Przeczytaj
Prawo wojenne
Już w średniowieczu Kościół próbował narzucić pewne ograniczenia i stworzyć możliwość ochrony najsłabszych, aby zapobiec wyjątkowej brutalności rzemiosła wojennego. Zasady te miały dotyczyć całego świata chrześcijańskiego jako swego rodzaju międzynarodowe prawo wojenne, jednak były w różnym stopniu respektowane. W wieku XIX i XX proces prawnego uregulowania zjawiska wojny jako naturalnego elementu relacji między państwami przyspieszył. Współcześnie zasady prowadzenia konfliktów zbrojnych są już ściśle sformułowanymi zapisami prawnymi, uchwalonymi i ratyfikowanymi przez większość państw.
Czerwony Krzyż
W czerwcu 1859 r. doszło pod Solferino do krwawej bitwy między wojskami francusko‑włoskimi a austriackimi. W wyniku tego starcia śmierć poniosło ok. 40 tys. żołnierzy. Wielu z nich zmarło już po walce z odniesionych ran, ponieważ służby medyczne obu armii nie były w stanie zapewnić wystarczającej pomocy. Świadkiem tego zdarzenia był Szwajcar Henri Dunant. Z jego inicjatywy w 1863 r. powstał ruch Czerwonego Krzyża opiekujący się m.in. rannymi żołnierzami, a rok później została sformułowana pierwsza z konwencjikonwencji genewskich.
Liga Narodów
Pierwszą powszechną międzynarodową organizacją, której celem miało być zachowanie pokoju i przeciwdziałanie wojnom, była utworzona w 1926 roku Liga Narodów. W 1927 roku aż 60 państw ratyfikowało traktaty paryskie, dając wyraz swojemu dążeniu do zdefiniowania agresji i uregulowania kwestii wojny w skali międzynarodowej. W wielu innych umowach międzynarodowych sprecyzowano zasady prowadzenia działań zbrojnych, np. konwencje haskie (1907 r.), traktat waszyngtoński (1922 r.) zakazujący używania gazów bojowych, protokół genewski zakazujący stosowania broni biologicznej i chemicznej (1925 r.), protokół londyński, regulujący kwestie walki na morzu (1936 r.).
Konwencje genewskie
Konwencje genewskie to zbiór umów prawa międzynarodowego z zakresu postępowania w czasie konfliktów zbrojnych. Pierwszą z nich, O poprawie losu rannych wojskowych w armiach w polu będących, podpisano w Genewie 22 sierpnia 1864 r. Stanowiła ona przede wszystkim o neutralności personelu sanitarnego i wyłączeniu go z udziału w walkach. Międzynarodowym oznaczeniem sił medycznych miał być czerwony krzyż na białym tle. Konwencja określiła również, że ludność cywilna, która udziela pomocy rannym, nie może być atakowana i powinna być traktowana z szacunkiem. Dokument zobowiązywał także do jednakowego traktowania rannych, bez względu na ich narodowość. Kolejną konwencję genewską podpisano 6 lipca 1906 r. Zwiększała ona zakres ochrony rannych żołnierzy, wprowadzała też i ustalała procedury ewidencji rannych oraz wymiany informacji o nich.
Doświadczenia II wojny światowej, podczas której część państw nie przestrzegała lub w ogóle nie ratyfikowała umów chroniących rannych żołnierzy, jeńców wojskowych i ludność cywilną, doprowadziły do podpisania 12 sierpnia 1949 r. czterech kolejnych konwencji. Ze względu na ich rangę przepisy te zyskały status norm ius cogens – czyli powszechnie obowiązujących wszystkich uczestników, niezależnie od tego, czy dane państwo ratyfikowało konwencje, a także niezależnie od okoliczności, w jakich toczą się działania wojenne, również podczas okupacji.
Konwencje genewskie z 12 sierpnia 1949 r.
W kolejnych latach do czterech konwencji genewskich z 1949 r. dodano protokoły dodatkowe.
Konwencje haskie
Konwencje haskie regulują zasady prowadzenia konfliktów zbrojnych oraz ochrony dóbr kultury podczas wojny. Pierwsze z nich zostały podpisane 29 lipca 1899 r. Odnosiły się do pokojowego rozstrzygania sporów międzynarodowych (I konwencja haska), unormowania zwyczajów i praw podczas wojny lądowej (II konwencja haska) i określały zastosowanie konwencji genewskiej z 1864 r. do wojen prowadzonych na morzu. Kolejną konwencję, W sprawie okrętów szpitalnych, przyjęto 21 grudnia 1904 r. Dokumenty podpisane w Hadze 18 października 1907 r. zastąpiły lub poszerzyły ustalenia z 1899 r.
Organizacja Narodów Zjednoczonych
Powstanie w 1945 r. Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) umocniło antywojenne prawa międzynarodowe.
Karta Narodów ZjednoczonychArtykuł 2
Wszyscy członkowie powstrzymają się w swych stosunkach międzynarodowych od groźby użycia siły lub użycia jej przeciwko integralności terytorialnej lub niezawisłości politycznej któregokolwiek państwa bądź w jakikolwiek inny sposób niezgodny z celami Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Zgodnie z zapisami Karty każde użycie siły, w tym dla samoobrony, musi mieć zgodę Rady Bezpieczeństwa ONZ. Tak skonstruowany system bezpieczeństwa międzynarodowego zaprojektowany został na potrzeby rzeczywistości, w której dominowały konflikty międzypaństwowe, a najczęstsze formy agresji sprowadzały się do inwazji na obce terytorium lub ataku na siły zbrojne innego państwa. W latach 90. XX wieku organizacja musiała się jednak zmierzyć z konfliktami, które miały bardziej złożony charakter: były to konflikty wewnątrzpaństwowe, wojny domowe o różnym podłożu, ludobójstwa, katastrofy humanitarne. Z czasem nowym wyzwaniem stały się konflikty z udziałem podmiotów niepaństwowych, jak organizacje terrorystyczne.
Słownik
umowa społeczna lub międzynarodowa przyjmująca zazwyczaj zespół norm działania i postępowania w określonych sytuacjach; konwencje międzynarodowe zawierane są w sprawach specjalnych, wymagających najczęściej unormowania przez wiele państw
konflikt, w którym przeciwnicy dysponują nieproporcjonalnym potencjałem (militarnym, ekonomicznym) i mają różny status prawno‑międzynarodowy (jedna ze stron nie jest podmiotem prawa międzynarodowego, np. organizacja terrorystyczna)