Przeczytaj
Lodowcami określa się nagromadzenie na powierzchni Ziemi ogromnej ilości lodu, który ma zdolność poruszania się. Lodowce zajmują 10% powierzchni lądowej Ziemi i stanowią ok. 2% objętości powłoki wodnej. Lodowce dzielą się na:
lądolody (lodowce kontynentalne) – ogromne pokrywy lodowe przemieszczające się we wszystkich kierunkach (np. na AntarktydzieAntarktydzie, Grenlandii);
lodowce górskie – występujące w górach masy lodu, których ruch jest uwarunkowany przebiegiem dolin.
Lodowce powstają wskutek przekształcenia się śniegu w lód lodowcowy w pewnych określonych warunkach klimatycznych i orograficznych (związanych z ukształtowaniem terenu).
Lądolody (lodowce kontynentalne) pokrywają współcześnie Antarktydę i Grenlandię. Lądolód antarktyczny zajmuje powierzchnię ok. 14 mln kmIndeks górny 22. Granica wiecznego śniegu na Antarktydzie przebiega na poziomie morza. Lądolód grenlandzki, o powierzchni 1,7 mln km2, jest znacznie mniejszy. Granica wieloletniego śniegu na Grenlandii przebiega na wysokości ok. 0 m n.p.m. i dochodzi do ok. 600 m n.p.m. w części południowej, dlatego też nawet w cieplejszej, południowej części znaczne obszary wyżynne i górskie pokryte są lodem. Oba lądolody łączy zbliżony bochenkowaty kształt. Największa ilość śniegu zbiera się w centralnej części lądolodu, boki natomiast „płyną”, dzięki czemu tarcza lodowa uzyskuje specyficzny kształt. Grubość lądolodów jest tak duża, że pokrywają one nawet wysokie obszary gór, ponieważ wartość uśredniona pokrywy śnieżnej wynosi około 2,5 km. W wielu miejscach ich ostre i skaliste szczyty – tzw. nunatakinunataki – wystają ponad powierzchnię lodu. Na granicy lądu i morza ruch lądolodów sprzyja powstawaniu lodowców szelfowych. Są to płyty lodowe spływające ku morzom i oceanom, które następnie dryfują po wodzie. Lodowce szelfowe zakończone są często barierą lodową (stromą ścianą lodową). Fragmenty lodowców szelfowych mogą się odłamywać (cielić się), dając początek pływającym górom lodowym. Największymi na świecie są Lodowiec Szelfowy Rossa oraz Lodowiec Szelfowy Ronne-Filchnera znajdujące się na Antarktydzie.
Obecnie trudno przewidzieć, jakie konsekwencje przyniesie za sobą topnienie lodowców. Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) przewiduje, że w ciągu od 50 do 100 lat poziom wody związany z topnieniem podniesie się o 20–60 cm, co może zagrozić miastom, które znajdują się na terenach depresyjnych bądź na niewielkich wysokościach nad poziomem morza (np. Wenecja, Amsterdam, Londyn). Duży napływ wód trafiający do Oceanu Atlantyckiego wpłynąć może na cyrkulację wody, przyczyniając się do degradacji wielu ekosystemów. Wiele gatunków roślin i zwierząt zagrożonych jest wyginięciem. Miasta oraz wsie znajdujące się w dolinach zagrożone są tzw. powodziami lodowcowymi. Topnienie lodu w Arktyce wpływa na zmiany klimatu na obszarach o umiarkowanych szerokościach geograficznych.
Arktyka
1. Granice Arktyki
Granice Arktyki jako krainy geograficzno‑przyrodniczej wyznacza zarys izotermy lipca, wynoszącej na lądzie 10°C, a na morzu 5°C; przebieg tej izotermy na lądzie zbiega się z linią południowych obrzeży strefy tundry i linii drzew, za tę granicę przyjmuje się również koło podbiegunowe północne. Powierzchnia Arktyki w tych granicach wynosi ok. 27 mln kmIndeks górny 22. Według kryteriów astronomicznych zasięg Arktyki wyznacza koło podbiegunowe północne. Powierzchnia jest wtedy mniejsza i wynosi ok. 21 mln kmIndeks górny 22. W granicach Arktyki leżą północne obszary Norwegii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Kanady, Alaski, Aleuty (Stany Zjednoczone), Grenlandia (terytorium duńskie), Islandia oraz Ocean Arktyczny.
2. Status prawny Arktyki
Status prawny Arktyki nie jest uregulowany umowami międzynarodowymi. Istnieją różne sposoby traktowania tego obszaru.
Koncepcja morza pełnego, na którym, poza wodami terytorialnymi panuje wolność żeglugi.
Koncepcja sektorów dzieląca Arktykę na sektory przynależne do państw sąsiadujących z jej obszarem. Wierzchołkiem sektora jest biegun północny, granicami bocznymi – linie przeprowadzone wzdłuż południków do bieguna północnego od krańcowego punktu wschodniego i zachodniego terytorium lądowego danego państwa. Koncepcja zakłada, że państwo, którego terytorium przylega do obszarów arktycznych, ma prawo do wszystkich zasobów, zarówno odkrytych, jak i tych, które zostaną odkryte w przyszłości w sektorze.
Koncepcja Wspólnego Dziedzictwa Ludzkości zakładająca zakaz zawłaszczania przez jakiekolwiek państwo dna mórz i oceanów, które znajdują się poza wodami terytorialnymi, wykorzystywanie tych stref jedynie dla celów pokojowych, wspólne zarządzanie obszarami i równy podziałów zysków z ich eksploatacji.
3. Grzbiet Łomonosowa
Grzbiet Łomonosowa – grzbiet podmorski na dnie Oceanu Arktycznego ciągnący się od Wyspy Ellesmere'a pod biegunem północnym do Wysp Nowosyberyjskich o długości 1800 km, szerokości od 60 do 200 km, wysokości od 3000 do 3700 m ponad dnem oceanu. Ze względu na przebieg przez biegun północny Ziemi i centralną część oceanu, grzbiet jest obiektem zainteresowania politycznego krajów posiadających terytoria w Arktyce. Rosja, Dania i Kanada traktują grzbiet jako przedłużenie szelfu kontynentalnego i na tej podstawie wysuwają roszczenia do rozległych obszarów Alaski, w tym bieguna północnego i znajdujących się tam bogactw naturalnych.
Osadnictwo w Arktyce
1. Inuici (Eskimosi)
Inuici (Eskimosi) – grupa rdzennych ludów obszarów arktycznych i subarktycznych licząca ok. 120 000 osób. Zamieszkuje północne wybrzeża Ameryki Północnej od Zatoki Św. Wawrzyńca po Alaskę, północno‑wschodni skraj Syberii oraz południowe wybrzeża Grenlandii. Część populacji jest zasymilowana, natomiast część trudni się myślistwem i rybołówstwem. Latem prowadzi wędrowny tryb życia, zimą łączy się w grupy liczące do 100 osób, mieszkające w stałych osadach.
2. Saamowie (Lapończycy)
Saamowie (Lapończycy) – lud zamieszkujący głównie Laponię, krainę historyczno‑geograficzną w Europie Północnej obejmującą północne krańce Norwegii, Finlandii, Rosji oraz Szwecji. Uważa się, że Saamowie są potomkami pierwotnych mieszkańców Skandynawii. Ich liczebność szacuje się na 80 000–135 000. Tradycyjne zajęcia to myślistwo i rybołówstwo oraz hodowla reniferów. Znaczna część jest zasymilowana i prowadzi w pełni osiadły tryb życia.
3. Nieńcy (Samojedzi)
Nieńcy (Samojedzi) – jeden z ludów samodyjskich zamieszkujący tundrową część Rosji od obwodu archangielskiego do półwyspu Tajmyr. Jego liczebność ocenia się na ok. 36 000. Nieńcy prowadzą koczowniczy tryb życia, zajmują się wędrowną hodowlą reniferów, polowaniem na zwierzęta futerkowe oraz rybołówstwem.
4. Czukcze
Czukcze – rdzenny lud syberyjski zamieszkujący Czukotkę, częściowo Jakucję i Kraj Kamczacki. Jego liczebność jest szacowana na ok. 16 000. Dzieli się na dwie grupy: Czukczów lądowych (Czauczu) — półosiadłych hodowców reniferów i Czukczów nadbrzeżnych (Ankałym) — łowców ssaków morskich.
5. Aleuci
Aleuci – rdzenni mieszkańcy Wysp Komandorskich i Aleutów oraz zachodniej części półwyspu Alaska. Ich liczebność wynosi około ok. 12 000. Zajmują się polowaniem na ssaki morskie, rybołówstwem i zbieractwem. W dużej części podlegają asymilacji.
6. Atapaskowie
Atapaskowie – jedna z grup Indian Ameryki Północnej, zamieszkująca zachodnią Kanadę i środkową Alaskę (plemiona Dogrib, Koyukon, Chipewyan). W przeszłości zajmowali się myślistwem i rybołówstwem, obecnie częściowo kontynuują tradycyjną gospodarkę.
Transport i gospodarka
1. Przejście Północno‑Zachodnie
Przejście Północno‑Zachodnie – szlak morski w Arktyce, z Oceanu Atlantyckiego na Ocean Spokojny, o długości ok. 5 800 km. Prowadzi z Morza Labradorskiego na Morze Beringa wzdłuż północnych brzegów Kanady przez przybrzeżne morza i cieśniny Oceanu Arktycznego.
2. Przejście Północno‑Wschodnie
Przejście Północno‑Wschodnie – szlak morski w Arktyce, z Oceanu Atlantyckiego na Ocean Spokojny, o długości ok. 7 500 km, prowadzący wzdłuż północnych brzegów Eurazji od Narwiku do Prowidieniji. Jego częścią jest Północna Droga Morska, na której od 1935 roku jest utrzymywana regularna żegluga morska.
3. Zasoby surowców naturalnych
Pod dnem Oceanu Arktycznego, zajmującego powierzchnię ok. 14,4 mln kmIndeks górny 22 zalega 25–30% światowych zasobów gazu ziemnego i 10–15% ropy naftowej. Większość tych zasobów występuje pod morzami: Karskim, Łaptiewów i Barentsa, a zatem w strefie ekonomicznej Rosji. Do największych morskich basenów naftowych Arktyki należą m.in.: Morze Północne, Zachodnia Syberia (Morze Karskie), Morze Barentsa, Sverdrup, Mackenzie, Alaska i Grand Banks.
4. Arktyczne ekosystemy morskie
Arktyczne ekosystemy morskie są jednymi z najbardziej produktywnych na świecie, z tego względu rybołówstwo i przetwórstwo ryb było i jest podstawą bytu dla wielu społeczności zamieszkujących Arktykę. Szczególnie zasobne jest Morze Beringa, Morze Barentsa i Morze Norweskie. Połowy obejmują zróżnicowane gatunki ryb, w tym: halibuta, krewetki, przegrzebki, kalmary, mintaja, kraba, dorsza, łososia pacyficznego, gromadnika i wiele innych. Rybołówstwo subarktyczne stanowi obecnie około 5% całkowitego globalnego połowu. Ten udział będzie wzrastać w miarę postępującego topnienia lodu morskiego i pojawiania się nowych możliwości dla połowów dalekomorskich.
Słownik
kontynent położony wokół bieguna południowego
pojedyncze wzniesienie lub grzbiet górski wystający ponad powierzchnię otaczających go ze wszystkich stron mas lodowych lodowca górskiego lub lądolodu
Źródło: Encyklopedia PWN