Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

R1EPOsmMeeoth
Rys. 1. Umiejętność poruszania się ruchem jednostajnie opóźnionym może oszczędzić nam kłopotów w różnych sytuacjach na drodze.
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/przejazdu-kolejowego-przejecha%c4%87-1695561/ [dostęp 7.03.2022 r.], domena publiczna.

Ruch jednostajnie opóźniony to taki, w którym wartość prędkościPrędkośćprędkości maleje w sposób jednostajny – czyli liniowy.

Zależność wartości prędkości od czasu (szybkościSzybkośćszybkości) w tym ruchu można zatem opisać zależnością

v(t)=at+v0,

gdzie a oznacza wartość przyspieszeniaPrzyspieszenieprzyspieszenia (czasami wartość przyspieszeniaPrzyspieszenieprzyspieszenia w ruchu opóźnionym nazywamy także opóźnieniem), a v0 – wartość prędkości początkowej.

Jeśli chcemy na podstawie tej zależności wyznaczyć drogęDrogadrogę, którą przebędzie ciało poruszające się ruchem jednostajnie opóźnionym w określonym czasie, musimy obliczyć pole pod wykresem funkcji v(t) od chwili t = 0 do jakiejś wybranej chwili t (więcej na temat wyznaczania zależności drogiDrogadrogi od czasu za pomocą zależności prędkościPrędkośćprędkości od czasu możesz dowiedzieć się w e‑materiale „Zależność położenia ciała od czasu w ruchu jednostajnie przyspieszonym”).

Rcvm8rGsMnsBE
Rys. 2. Zależność prędkości od czasu w ruchu jednostajnie opóźnionym. Pole zakreskowanego obszaru to droga przebyta przez ciało.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Na Rys. 2. przedstawiona jest zależność wartości prędkościPrędkośćprędkości od czasu w ruchu jednostajnie opóźnionym. Aby obliczyć drogęDrogadrogę, którą ciało przebyło od t = 0 do chwili t zaznaczonej na wykresie, musimy obliczyć pole zakreskowanego obszaru.

Obszar ten jest trapezem prostokątnym, o podstawach v0 oraz v(t)=-at+v0 i wysokości równej t. Zatem jego pole – a zarazem drogaDrogadroga, której szukamy – będzie się wyrażać wzorem:

s(t)=12t(2v0at)=12at2+v0t.

Zanim narysujemy wykres tej zależności, musimy zastanowić się nad ważną kwestią – nad dziedziną tej funkcji. Zależność drogiDrogadrogi od czasu w ruchu jednostajnie opóźnionym jest funkcją kwadratową, więc największą jej dziedziną jest zbiór liczb rzeczywistych. Nie ma żadnych przeszkód w wyznaczeniu wartości tej funkcji dla dowolnego czasu. Trzeba się jednak zastanowić, jakie argumenty funkcji s(t) mają sens fizyczny.

Zacznijmy od tego, że drogę, którą przebyło ciało, zaczynamy odmierzać w chwili t = 0. Stąd rozpatrywanie ujemnych czasów nie ma sensu. Argumenty funkcji s(t) muszą być dodatnie.

To jednak nie wszystko. W odróżnieniu od, na przykład, ruchu jednostajnie przyspieszonego, ruch opóźniony ma swój koniec. Ciało porusza się coraz wolniej, aż w końcu się zatrzyma. Być może zatrzyma się tylko na chwilę – zależy to od tego, co było przyczyną ruchu opóźnionego, ale cokolwiek będzie się z nim działo później – nie będzie to już ruch jednostajnie opóźniony.

Kiedy zatem ciało się zatrzyma? Wtedy, kiedy jego prędkośćPrędkośćprędkość spadnie do zera:

0=at+v0,

czyli w chwili t2=v0/a. Zatem wartości czasu, dla których możemy stosować powyższą zależność s(t) mieszczą się w przedziale od 0 do t2=v0/a.

Rys. 3. przedstawia zależność drogiDrogadrogi od czasu w ruchu jednostajnie opóźnionym.

Zależność ta jest rosnąca – tego oczekiwaliśmy, bo przebyta drogaDrogadroga w miarę upływu czasu staje się coraz dłuższa, ale jest to zależność, która najpierw rośnie szybko, a potem coraz wolniej – co również jest zgodne z oczekiwaniami – ciało w trakcie ruchu zwalnia.

RFYpgnmiK5JOq
Rys. 3. Zależność drogi od czasu w ruchu jednostajnie opóźnionym.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Słowniczek

Droga
Droga

(ang. distance) – długość odcinka toru, po jakim porusza się ciało.

Prędkość
Prędkość

(ang. velocity) – wielkość wektorowa określająca, jak szybko zmienia się położenie w czasie.

Szybkość
Szybkość

(ang. speed) – wielkość skalarna, obliczamy ją dzieląc całkowitą drogę, jaką przebyło ciało przez czas, w którym to nastąpiło.

Przyspieszenie
Przyspieszenie

(ang. acceleration) – wielkość wektorowa opisująca, jak szybko zmienia się prędkość w czasie.