Przeczytaj
Dekolonizacja Indii
Po II wojnie światowej rozpoczęła się dekolonizacjadekolonizacja na kontynencie azjatyckim. Jej najważniejszym aktem było wycofanie się Brytyjczyków z Półwyspu Indyjskiego w 1947 roku. Pokojowy przebieg tego procesu był możliwy nie tylko dzięki temu, że Wielka Brytania zapobiegała zazwyczaj ostrym konfliktom, lecz także dzięki wyrzeczeniu się przemocy przez Indyjski Kongres NarodowyIndyjski Kongres Narodowy i jego przywódcę, Mahatmę Gandhiego, na rzecz taktyki biernego oporu wobec Brytyjczyków.
Mohandas Karamchand Gandhi, zwany Mahatmą (wielki duchem), stał się symbolem walki mieszkańców Indii o suwerenność. Początkowo był on zwolennikiem wprowadzenia w Indiach jedynie swobód samorządowych, później występował na rzecz pełnej niepodległości państwa. Sformułował zasadę satjagrahy (sanskr. – siły prawdy), która oznaczała domaganie się przestrzegania praw i opór wobec niesprawiedliwości, ale bez stosowania przemocy. Ważnym jej elementem było także bierne poddanie się prześladowaniom. Jako formę oporu propagował nieposłuszeństwo obywatelskie, które polegało m.in. na ignorowaniu rozporządzeń władz kolonialnych i bojkociebojkocie towarów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii. Występował przeciwko działaniom odwetowym i przewodził demonstracjom przeciwko udziałowi Indii w II wojnie światowej. W 1947 r. kilkudziesięcioletnia walka o niepodległość Indii prowadzona pokojowymi metodami przez Mahatmę Gandhiego zakończyła się sukcesem.
Mimo wysiłków Gandhiego nie udało się jednak zachować jedności Indii. Powstały dwa odrębne państwa: zdominowane przez hinduistów Indie i muzułmański Pakistan. W czasie wytyczania granic i przesiedleń milionów ludzi dochodziło do aktów przemocy, a później – do wojen. Indie, choć formalnie neutralne, niejednokrotnie popierały Związek Sowiecki, Pakistan natomiast sympatyzował z Zachodem. U podłoża trwającego do dziś konfliktu leżą kwestie religijne i terytorialny spór o Kaszmir. Do początku lat 70. Pakistan składał się z części wschodniej i zachodniej, rozdzielonych terytorium indyjskim. Po krwawej wojnie wschodni Pakistan, już jako niepodległe państwo, przyjął nazwę Bangladesz.
Brytyjski i francuski model dekolonizacji
Proces dekolonizacji przebiegał zazwyczaj zgodnie z jednym z dwóch modeli: brytyjskim, wykorzystującym drogę pokojową, lub francuskim, wiążącym się z walką zbrojną. Wielka Brytania przygotowania do dekolonizacji rozpoczęła jeszcze przed 1945 r., wprowadzając w większości swoich kolonii rządy autonomiczneautonomiczne. Tak rozpoczął się proces odzyskiwania niepodległości przez Indie. W ten sposób metropolia chciała zachować pokojową współpracę z uzyskującymi niepodległość obszarami. Już w 1931 r. powstała Brytyjska Wspólnota Narodów (ang. British Commonwealth of Nations), obecnie działająca jako Wspólnota Narodów (ang. Commonwealth of Nations). Zrzesza ona Wielką Brytanię oraz jej byłe kolonie i dominia. Na czele Wspólnoty, do której należą m.in. Australia, Kanada i Nowa Zelandia, stoi królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II. Francja dla integracji swoich kolonii utworzyła w 1946 r. Unię Francuską. Ceną za członkostwo w niej miało być jednak ograniczenie ich autonomii. Napięcia polityczne między metropolią a koloniami prowadziły z reguły do konfliktów zbrojnych. Francja nie uznała niepodległości Wietnamu, czego efektem była wojna w Indochinach (1946‑1954).
Dekolonizacja w Azji Południowo‑Wschodniej
W 1946 r. niepodległość ogłosiły Filipiny (za zgodą Stanów Zjednoczonych, które nie chciały dopuścić do rozwoju partyzantki komunistycznej na tym terenie). Dwa lata później Brytyjczycy wycofali się z Birmy. W 1949 r., po czteroletniej wojnie z kolonistami holenderskimi, niepodległość zdobyła Indonezja.
Francuzi przez dziewięć lat walczyli o utrzymanie swojej zwierzchności nad Półwyspem IndochińskimPółwyspem Indochińskim. We wrześniu 1945 r. wojska francuskie zostały wyparte z północnego Wietnamu przez siły komunistyczne, które utworzyły Demokratyczną Republikę Wietnamu ze stolicą w Hanoi. Wietnam Południowy ze stolicą w Sajgonie pozostał jednak w ich rękach. Dążąc do utrzymania wpływów w regionie, Francuzi zajęli znaczną część Wietnamu Północnego. Komuniści, wsparci przez Związek Sowiecki, odzyskali straty.
W 1954 r. Francuzi zostali ostatecznie pokonani pod Dien Bien Phu przez wietnamskich komunistów. W latach 60. niepodległość otrzymały Malezja i Singapur, a w 1971 r. wojska brytyjskie opuściły bazę w Singapurze.
Skutki dekolonizacji, neokolonializm
Kolonializm, cechujący się rabunkową eksploatacją surowców naturalnych, odcisnął piętno na gospodarkach krajów zależnych. W trakcie rozpadu imperiów kolonialnych tereny dawnych kolonii były uzależnione – zarówno gospodarczo, jak i politycznie, od kraju metropolitarnego. Dodatkowo na skutek polityki kolonialnej, m.in. rolnej, znalazły się na skraju nędzy, nękane klęskami nieurodzaju oraz głodu. Rozpad kolonii niewiele zmienił. Dawne mocarstwa kolonialne opuszczając kraje zależne, zachowały z nimi związki, przede wszystkim ekonomiczne i polityczne, na przykład zachowując swoje kadry wojskowe i urzędnicze, czy inwestując w gospodarki krajów zależnych i podporządkowując je swoim interesom. Miało to wpływ na rozwój gospodarczy byłych kolonii – opóźniało go i pogłębiało nierówności między krajami zależnymi a metropolią. Ten rodzaj praktyk, polegających na wyzysku i zależności, określa się terminem neokolonializm.
Słownik
(gr. autonomia – samorząd) w prawie państwowym najszersze uprawnienia samorządowe jakiegoś terytorium w obrębie państwa, łącznie z własnym prawodawstwem
(z ang. boycott) częściowe lub całkowite zerwanie stosunków z firmą, organizacją, państwem czy nawet osobą w celu wywarcia nacisku lub wyrażenia protestu; tu w znaczeniu protestu przejawiającego się w postaci powstrzymania się od kupowania pewnych produktów
powojenny proces wyzwalania się narodów z zależności kolonialnej i tworzenia niepodległych państw w dawnych terytoriach zależnych
była posiadłość brytyjska, która po uzyskaniu autonomii wchodziła nadal w skład imperium brytyjskiego
(definicja na podstawie Encyklopedii PWN)
(hindi Bharatija Rasztrija Mahasabha), organizacja założona 1885 z inicjatywy funkcjonariusza brytyjskiego administracji w Indiach A.O. Hume’a, w celu zwiększenia poparcia dla rządów brytyjskich i udziału w nich wykształconych Indusów
(definicja na podstawie Encyklopedii PWN)
półwysep w Azji Południowo‑Wschodniej między Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim na zachodzie a Morzem Południowochińskim na południowym wschodzie
(definicja na podstawie Encyklopedii PWN)
Słowa kluczowe
kolonializm, dekolonizacja, Mohandas Karamchand Gandhi, świat po II wojnie światowej
Bibliografia
Krasuski J., Europa Zachodnia po II wojnie światowej – dzieje polityczne, Poznań 1990.
Wielka historia świata. Kształtowanie średniowiecza, red. M. Salamon, Kraków 2005.
Tyszkiewicz J., Czapiewski E., Historia powszechna. Wiek XX, Warszawa 2010.
Najnowsza historia świata. 1945‑1963. T. I, pod red. A. Patka, J. Rydla, J.J.Więca, Kraków 2000.
Seria Historia powszechna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011‑2019.
Wybór tekstów źródłowych do historii powszechnej po II wojnie światowej. T. 1. 1945‑1955, wybór i opracowanie A. Basak i T. Marczak, Wrocław 1989.