczyznę (zob. Rys. 1.). Przyjmijmy, że jej masa jest jednorodnie rozłożona w każdym kierunku. Innymi słowy gęstość materii, z której zbudowana jest ta płaszczyzna w każdym punkcie jest taka sama. Stojąc na takiej płaszczyźnie będziemy odczuwać siłę grawitacji działającą pionowo w dół. W każdym kierunku, w którym się udamy, wartość tej siły będzie taka sama. Będzie tak, ponieważ pole grawitacyjne pochodzące od nieskończonej płaszczyzny o stałej gęstości jest jednorodnym polem grawitacyjnym, którego linielinie pola grawitacyjnegolinie są do siebie równoległe.

R10sz35kcryBw
Rys. 1. Pole jednorodne - linie pola są do siebie wzajemnie równoległe. Gęstość linii pola jest stała, co oznacza, że we wszystkich punktach pola jego wektor natężenia ma taki sam kierunek i taką samą wartość. Dlatego we wszystkich punktach pola siła grawitacji Fg działająca na masę m jest taka sama.

Właśnie w taki sposób, na co dzień, postrzegamy pole grawitacyjne naszej planety. Jesteśmy tak mali, w porównaniu z rozmiarem Ziemi (promień Ziemi wynosi ok. 6400 kilometrów!), że na co dzień wydaje nam się ona płaska, a wytwarzane przez nią pole - jednorodne. Oczywiście zakładając, że Ziemia wytwarza jednorodne pole grawitacyjne stosujemy pewne przybliżenie, które na swój sposób jest usprawiedliwione, gdy chcemy np. opisać ruch kopniętej piłki, która przeleci kilkadziesiąt metrów. Gdy jednak chcemy opisać ruch rakiety, która ma przelecieć na inny kontynent lub polecieć w kosmos, nie powinniśmy stosować tego przybliżenia. W takich sytuacjach trzeba pamiętać o tym, że Ziemia jest kulą, a wytwarzane przez nią pole grawitacyjne ma symetrię sferyczną - jest niejednorodnym polem grawitacyjnym. Ilustruje to Rys. 2.

R12Yl5FvPenR3
Rys. 2. Przykład niejednorodnego pola grawitacyjnego - pole o symetrii sferycznej, zwane też polem centralnym. Gęstość linii pola nie jest stała, ale zmniejsza się wraz z odległością od środka kuli. Oznacza to, że wartość wektora natężenia tego pola jest malejącą funkcją tej odległości. Z tego powodu, wartość wektora siły grawitacji Fg działającej na masę m jest również malejącą funkcją tej odległości. Na przykład na tym rysunku mamy: Fg1<Fg2.

W jaki sposób symetria pola grawitacyjnego wpływa na poruszanie się w nim ciał obdarzonych masą? Aby to zrozumieć, najpierw przypomnimy dwa pojęcia z mechaniki: środek masyśrodek ciężkości.

Środek masy, to punkt, który zachowuje się tak, jakby była w nim skupiona cała masa ciała lub układu ciał. Opisując ruch ciała (bryły sztywnej) opisujemy ruch postępowy jego środka masy oraz ruch obrotowy ciała dookoła środka masy (zob. e‑materiał pt. Jakim ruchem może poruszać się bryła sztywna? ). Położenie środka masy nie zależy od tego, czy ciało znajduje się w polu grawitacyjnym, czy nie. Wynika ono jedynie z geometrii ciała, czyli z tego, jak w przestrzeni rozłożona jest jego masa.

Środek ciężkości jest natomiast punktem, którego istnienie jest nierozłącznie związane z występowaniem pola grawitacyjnego. Jest to punkt, do którego umownie przykładamy wypadkową siłę ciężkości działającą na daną masę. Środek ciężkości zlokalizowany jest w takim miejscu w ciele, że przyłożenie wypadkowej siły ciężkości w tym właśnie punkcie powoduje identyczne skutki, jak przyłożenie składowych sił ciężkości do każdego punktu ciała z osobna.

W jednorodnym polu grawitacyjnym położenie środka masy ciała pokrywa się z położeniem jego środka ciężkości. Chcąc to zilustrować, przyjrzyjmy się układowi dwóch kul o masach m1=1 kg i m2=2 kg, które są ze sobą połączone sztywnym prętem o długości L=1 m, którego masę zaniedbujemy (Rys. 3.). Jednorodne pole grawitacyjne jest w tym układzie reprezentowane przez stałe przyspieszenie ziemskie g=9,81ms2.

R1UFyHVru6umT
Rys. 3. Ilustracja badanego układu dwóch kul o różnych masach połączonych nieważkim prętem.

Wprowadźmy układ współrzędnych o początku w środku lewej kuli o masie m1. Położenie środka masy tego układu jest dane wzorem:

x s = 0 m 1 + L m 2 m 1 + m 2 = 1  m 2  kg 1  kg + 2  kg = 2 3  m .

Położenie środka masy zaznaczono małą, pomarańczową kropką na Rys. 4.

Rym1zXzMEIF8p
Rys. 4. Ciąg dalszy przykładu - zaznaczenie środka masy układu reprezentowanego przez pomarańczową kropkę na pręcie w odległości xs od masy m1.

Aby przekonać się o tym, że środek masy badanego układu rzeczywiście pokrywa się z jego środkiem ciężkości, zbadamy siły i momenty sił (składowe i wypadkowe) występujące w tym układzie.

Po pierwsze, wartości odpowiednich sił grawitacji są równe:

| F 1 | = m 1 g = 1  kg 9 , 81 m s 2 = 9 , 81  N ,
| F 2 | = m 2 g = 2  kg 9 , 81 m s 2 = 19 , 62  N ,
| F w | = | F 1 | + | F 2 | = m 1 g + m 2 g = ( m 1 + m 2 ) g = 29 , 43  N .

Ostatnia z powyższych sił to siła wypadkowa, będąca sumą sił składowych działających na obydwie masy układu. Gdzie powinna być ona przyłożona, aby wypadkowy moment siły był równy sumie składowych momentów sił? Aby to rozstrzygnąć zauważmy, że składowe momenty sił są, co do wartości, równe:

| M 1 | = x s F 1 = 2 3  m 9 , 81  N = 6 , 54  N m ,
| M 2 | = ( L x s ) F 2 = 1 30  m 19 , 61  N = 6 , 54  N m ,

mają ten sam kierunek (obydwa są prostopadłe do płaszczyzny rysunku), ale są przeciwnie skierowane. Oznacza to, że wypadkowy moment siły tego układu, jako całości, jest równy zero:

|Mw|=0.

Aby różna od zera wypadkowa siła grawitacji Fw dawała zerowy moment siły, punkt jej przyłożenia, który jest z definicji środkiem ciężkości, musi się pokrywać ze środkiem masy układu (Rys. 5.). Wniosek ten kończy nasze rozważania, w których pokazaliśmy, że w jednorodnym polu grawitacyjnym środek ciężkości pokrywa się ze środkiem masy.

R1UufMsrBmfxM
Rys. 5. Przyłożenie wypadkowej siły ciężkości do środka masy.

W niejednorodnym polu grawitacyjnym położenie środka masy, na ogół, nie pokrywa się z położeniem środka ciężkości. Z tego powodu pojęcia te nie powinny być ze sobą utożsamiane. Dlaczego tak się dzieje?

RwWgoe3wTu0yQ
Rys. 6. Mniejsza kula umieszczona w polu grawitacyjnym większej kuli. Rozsunięcie środka masy i środka ciężkości spowodowane niejednorodnym polem grawitacyjnym (zob. opis w tekście).

Zastanówmy się, co by się stało gdybyśmy np. dużą kulę o stałej gęstości umieścili w niejednorodnym polu grawitacyjnym, np. takim, w którym siła maleje z odległością od źródła pola (zob. Rys. 6). Środek masy takiej kuli nie zależy od pola. A ponieważ kula ma stałą gęstość, pokrywa się on z jej środkiem geometrycznym. Inaczej jest ze środkiem ciężkości kuli. Ponieważ siła grawitacji maleje z wysokością (czyli odległością od masy wytwarzającej pole grawitacyjne), to na część kuli znajdującą się wyżej działa mniejsza siła grawitacji, niż na jej część położoną niżej. Oznacza to, że punkt przyłożenia wypadkowej siły ciężkości będzie przesunięty względem jej środka masy w kierunku źródła pola grawitacyjnego. Innymi słowy, w niejednorodnym polu grawitacyjnym, takim jak pole centralne, środek masy i środek ciężkości kuli będą się się znajdowały w innych punktach.

Słowniczek

linie pola grawitacyjnego
linie pola grawitacyjnego

(ang.: field lines) sposób graficznego przedstawienia pola grawitacyjnego. Linie pola prowadzi się w taki sposób, by w każdym punkcie pola były styczne do wektora natężenia pola. Gęstość linii odzwierciedla lokalne natężenie pola.