Przeczytaj
Gwarantowane przez Konstytucję RP prawa i wolności zapisane są w rozdziale II ustawy zasadniczej. Wszystkie organy państwa zobowiązane są ich przestrzegać, zaś ich ograniczenie jest możliwe tylko w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego. Jakakolwiek zmiana listy praw i wolności wymagałaby zatem zmiany konstytucji. Dodatkowo, ta część ustawy zasadniczej jest szczególnie chroniona przed nowelizacjami. W przypadku zmiany przepisów rozdziału II jeden z podmiotów – Prezydent Rzeczypospolitej, grupa 92 posłów lub senat – może zażądać przeprowadzenia referendum zatwierdzającego ustawy o zmianie konstytucji. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed ograniczaniem praw obywateli przez organy państwa.
Rozdział II Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
Wolności i prawa osobiste
Obowiązkiem Rzeczypospolitej Polskiej jest ochrona prawna życia każdego człowieka (art. 38). W państwie polskim obowiązuje zakaz wykonywania eksperymentów naukowych na ludziach bez ich dobrowolnej zgody (art. 39). Obowiązuje zakaz tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania i karania (art. 40).
Artykuł 41 zapewnia każdemu człowiekowi nietykalność i wolność osobistą. W przypadku złamania tych zasad obywatele mają prawo do odwołania się do sądu, który ma ustalić, czy nastąpiło złamanie prawa. W przypadku bezprawnego pozbawienia wolności każdy ma prawo domagać się odszkodowania. Osoby aresztowane mają być traktowane w sposób humanitarny.
W myśl artykułu 42 Konstytucji RP odpowiedzialności karnej podlega ten, kto dopuścił się czynu zabronionego. Każdy ma prawo do obrony i obrońcy z urzędu. Obowiązuje zasada domniemania niewinności, czyli każdy jest uważany za osobę niewinną do czasu udowodnienia winy na mocy prawomocnego wyroku sądowego. Ważnym elementem jest brak przedawnienia w przypadku popełnienia zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.
Szczególnej ochronie prawnej podlega życie prywatne, rodzinne, cześć i dobre imię oraz prawo do decydowania o swoim życiu – gwarantuje to artykuł 47 Konstytucji RP. W dobie powszechnej informatyzacji i łatwego dostępu do danych osobowych Konstytucja RP w artykule 51 gwarantuje prawo do nieujawniania informacji o osobie. Każdy może swobodnie podróżować po terytorium Polski, decydować o swoim miejscu zamieszkania oraz bez przeszkód udać się za granicę państwa (art. 52).
Konstytucja wiele miejsca poświęca wolności sumienia i religii (art. 53), które mogą być ograniczane jedynie w zakresie uzewnętrzniania poglądów religijnych i wyznania na podstawie ustawy, kiedy wymaga tego bezpieczeństwo państwa, ochrona porządku publicznego lub ochrona zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.
Ustawa zasadnicza gwarantuje wolność słowa, wyrażania poglądów oraz wymiany informacji, zakazując jednocześnie cenzury (art. 54).
W artykule 55 jest mowa o warunkach, w jakich obywatel polski może zostać poddany ekstradycji, zaś w artykule 56 o prawie do azylu dla cudzoziemców.
Wolności i prawa polityczne
Konstytucja w artykułach 57–63 skupia się na prawach i wolnościach politycznych.
Wolności i prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne
Od artykułu 64 w Konstytucji RP rozpoczynają się wolności i prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne, które wpływają na udział jednostki w życiu państwa. Gwarantują one obywatelom właściwe warunki społeczne i ekonomiczne dla ich prawidłowego funkcjonowania oraz pozwalają zabezpieczyć podstawowe potrzeby duchowe i kulturalne człowieka. Są to prawa i wolności ze sobą nierozerwalnie połączone, a ich pełna realizacja możliwa jest tylko wtedy, gdy wszystkie są realizowane.
Ponadto w konstytucji został zapisany obowiązek uwzględnienia w polityce społecznej i gospodarczej dobra rodziny oraz obowiązek ochrony praw dziecka (art. 71 i 72). Szczególnie na pomoc mogą liczyć rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej lub społecznej. Dotyczy to rodzin wielodzietnych, niepełnych, z osobami niepełnosprawnymi oraz matek przed i po urodzeniu dziecka.
W artykule 73 na władze publiczne Konstytucja RP nakłada obowiązek:
prowadzenia polityki zapewniającej bezpieczeństwo ekologiczne współczesnym i przyszłym pokoleniom;
prowadzenia polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli i przeciwdziałania bezdomności przez budownictwo socjalne;
ochrony konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniami, które zagrażają ich zdrowiu, bezpieczeństwu oraz nieuczciwymi praktykami rynkowymi.
Środki ochrony wolności i praw
Konstytucja RP w rozdziale II zawiera środki ochrony wolności i praw jednostki, do których zaliczamy:
prawo do wynagrodzenia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej (art. 77);
prawo do zaskarżenia decyzji i orzeczeń wydawanych w pierwszej instancji (art. 78);
prawo do skargi konstytucyjnej (art. 79);
prawo do odwołania się do Rzecznika Praw Obywatelskich w celu ochrony wolności lub praw naruszonych przez organy władzy publicznej (art. 80);
prawo odwołania się do Rzecznika Praw Dziecka w przypadku łamania praw dzieci.
Konstytucyjne obowiązki jednostki
Obok prawpraw i wolnościwolności Konstytucja RP zawiera katalog obowiązków obywateliobowiązków obywateli państwa polskiego i osób znajdujących się we władztwie państwa polskiego (art. 82–86).
Do obowiązków obywatelskich zaliczamy:
Słownik
nakładane na obywatela zadania wobec państwa, nakazy określonego zachowania się lub postępowania w określonych sytuacjach
uprawnienia przyznawane jednostce na mocy określonych norm wynikających z obowiązujących przepisów prawa
ogół uprawnień, jakie przysługują wszystkim ludziom bez względu na ich pochodzenie, narodowość czy obywatelstwo; wynikają one z samego faktu bycia człowiekiem
zespół uprawnień przysługujących obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej na mocy Konstytucji RP
uprawnienie do czynienia tego, na co w danym momencie mamy ochotę, o ile nie szkodzi to innym osobom; ograniczeniem naszej wolności jest wolność innego człowieka