Przeczytaj
W chemii nieorganicznej spotkaliśmy reakcje syntezy, analizy i wymiany. Podobnie w chemii organicznej wyróżniamy podstawowe typy reakcji:
reakcje addycji,
reakcje eliminacji,
reakcje substytucji.
Reakcje addycji
Reakcje addycjiaddycji (przyłączenia) zachodzą wtedy, gdy dwa substraty łączą się ze sobą, w wyniku czego powstaje produkt (analogiczne do reakcji syntezy w chemii nieorganicznej). Postać ogólna procesu to:
Ogólny schemat tego procesu dla związków posiadających wiązanie podwójne to:

Analogiczna reakcja zachodzi dla związków posiadających wiązania potrójne.
Jeden substrat to cząsteczka organiczna związku nienasyconego, natomiast drugi to zazwyczaj niewielka cząsteczka homoatomowahomoatomowa (, np. , ) lub heteroatomowaheteroatomowa (, np. , ). Cząsteczka organiczna przyłącza drugą cząsteczkę, w ten sposób, że jeden z atomów zwiazanych pierwotnie wiązaniem wielokrotnym przyłącza część , a drugi część . Addycja zachodzi wtedy, gdy cząsteczka organiczna zawiera wiązanie wielokrotne: , , , itd. Zwykle towarzyszy jej rozerwanie wiązań typu pi obecnych w cząsteczce substratu.
Przykładem jest reakcja etenu (alkenu) z kwasem bromowodorowym, w wyniku czego powstaje bromoetan:

Addycja cząsteczki zachodzi zwykle zgodnie z regułą Markownikowa, która mówi, że atom wodoru w reakcji addycji przyłącza się do tego z atomów węgla cząsteczki substratu, który był związany z większą liczbą atomów wodoru („bogatszego w wodór”).
Reakcje eliminacji
Reakcje eliminacjieliminacji zachodzą wtedy, gdy substrat rozszczepia się na dwa produkty (odwrócenie addycji) analogiczne do reakcji analizy w chemii nieorganicznej. Addycji towarzyszy zrywanie wiązań typu pi, a z kolei reakcjom eliminacji zwykle towarzyszy ich tworzenie. Postać ogólna procesu to:
Ogólny schemat tego procesu dla związków posiadających wiązanie podwójne to:

W najprostszym ujęciu cząsteczka organiczna „traci” niewielką cząsteczkę homoatomową (,np. , ) lub heteroatomową (, np. ), a między atomami węgla, od których oderwały się atomy tworzące powstającą cząsteczkę, powstaje się wiązanie wielokrotne. Proces jest prowadzony w rozpuszczalniku alkoholowym.
Formalnie substrat opuszcza cząsteczka bromowodoru, która jednak może ulegać dalszym reakcjom np. z zasadą:

Reakcje substytucji
Reakcje substytucjisubstytucji (podstawienia) zachodzą wtedy, gdy dwa substraty wymieniają się elementami swoich cząsteczek, dając dwa nowe produkty (analogiczne do reakcji wymiany podwójnej w chemii nieorganicznej). Postać ogólna procesu to:
Ogólny schemat tego procesu to:

Od cząsteczki organicznej odrywa się fragment , a na jego miejsce wprowadzony zostaje fragment , oderwany od innej cząsteczki. Oderwany fragment łączy się z fragmentem , w wyniku czego powstaje produkt ubocznyprodukt uboczny .
Przykładem jest reakcja metanu (alkanu) z chlorem pod wpływem światła, w wyniku czego powstaje chlorometan i chlorowodór:

Słownik
(łac.additio „dodawanie”) reakcja łączenia się dwóch cząsteczek w jedną bez wydzielania produktów ubocznych
cząsteczki zbudowane z atomów tego samego pierwiastka
cząsteczki zbudowane z atomów różnych pierwiastków
wiązanie chemiczne utworzone przez więcej niż 1 parę elektronów np. wiązania podwójne () lub wiązania potrójne ()
(łac. eliminare „usuwać”) reakcja odrywania od cząsteczki związku organicznego atomów lub grup atomów
(łac. substituere „podstawić”) reakcja chemiczna polegająca na wymianie jednego lub kilku atomów w cząsteczce związku chemicznego
substancja powstająca w wyniku procesu produkcyjnego, którego podstawowym celem nie jest jej produkcja
Bibliografia
Litwin M., Styka‑Wlazło Sz., Szymońska J., To jest chemia 2, Warszawa 2016.
McMurry J., Chemia organiczna, t. 1, tłum. Henryk Koroniak i in., Warszawa 2018.