Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1DOVfCZqJgy7
Fotografia przedstawiająca wnętrze sali rozpraw. Na pierwszym planie stoi kilka rzędów pustych krzeseł, to miejsce dla widowni. Na drugim planie, po prawej i po lewej stronie dwa pulpity stojące bokiem do widowni, z zamontowanymi mikrofonami, za nimi po cztery puste krzesła. Na trzecim planie, na przeciw widowni na podwyższeniu długi stół sędziowski, za którym stoi dziesięć pustych krzeseł. Po lewej stronie umocowana na drzewcu biało-czerwona flaga. Na ścianie za stołem sędziowskim polskie godło państwowe.

Prawa i wolności zagwarantowane w Konstytucji RP

Wielka sala rozpraw Trybunału Konstytucyjnego
Źródło: Adrian Grycuk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Uchwalona 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zawiera katalog podstawowych wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela. Są one zapisane w rozdziale II, zaraz po naczelnych zasadach ustrojowych. To dobitnie świadczy, jak istotną rolę w życiu politycznym i społecznym odgrywają prawa i obowiązki nakładane na obywatela, oraz jak bardzo ważne jest ich wypełnianie. Każdy z nas powinien znać konstytucyjnie przysługujące nam prawa i nakładane na nas obowiązki, ponieważ ich niedopełnienie może wiązać się z sankcjami.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz prawa i wolności człowieka i obywatela zapisane w II rozdziale Konstytucji RP.

  • Scharakteryzujesz prawa człowieka zawarte w Konstytucji RP.

  • Ocenisz, jak państwo polskie dba o realizację praw i wolności swoich obywateli.