Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RGWA5VckAYc5w
Ilustracja okładkowa (poglądowa) przedstawia dużo piłek tenisowych, które wypełniają całe zdjęcie. Na tle ilustracji umieszczono tytuł "Zasada zachowania pędu a zderzenia niesprężyste".

Zasada zachowania pędu a zderzenia niesprężyste

Źródło: dostępny w internecie: https://cdn.pixabay.com/photo/2017/08/05/21/08/tennis-2585621_960_720.jpg [dostęp 4.05.2022], https://www.toivakka.fi/wp-content/uploads/2019/05/Tennispallot.jpg [dostęp 4.05.2022]. https://pixabay.com/pl/service/license/.

Czy to nie ciekawe?

W naukach przyrodniczych posługujemy się określeniami: zasada, reguła, twierdzenie lub prawo. Określenia te nie są synonimami. W fizyce reguła określa na ogół sposób postępowania, a prawo dotyczy doświadczalnie odkrytej prawidłowości, słusznej w obrębie pewnej klasy zjawisk. Natomiast zasadę fizycy zarezerwowali dla bardziej ogólnych praw, słusznych we wszystkich znanych zjawiskach. Mamy tu na myśli zasady związane ze stałością w czasie pewnych wielkości - takich jak pęd, energia, moment pędu czy ładunek elektryczny. Jeśli wydaje się nam, że odkryliśmy zjawisko, w którym te zasady nie obwiązują, to znaczy, że albo czegoś nie dostrzegamy, albo obaliliśmy zasadę.

Zderzenia niesprężyste to takie, w których po zderzeniu ciała łączą się ze sobą i, jeśli się poruszają, to ze wspólną prędkością. Jak zjawisko to potwierdza zasadę zachowania pędu – dowiesz się w tym e‑materiale.

Twoje cele
  • poznasz zjawiska, które można opisywać jako zderzenia niesprężyste;

  • zastosujesz zasadę zachowania pędu do opisu zderzeń niesprężystych;

  • wykorzystasz zasadę zachowania pędu w zadaniach i przykładach zderzeń.