Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Fakty związane z okręgami

  • Przez dane trzy niewspółliniowe punkty można poprowadzić dokładnie jeden okrąg lub równoważnie, na dowolnym trójkącie można opisać dokładnie jeden okrąg.

  • Tematem tego materiału jest okrąg dziewięciu punktówokrąg dziewięciu punktówokrąg dziewięciu punktów, więc mamy natychmiastowy wniosek, że jeżeli wybierzemy dowolne trzy niewspółliniowe  punkty z dziewięciu, to wyznaczymy ten sam okrąg tak jak każda inna trójka.

  • Kąt wpisany oparty na średnicy okręgu jest prosty.

  • Jeśli kąt wpisany jest prosty, to jest kątem opartym na średnicy okręgu.

  • Jeśli przeciwprostokątna trójkąta prostokątnego jest średnicą okręgu, to wierzchołki tego trójkąta leżą na tym okręgu.

  • Środkiem okręgu opisanego na trójkącie jest punkt przecięcia symetralnych boków tego trójkąta.

  • Środkiem okręgu wpisanego w trójkąt jest punkt przecięcia dwusiecznych kątów tego trójkąta.

Odcinek Eulera

Prosta Eulera dla trójkąta niebędącego trójkątem równobocznym, jest to prosta, która przechodzi przez:

  1. ortocentrumortocentrumortocentrum tego trójkąta (punkt przecięcia prostych zawierających jego wysokości),

  2. środek okręgu opisanego (punkt przecięcia symetralnych jego boków),

  3. środek ciężkości trójkątaśrodek ciężkości trójkątaśrodek ciężkości trójkąta (punkt przecięcia jego środkowychśrodkowa trójkątaśrodkowych).

Odcinek Eulera, jest to odcinek RO, gdzie R jest środkiem okręgu opisanego a O jest ortocentrum tego trójkąta. Jeśli trójkąt jest równoboczny to odcinek Eulera jest jednym punktem.

R34DF3ay7b1KG

Środek ciężkości trójkąta niebędącego trójkątem równobocznym dzieli odcinek Euleraodcinek Euleraodcinek Eulera w stosunku 1:2 i leży w odległości jednej trzeciej od R, a jeśli trójkąt jest równoboczny to pokrywa się z odcinkiem Eulera zredukowanym do jednego punktu.

Środek okręgu wpisanego w trójkąt nie leży na prostej Eulera, a w przypadku, gdy trójkąt jest równoboczny to pokrywa się z odcinkiem Eulera zredukowanym do jednego punktu.

Okrąg dziewięciu punktów
Definicja: Okrąg dziewięciu punktów

Okręgiem dziewięciu punktów w trójkącie ABC nazywamy okrąg przechodzący przez środki boków tego trójkąta A', B', C', spodki wysokości HA, HB, HC oraz środki SA, SB, SC odcinków łączących punkt przecięcia O wysokości trójkąta (ortocentrum) z wierzchołkami trójkąta.

Na rysunku wprowadzone są oznaczenia interesujących punktów.

R17qJ7wnQPRJz
  • Punkty niebieskie są środkami boków.

  • A' oznacza środek boku BC, czyli środek boku leżący naprzeciwko punktu A. Analogicznie B'C'.

  • Punkty czerwone są spodkami wysokości.

  • HA oznacza spodek wysokości opuszczonej z punktu A na bok BC. Analogicznie HBHC.

  • Punkt żółty O jest punktem przecięcia wysokości. Dla uproszczenia będziemy stosowali nazwę ortocentrum.

  • Punkty zielone są środkami odcinków łączących wierzchołki z ortocentrum.

  • SA oznacza środek odcinka AO. Analogicznie SB, SC.

R1FADmtXk5jgR

Na rysunkach przedstawiony jest ten sam trójkąt i okręgi opisane odpowiednio, na środkach boków trójkąta, środkach odcinków łączących wierzchołki z ortocentrum, spodkach wysokości.

Na rysunku poniżej zaznaczone są omawiane punkty w trójkącie rozwartokątnym ABC. Ortocentrum leży wtedy poza trójkątem ABC.

R8zfN4H99Ewxj

Na poniższym rysunku zaznaczone są omawiane punkty w trójkącie prostokątnym ABC.

R1BPFDrQ3d7In

Kąt prosty jest przy wierzchołku B. Wtedy punkty O, HA, HC, SB pokrywają się z wierzchołkiem B. Własność ta wynika z faktu, że przyprostokątne są wysokościami trójkąta, więc wierzchołek B jest ich punktem przecięcia. Ponadto, odcinek BO jest punktem, więc SB pokrywa się z O i z B.

Zauważmy też, że C' pokrywa się z SA, bo odcinki ABAO są tym samym odcinkiem.

Podobnie A'=SC.

Przykład 1

Pokażemy, że okrąg dziewięciu punktów dla trójkąta równobocznego jest okręgiem wpisanym w ten trójkąt. Stąd środki odcinków łączących ortocentrum z wierzchołkami trójkąta leżą na okręgu wpisanym w ten trójkąt.

Rozwiązanie

Rozważmy okrąg wpisany w ten trójkąt. Jego środek leży w ortocentrum trójkąta. Stąd spodki wysokości są punktami styczności okręgu wpisanego i boków trójkąta i pokrywają się z odpowiednimi środkami boków. Zatem okrąg wpisany w trójkąt równoboczny jest okręgiem, na którym leżą spodki wysokości i środki boków, więc jest to okrąg dziewięciu punktów. Ponieważ promień okręgu wpisanego w trójkąt równoboczny stanowi jedną trzecią wysokości, a odległość środka tego okręgu od dowolnego wierzchołka trójkąta ma długość dwóch trzecich wysokości,  to  środki odcinków łączących ortocentrum z wierzchołkami trójkąta leżą na okręgu wpisanym w ten trójkąt.

Własności linii łączącej środki boków trójkąta
Własność: Własności linii łączącej środki boków trójkąta

Linia środkowa w trójkącie jest to odcinek łączący środki dwóch boków trójkąta.

Trójkąt, którego boki są liniami środkowymi będziemy nazywali trójkątem środkowym.

RbmD0T6Ur4cMk
Twierdzenie o linii środkowej w trójkącie
Twierdzenie: Twierdzenie o linii środkowej w trójkącie
  1. Linia środkowa w trójkącie jest równoległa do podstawy i długość linii środkowej jest równa połowie długości podstawy. Jeżeli odcinek łączący dwa boki trójkąta jest równoległy do trzeciego boku i ma długość równą połowie długości trzeciego boku, to odcinek ten jest linią środkową w trójkącie.

  1. Trójkąt środkowy w trójkącie ABC jest podobny do trójkąta ABC w skali 1:2.

  1. Trójkąty wyznaczone przez linie środkowe są przystające do trójkąta środkowego.

Przykład 2

Przy oznaczeniach przyjętych w tym materiale, wskażemy linie środkowe w trójkącie ABC i wyznaczymy ich długości na podstawie długości boków trójkąta. Wskażemy też pary boków odpowiednich.

Rozwiązanie

Ponieważ odcinek A'C' łączy środki boków ABBC, to A'C' jest równoległy do boku ACA'C'=AC2. Ponadto, bok A'C' trójkąta środkowego A'B'C' odpowiada bokowi AC trójkąta ABC.

Analogicznie dla pozostałych boków trójkąta środkowego.

Przykład 3

Pokażemy trójkąty przystające wyznaczone przez linie środkowe oraz boki odpowiadające.

Rozwiązanie

Trójkąt A'B'C' jest trójkątem środkowym. Trójkąty AB'C', A'BC', A'B'C są przystające do trójkąta środkowego. Bokom trójkąta środkowego odpowiadają boki pozostałych trójkątów oznaczone tym samym kolorem.

Własność środków boków trójkąta środkowego
Własność: Własność środków boków trójkąta środkowego

Środek dowolnego boku trójkąta środkowego jest środkiem odcinka łączącego spodek wysokości trójkąta środkowego opuszczonej na ten bok i spodek wysokości trójkąta przystającego opuszczonej na ten wspólny bok obu trójkątów.

Dowód

Przy oznaczeniach jak na rysunku należy pokazać, że środek S odcinka A'B' jest środkiem odcinka DE.

R12qFYDQw6Hol

Punkty A', E, S, D, B' leżą na jednym odcinku w położeniu jak na rysunku. Ponieważ trójkąty A'B'C'A'B'C są przystające, to | A E | = | B D | . Stąd S jest środkiem odcinka DE.

Analogicznie dla pozostałych boków trójkąta środkowego.

Twierdzenie o trójkątach, których jednym wierzchołkiem jest ortocentrum
Twierdzenie: Twierdzenie o trójkątach, których jednym wierzchołkiem jest ortocentrum
  1. W trójkącie AOB odcinek C'SA jest równoległy do boku OBC'SA=OSB=BSB.

  1. Odcinek C'SA jest równoległy do wysokości BHB.

Analogiczna własność zachodzi dla trójkątów AOCCOB.

Dowód

Na rysunku zaznaczony jest trójkąt AOB.

R1cjtPcXJAeGw
  1. Z definicji punkt C' jest środkiem boku AB, a punkt SA jest środkiem odcinka AO.
    Stąd C'SA jest linią środkową w trójkącie AOB. Stąd mamy, że C'SAOB oraz C'SA=12OB=OSB=BSB. Przy czym ostatnie dwie równości wynikają z definicji SB jako środka odcinka OB.

  1. Ponieważ odcinek C'SA jest równoległy do boku OB, a bok OB leży na wysokości BHB, to z przechodniości relacji równoległości odcinek C'SA jest równoległy do wysokości BHB.

Przedstawione własności zachodzą również dla trójkątów AOCCOB.

Twierdzenie główne

Twierdzenie o okręgu dziewięciu punktów
Twierdzenie: Twierdzenie o okręgu dziewięciu punktów

W trójkącie ABC, środki A', B', C' jego boków, spodki wysokości HA, HB, HC oraz środki SA, SB, SC odcinków łączących ortocentrum O z wierzchołkami trójkąta leżą na jednym okręgu.

Dowód

Popatrzmy na rysunek.

R1QGD3mIxdOEY

Jeśli trójkąt ABC jest równoboczny, to okrąg dziewięciu punktów jest okręgiem wpisanym w ten trójkąt. Środki boków pokrywają się z odpowiednimi spodkami wysokości, więc dziewięć charakterystycznych punktów redukuje się do sześciu i wszystkie leżą na okręgu wpisanym w ten trójkąt.

Jeśli trójkąt ABC nie jest równoboczny, to możemy wybrać trzy niewspółliniowe punkty, na przykład C', HC, SC.

Prowadzimy okrąg przez punkty C', HC, SC. Trójkąt C'HCSC zaznaczony jest na zielono.

Punkt SC leży na wysokości CHC poprowadzonej na bok AB, a punkt C' leży na boku AB. Stąd kąt C'HCSC jest kątem prostym. Z własności okręgu wynika, że jest kątem opartym na średnicy okręgu, więc odcinek C'SC jest średnicą tego okręgu.

Teraz rozważmy trójkąt C'SCA'.

C'A' jest równoległy do AC jako linia środkowa w trójkącielinia środkowa w trójkącielinia środkowa w trójkącie. Ponadto, na mocy twierdzenia o trójkątach, których jednym wierzchołkiem jest ortocentrum A'SC jest równoległy do BHB. Zatem C'A' jest prostopadły do A'SC, a to oznacza, że kąt C'A'SC jest kątem prostym w trójkącie o przeciwprostokątnej równej średnicy okręgu. Z własności okręgu wynika, że punkt A' leży na okręgu.

Pokazaliśmy więc, punkt A' leży na okręgu wyznaczonym przez punkty C', HC, SC.

Analogiczne rozważanie prowadzimy dla trójkąta C'SCB'.

Wynika z nich, że również punkt B' leży na tym okręgu.

Stąd 5 punktów C', HC, SC, A', B' leży na jednym okręgu.

Teraz powtarzamy całe rozumowanie dla okręgu poprowadzonego przez punkty A', HA, SA oraz dla okręgu poprowadzonego przez punkty B', HB, SB.

Ostatecznie dostajemy, że

5 punktów HC, SC, A', B', C' leży na jednym okręgu.

5 punktów HA, SA, A', B', C' leży na jednym okręgu.

5 punktów HB, SB, A', B', C' leży na jednym okręgu.

Ponieważ na każdym z okręgów leżą te same 3 punkty A', B', C' i ponieważ dokładnie jeden okrąg można poprowadzić przez 3 niewspółliniowe punkty, to wszystkie 9 punktów leży na tym samym okręgu. To kończy dowód.

Przykład 4

Pokażemy, że jeśli punkt P jest równoodległy od wybranych dwóch spodków wysokości trójkąta i jednocześnie jest równoodległy od środków wybranych dwóch boków trójkąta takich, że przynajmniej jeden z nich jest różny od wybranych spodków wysokości, to P jest środkiem okręgu dziewięciu punktów.

Rozwiązanie

Okrąg dziewięciu punktów jest jednocześnie okręgiem opisanym na trójkącie środkowym trójkąta i okręgiem opisanym na trójkącie o wierzchołkach w spodkach wysokości tego trójkąta.

Środek okręgu opisanego na trójkącie jest punktem przecięcia symetralnych boków.

Jeśli punkt P jest równoodległy od wybranych dwóch spodków wysokości trójkąta to leży na symetralnej trójkąta o wierzchołkach w spodkach wysokości.

Jeśli punkt P jest równoodległy od wybranych dwóch środków boków trójkąta to leży na symetralnej trójkąta środkowego. Jeśli przynajmniej jeden z tych środków jest różny od wybranych spodków wysokości, to symetralne przecinają się w jednym punkcie, którym jest środek okręgu dziewięciu punktów. Stąd od razu wynika, że odległość punktu P od dowolnego spodka wysokości jest równa odległości tego punktu od środka dowolnego boku trójkąta.

Własności okręgu dziewięciu punktów

Średnica okręgu dziewięciu punktów
Własność: Średnica okręgu dziewięciu punktów

Średnicą okręgu dziewięciu punktów dla trójkąta ABC jest każdy z odcinków A'SA, B'SB, C'SC.

Dowód

W dowodzie twierdzenia o okręgu dziewięciu punktów dla trójkąta ABC wykazaliśmy, że C'SC jest średnicą okręgu poprowadzonego przez punkty C', HC, SC, a stąd też jest średnicą okręgu dziewięciu punktów. Przez analogię pozostałe odcinki A'SA, B'SB są też średnicami okręgu dziewięciu punktów.

Przykład 5

Odcinek łączący środek boku B C trójkąta ABC ze środkiem odcinka O A , gdzie O jest ortocentrum trójkąta ABC ma długość 12. Wyznaczymy promień okręgu dziewięciu punktów dla tego trójkąta.

Rozwiązanie

Opisany odcinek to A'SA, więc A'SA=12. Z własności średnicy okręgu dziewięciu punktów A'SA jest średnicą okręgu dziewięciu punktów, więc długość promienia tego okręgu wynosi 122=6.

Zależność między promieniem okręgu dziewięciu punktów i promieniem okręgu opisanego
Własność: Zależność między promieniem okręgu dziewięciu punktów i promieniem okręgu opisanego

Promień R' okręgu dziewięciu punktów dla trójkąta ABC jest równy połowie promienia R okręgu opisanego na tym trójkącie.

Dowód

Na okręgu dziewięciu punktów dla trójkąta ABC leżą środki boków tego trójkąta, więc okrąg ten jest opisany na trójkącie środkowym o którym wiemy, że jest podobny do trójkąta ABC w skali 1:2.

Stąd R'R=12.

Przykład 6

Średnica okręgu dziewięciu punktów dla trójkąta ABC ma długość a. Pokażemy, że promień okręgu opisanego na tym trójkącie też ma długość a.

Rozwiązanie

Rzeczywiście, średnica okręgu dziewięciu punktów ma długość dwa razy większą od jego promienia. Promień okręgu opisanego na tym trójkącie też ma długość dwa razy większą od promienia okręgu dziewięciu punktów, więc ma długość równą długości średnicy okręgu dziewięciu punktów.

Związek okręgu dziewięciu punktów wyznaczonych dla danego trójkąta z symetralnymi boków trójkąta i środkiem okręgu opisanego na tym trójkącie

Rozważania tej części oprzemy na rysunku, w którym linie niebieskie zawierają wysokości, linie zielone są symetralnymi boków, a linie pomarańczowe są symetralnymi linii środkowych w trójkącie.

R8GQPLR2HUx47
Własność symetralnych trójkąta środkowego
Własność: Własność symetralnych trójkąta środkowego

Symetralna s boku trójkąta środkowego w trójkącie ABC

  1. jest równoległa do symetralnej v odpowiadającego boku trójkąta ABC oraz do prostej d zawierającej wysokość trójkąta ABC opuszczoną na ten odpowiadający bok,

  1. leży między prostymi vd,

  1. jest równoodległa od tych prostych.

R9vzmqYNaYnDr
Dowód

Z własności środków boków trójkąta środkowego, środek D odcinka A'B' jest środkiem odcinka EF, więc DE=DF.

Prosta v jest prostopadła do boku AB, bo jest symetralną tego boku, prosta d też jest prostopadła do boku AB, bo zawiera wysokość opuszczoną na ten bok. Ostatecznie prosta s jest prostopadła do boku AB, bo jest prostopadła do odcinka A'B', który jest równoległy do AB.

To dowodzi, że proste s, v, d są równoległe oraz odległość prostej s od każdej z prostych vd, jest równa i wynosi DE. Stąd też prosta s leży między prostymi vd.

Analogicznie dla pozostałych boków trójkąta środkowegotrójkąt środkowytrójkąta środkowego.

Położenie środka okręgu dziewięciu punktów
Własność: Położenie środka okręgu dziewięciu punktów

Środek S okręgu dziewięciu punktów dla trójkąta ABC jest środkiem odcinka Eulera RO, gdzie O jest ortocentrum tego trójkąta, a R jest środkiem okręgu opisanego na tym trójkącie.

Dowód

Ortocentrum jest punktem przecięcia prostych zawierających wysokości trójkąta. Środek okręgu opisanego jest punktem przecięcia symetralnych boków trójkąta. Stąd i z równoległości odpowiednich prostych wynika, że zaznaczony na poniższym rysunku czworokąt jest równoległobokiem. Z własności symetralnych boków trójkąta środkowego wynika, że środek S okręgu dziewięciu punktów jako punkt przecięcia symetralnych boków trójkąta środkowego, jest środkiem odcinka Eulera RO.

RUPWq84ZpcHEW

Słownik

ortocentrum
ortocentrum

punkt przecięcia prostych zawierających wysokości trójkąta

odcinek Eulera
odcinek Eulera

odcinek RO, gdzie R jest środkiem okręgu opisanego a O jest ortocentrum tego trójkąta; jeśli trójkąt jest równoboczny to odcinek Eulera jest jednym punktem

okrąg dziewięciu punktów
okrąg dziewięciu punktów

okrąg przechodzący przez środki boków trójkąta, spodki jego wysokości oraz środki odcinków łączących ortocentrum z wierzchołkami trójkąta

linia środkowa w trójkącie
linia środkowa w trójkącie

odcinek łączący środki dwóch boków trójkąta

trójkąt środkowy
trójkąt środkowy

trójkąt, którego boki są liniami środkowymi w trójkącie

środkowa trójkąta
środkowa trójkąta

odcinek łączący wierzchołek trójkąta ze środkiem przeciwległego boku

środek ciężkości trójkąta
środek ciężkości trójkąta

punkt przecięcia jego środkowych