Warto przeczytać

Nie wszystkie ciała przy zderzeniu odbijają się od siebie. Wyobraź sobie dwie kulki z plasteliny, o równych masach, które toczą się centralnie naprzeciw siebie  z prędkościami równymi co do wartości. Gdyby to były kule bilardowe, odbiłyby się od siebie. Jednak kulki z plasteliny są plastyczne i zlepią się. Jest to zderzenie niesprężysteZderzenie niesprężystezderzenie niesprężyste, centralneZderzenie centralnecentralne. Jak będzie się poruszał taki „zlepek” po zderzeniu?

R25dCVtxKfDBy
Rys. 1. Dwie identyczne kulki z plasteliny toczą się naprzeciw siebie z jednakowymi prędkościami, wektory prędkości leżą na jednej prostej. (m1=m2, |v1|=|v2|).
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Obie kulki mają takie same masy, a przed zderzeniem miały prędkości o jednakowych wartościach, ale przeciwnych zwrotach. Wobec tego także ich pędy miały jednakową wartość, ale przeciwny zwrot. Przypomnijmy: pęd to wielkość wektorowa – iloczyn masy i prędkości:

Jeśli oznaczymy pędy kulek przez , to możemy napisać:

p 1 = p 2   .

Skoro tak, to całkowity pęd układu kulek przed zderzeniem wynosi zero:

Czy do tego zjawiska, które jest zderzeniem niesprężystym centralnym, stosuje się zasada zachowania pędu? Oczywiście. Jest to ogólna zasada stałości wielkości fizycznej, jaką jest pęd układu izolowanego. Mówi ona, że

układzie izolowanymUkład izolowanyukładzie izolowanym całkowity pęd oddziałujących ciał jest stały.

Kulki możemy traktować jako układ odosobnionyUkład izolowanyukład odosobniony. Zasada musi być spełniona. Po zderzeniu mamy do czynienia z jednym ciałem, składającym się z dwóch zlepionych kulek. Oznaczmy pęd tego ciała po zderzeniu symbolem p12. Pęd ten - zgodnie z przytoczoną zasadą - wynosi zero:

p 12 = 0   .

Pęd pojedynczego ciała o niezerowej masie wynosi zero wtedy i tylko wtedy, gdy to ciało spoczywa. Okazuje się więc, że jeżeli nasze dwie kulki podczas zderzenia zlepią się ze sobą, to znieruchomieją. Jeśli wydaje Ci się to zaskakujące, spróbuj zrobić dwie kulki z plasteliny, nadać im jednakowe prędkości i doprowadzić do centralnego zderzenia.

Zwróć uwagę, jak w czasie omawianego zderzenia zmienia się energia kulek. Na początku każda z nich ma niezerową prędkość, a więc dodatnią energię kinetyczną
. Energia, w przeciwieństwie do pędu, jest wielkością skalarną, wobec tego całkowita energia kinetyczna kulek przed zderzeniem ma niezerową, dodatnią wartość. Po zderzeniu jednak, kiedy „zlepek” spoczywa, jego energia kinetyczna wynosi zero. Wygląda na to, że w zderzeniu kulek z plasteliny nie jest zachowana energia mechaniczna. Co się dzieje z tą utraconą energią mechaniczną?

Zasada zachowania energii, kolejna ważna zasada zachowania obowiązująca w fizyce, głosi, że:

Energia izolowanego układu ciał jest zachowana zawsze, może jedynie zmienić postać.

Zauważ, że w omawianym zderzeniu kulki odkształcają się – w czasie zderzenia część energii jest wykorzystana na wykonanie związanej z tym odkształceniem pracy. Co więcej, gdyby dokonać dokładnych pomiarów temperatury kulek przed i po zderzeniu, okazałoby się, że temperatura części odkształconych nieco wzrosła. Ogólniej możemy stwierdzić, że w zderzeniu niesprężystym całkowita energia kinetyczna ciał po zderzeniu jest mniejsza niż przed zderzeniem.

Dochodzimy zatem do wniosku, że w zderzeniu niesprężystym ciała odkształcają się i zwiększa się ich energia wewnętrzna kosztem części energii mechanicznej. Jeżeli w wyniku zderzenia obiekty całkowicie się ze sobą łączą (a więc po zderzeniu mają jednakową prędkość), ubytek energii kinetycznej jest największy. Mówimy wtedy o zderzeniu doskonale niesprężystym. Jego przykładem jest omówione wyżej zderzenie dwóch kulek z plasteliny.

Zderzenie dwóch kulek, które poruszają się z jednakowymi prędkościami i mają taką sama masę, jest sytuacją wyjątkową. Przejdźmy teraz do bardziej ogólnego opisu. Masy zderzających się ciał (niekoniecznie kulek) będą różne i ich prędkości również. Pozostanie założenie upraszczające, że ruch odbywa się wzdłuż jednej prostej, a więc zderzenie jest centralne.

Przyjmijmy, że ciało o masie porusza się z prędkością i uderza w ciało o masie , poruszające się z prędkością (zakładamy oczywiście, że prędkości te są takie, że zetknięcie ciał w ogóle nastąpi). W wyniku zderzenia ciała łączą się ze sobą i kontynuują ruch z prędkością .

Całkowity pęd początkowy pp to suma pędów obu ciał (należy pamiętać, że pęd i prędkość to wielkości wektorowe):

Całkowity pęd końcowy połączonych ciał wynosi

Zasada zachowania pędu mówi, że , zatem

Ostatecznie, po podzieleniu obu stron równania przez łączną masę , otrzymujemy wzór na prędkość po zderzeniu:

Prędkość końcowa w zderzeniu doskonale niesprężystym dwóch ciał jest średnią ważoną prędkości tych ciał przed zderzeniem, w której wagami są masy badanych ciał.

Sugestywnym i pouczającym przykładem zderzenia niesprężystego jest wypadek samochodowy. Gdy dwa pojazdy zderzają się ze sobą, ich energia kinetyczna jest tracona – odkształca się karoseria, pasażerowie doznają obrażeń, na skutek tarcia podnosi się temperatura zderzających się elementów. Teorię zderzeń niesprężystych wykorzystuje się między innymi do odtwarzania przebiegu wypadków drogowych. Na podstawie śladów hamowania i innych wskazówek policjanci mogą obliczyć przybliżoną prędkość pojazdów po zderzeniu. Wykorzystując zasadę zachowania pędu można wtedy oszacować ich prędkości przed zderzeniem.

RS3Onp3Ep5MQw
Rys. 2. Wypadek samochodowy jest przykładem zderzenia niesprężystego. Duża część początkowej energii kinetycznej pojazdów jest zamieniana na pracę odkształcenia karoserii i energię cieplną.
Źródło: dostępny w internecie: https://www.pexels.com/photo/red-and-yellow-hatchback-axa-crash-tests-163016/ [dostęp 4.05.2022]. https://www.pexels.com/creative-commons-images/.

Słowniczek

Zderzenie centralne
Zderzenie centralne

(ang.: central collision) zderzenie dwóch ciał, w którym oba ciała poruszają się wzdłuż tej samej prostej, zarówno przed, jak i po zderzeniu. W wyniku zderzenia centralnego następuje największa możliwa wymiana pędów oraz energii.

Zderzenie niesprężyste
Zderzenie niesprężyste

(ang.: inelastic collision) zderzenie, w którym zachowany jest pęd, ale część energii kinetycznej zderzających się ciał jest tracona (np. zamieniana na ciepło albo pracę potrzebną do odkształcenia ciał). Gdy w zderzeniu jest tracona maksymalna możliwa ilość energii kinetycznej, mówimy o zderzeniu doskonale niesprężystym.

Zderzenie sprężyste
Zderzenie sprężyste

(ang.: elastic collision) zderzenie, w którym zachowany jest pęd oraz energia kinetyczna zderzających się ciał.

Układ izolowany
Układ izolowany

(ang.: isolated system) dowolny wyizolowany od otoczenia układ, na który nie działają żadne siły zewnętrzne (siły mogą działać jedynie pomiędzy obiektami tworzącymi układ).