Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑blue

Telomery

Telomery (gr. telos – koniec i meros – część) to kompleksy nukleoproteinowe znajdujące się na końcach ramion chromosomówchromosomchromosomów. Obecność telomerów chroni zakończenia chromosomów przed degradacją i w konsekwencji pozwala zachować stabilność genomugenomgenomu.

R172ZNrkvV9Jg
Chromosomy komórki somatycznej człowieka. Telomery widoczne są jako jasne punkty na zakończeniach ramion chromosomów.
Zdjęcie spod mikroskopu kontrastowo‑fazowego, powiększenie 1000×.
Źródło: Picturepest, Wikimedia Commons, domena publiczna.
bg‑blue

Budowa i funkcje telomerów

Telomery to integralne fragmenty chromosomów, które u człowieka i innych kręgowców składają się z wielokrotnie powtórzonej sekwencji nukleotydowej 5’-TTAGGG‐3’ zwanej sekwencją telomerowąsekwencja telomerowasekwencją telomerową.

Ruq8y3mxwZUVT
W 1978 r. po raz pierwszy określono sekwencję telomeru u jednokomórkowego orzęska Tetrahymena pyriformis . Zdjęcie spod skaningowego mikroskopu elektronowego, powiększenie 400×.
Źródło: Picturepest, licencja: CC BY-SA 2.0.

W chwili narodzin telomery człowieka mają długość od 15 do 20 tysięcy par zasad. Wraz z wiekiem ulegają skróceniu: u dorosłych ich długość wynosi od 8 do 10 tysięcy par zasad. Długość telomeru wykazuje również zmienność osobniczą i może być różna w zależności od rodzaju komórki lub tkanki.

Telomer składa się z tysięcy powtórzeń krótkich sekwencji nukleotydowych, które tworzą dwuniciową strukturę. Dwuniciowy fragment telomeru przechodzi na końcu 3’ cząsteczki DNA w jednościowy fragment o długości od 70 do 200 par zasad.

Jednoniciowy fragment telomeru zagina się i przyłącza do komplementarnej sekwencji w pobliżu fragmentu dwuniciowego. Zakończenie telomeru przyjmuje kształt pętli, wewnątrz której schowany jest jednoniciowy koniec 3’ cząsteczki DNA. Stanowi to rodzaj zabezpieczenia telomeru przed białkami naprawczymi, które mogłyby uznać jednoniciowe zakończenie chromosomu za uszkodzenie ciągłości cząsteczki DNA.

Dzięki takiej budowie telomery chronią DNA przed działaniem endonukleazendonukleazyendonukleaz, których aktywność doprowadziłaby do degradacji chromosomów.

RJ33rEiol0TH8
Model struktury przestrzennej telomeru. Zakończenie telomeru ma postać pętli, która stabilizowana jest kompleksem białkowym zwanym „shelterin”. Nazwa kompleksu pochodzi od angielskiego słowa „shelter” oznaczającego „osłonę”.
Źródło: Y tambe, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Do najważniejszych funkcji telomerów zalicza się:

  • ochronę chromosomów przed degradacją, czyli zniszczeniem,

  • umożliwianie systemom naprawczym rozpoznania zarówno prawidłowych, jak i uszkodzonych zakończeń chromosomów,

  • regulację transkrypcjitranskrypcjatranskrypcji genów, które zlokalizowane są w pobliżu telomerów,

  • zapobieganie mutacjom chromosomowym strukturalnym, w tym translokacjomtranslokacjatranslokacjom, duplikacjomduplikacjaduplikacjomdelecjomdelecjadelecjom,

  • zapobieganie powstawaniu chromosomów dicentrycznych,

  • zapewnienie prawidłowego przebiegu procesu rekombinacji,

  • umożliwienie przestrzennej organizacji jądra komórkowego.

bg‑blue

Skracanie się telomerów

W 1965 r. Leonard Hayflick wykazał, że prawidłowo funkcjonujące komórki człowieka mają ograniczoną liczbę podziałów komórkowych – przyjmuje się, że mogą się dzielić od 40 do 60 razy. Zbliżając się do wartości granicznej, komórki wykazują oznaki starzenia się i w konsekwencji ulegają apoptozieapoptozaapoptozie. Maksymalna liczba podziałów komórkowych, jaką może odbyć komórka, to tzw. limit Hayflicka. Wartość ta dotyczy jedynie komórek zróżnicowanych; komórki macierzystekomórki macierzystekomórki macierzyste oraz komórki nowotworowe nie mają tego ograniczenia.

RU1RpFP6NBHmw
Zarodkowe komórki macierzyste człowieka mają zdolność do nieograniczonej liczby podziałów. Zdjęcie spod mikroskopu inwersyjnego, powiększenie 10×.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Określona liczba podziałów komórkowych jest wyznaczana przez telomery, które stanowią pewnego rodzaju molekularny zegar biologiczny komórki. Komórki po osiągnięciu limitu Hayflicka przestają się dzielić i, choć nadal są aktywne metabolicznie, wchodzą w etap starzenia się.

R1CEiOwQQbmK9
Ilustracja interaktywna przedstawia skracanie się telomerów. W górnej części schematu ukazano końcówkę chromosomu z telomerem w kolejnych fazach skracania w zależności od podziału komórkowego. Poniżej w postaci żółtych kropek ukazano podział komórkowy - od jednej komórki do szesnastu nowych komórek. W dolnej części schematu jest chromosom o dwóch dłuższych i dwóch krótszych ramionach. Na końcach ramion kolorem czerwonym zaznaczono telomery. Na ilustracji przedstawiono, jak telomery skracają się po każdym kolejnym podziale komórki. Przy pierwszej komórce telomer jest cały. Na końcu podziału, przy szesnastu komórkach, które powstały w wyniku podziału ośmiu komórek, telomeru brak.
Skracanie się telomerów.
Po każdym podziale komórkowym długość telomeru zmniejsza się. Skrócenie się sekwencji nukleotydowej następuje o fragment o długości od 50 do 150 par zasad.
Źródło: Azmistowski17, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.

Stopniowe zmniejszanie się długości telomerów związane jest z problemem końca replikacji. Enzym – polimeraza DNA – katalizuje replikację DNA jedynie w kierunku 5’–3’ nowo syntetyzowanej nici DNA. Dlatego jedna z nici, nić wiodąca, syntetyzowana jest w sposób ciągły; druga, nić opóźniona – w nieciągły. Synteza nici opóźnionej odbywa się fragmentami Okazaki. Dodatkowo polimeraza DNA do rozpoczęcia replikacji wymaga obecności krótkich odcinków RNA, starterów. Po procesie replikacji na końcach 5’ nici opóźnionej znajdują się startery, których usunięcie powoduje odsłonięcie jednoniciowych fragmentów DNA.

Brak pełnej replikacji wynikający z ograniczeń działania polimerazy DNA skutkuje stopniowym skracaniem się końców chromosomów. Skracanie następuje w obrębie telomerów, dlatego utrata tych części DNA nie wpływa na funkcjonowanie komórki. Dzieje się tak, ponieważ telomery to odcinki niekodujące, które nie zawierają informacji genetycznej.

RR246VrnGBCi1
Ilustracja interaktywna przedstawia schematycznie proces replikacji DNA. W postaci linii pokazano dwie ciemnoszare nici DNA o końcach od 5 prim do 3 prim i od 3 prim do 5 prim. W centralnej części pomiędzy nićmi w postaci strzałek przedstawiono początek replikacji. Odbywa się on w kierunku od końca 3 prim do końca 5 prim, czyli syntetyzuje nową nić w kierunku od 5 prim do 3 prim. Opisano elementy strzałek: są trzy strzałki biegnące od trzy prim do pięć prim - na początku dwie z nich mają jasnoszare groty i czerwone promienie. Promienie opisano jako startery. Kolejna strzałka ma szary grot i szary, długi promień zakończony krótkim czerwonym starterem. Długi promień to nić wiodąca. Dwie strzałki biegnące od trzy prim do pięć prim mają jasnoszare groty opisane jako nić opóźniona (fragmenty Okazaki). Trzecia strzałka ma długi, szary grot i promień oraz na końcu krótki, czerwony starter. Od tej części schematu strzałka w dół, przy strzałce napis: widełki replikacyjne przesuwają się. Na ilustracji są dwie równoległe do siebie linie - to nici DNA o końcach od lewej strony do prawej - pięć prim do trzy prim i trzy prim do 5 prim. Pierwsza nić DNA jest ciemnoszara, druga do połowy szara, następnie jasnoszara z czerwoną końcówką. Kolejne dwie nici DNA: pierwsza o końcówkach od pięć prim do trzy prim, druga od trzy prim do pięć prim. Pierwsza od lewej strony ma czerwony fragment, następnie do połowy jasnoszary i do końca szary. Druga nić jest ciemnoszara. Od nici strzałka w dół, przy strzałce napis: usuwanie starterów. Z nici usunięto odcinki na końcach w czerwonym kolorze.
Proces replikacji DNA.
Źródło: Zlir'a, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 1.0.

Skrócenie długości telomeru do ok. 3 tys. par zasad powoduje, że telomer nie może utrzymać charakterystycznej struktury pętli i chronić końcowych odcinków chromosomów przed degradującym działaniem endonukleaz. Dochodzi do destabilizacji genomu, której skutkiem jest uruchomienie mechanizmów apoptozy i w konsekwencji śmierć komórki.

bg‑blue

Telomeraza

Telomeraza to enzym składający się z dwóch podjednostek: hTR i hTERT. Podjednostka hTR zawiera fragment cząsteczki RNA komplementarny do sekwencji telomerowej. Podjednostka hTERT jest białkiem pełniącym funkcje katalityczne. Połączenie obu podjednostek tworzy kompleks rybonukleoproteinowy odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniej długości telomerów.

R1ISTkt5wcENI1
Ilustracja interaktywna ukazuje mechanizm działania telomerazy. W pierwszym etapie procesu widoczny jest jednoniciowy fragment cząsteczki DNA na końcu 3 prim w obszarze telomeru. (na schemacie są pary zasad azotowych, w końcowym odcinku DNA - o końcach od trzy prim do pięć prim - po prawej stronie brakuje par. W kolejnym etapie nić DNA po prawej stronie znajduje się na tle zielonego owalu. Opis. Telomeraza obejmuje jednoniciowy fragment cząsteczki DNA i dobudowuje do niego sekwencje telomerowe, wykorzystując matrycę w formie RNA. Na schemacie na końcu nici DNA z górnego rzędu odrywają się nukleotydy. W kolejnym etapie doszło do wydłużenia jednoniciowego fragmentu cząsteczki DNA. W kolejnym nastąpiło przesunięcie telomerazy w kierunku 5’–3’ wydłużanej nici i dobudowanie kolejnej sekwencji telomerowej (na ilustracji zasady azotowe z dolnego rzędu częściowo przesunęły się poza nić DNA). Następnie opisano, że cykl powtarza się wielokrotnie. Następuje wydłużenie jednoniciowego fragmentu cząsteczki DNA. Przyłączenie starteru rozpoczyna pracę polimerazy DNA, która dobudowuje drugą nić zgodnie z zasadą komplementarności w kierunku 5’–3’ wydłużanej nici. Dochodzi do odbudowy długości telomeru. Na ilustracji DNA przechodzi przez fioletowy owal. Część nukleotydów z dolnego rzędu jest z niego usuwana. We wszystkich opisanych etapach na pewnym odcinku nici DNA brak jest par zasad azotowych.
Mechanizm działania telomerazy.
Źródło: Fatma Uzbas, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Telomeraza jest polimerazą DNA zależną od RNA. Oznacza to, że telomeraza syntetyzuje nić DNA w obszarze telomeru na podstawie matrycy RNA. Telomeraza wykazuje właściwości odwrotnej transkryptazyodwrotna transkryptaza (rewertaza)odwrotnej transkryptazy, a jej aktywność katalityczna przeciwdziała skracaniu się telomerów.

bg‑blue

Aktywność telomerazy

W większości komórek somatycznychkomórki somatycznekomórek somatycznych organizmu człowieka telomeraza nie jest aktywna. Dzieje się tak dlatego, że ekspresja genuekspresja genuekspresja genu kodującego podjednostkę hTERT telomerazy zostaje zahamowana. Brak białkowej podjednostki uniemożliwia powstanie aktywnego kompleksu rybonukleoproteinowego, dlatego komórki wykazują ograniczoną liczbę podziałów. Wyjątkami są komórki macierzyste gamet, z których powstają plemniki i komórki jajowe, oraz zarodkowe komórki macierzyste, z których tworzą się wszystkie komórki organizmu. W tych komórkach aktywność telomerazy jest wysoka.

Aktywność telomerazy stwierdzono także w keratynocytach warstwy podstawnej naskórka, które poprzez ciągłe podziały komórkowe odbudowują stale złuszczające się komórki jego warstwy rogowej. Wykazano również dużą aktywność tego enzymu w komórkach ponad 90% nowotworów złośliwych – telomery są odbudowywane po każdym podziale komórkowym, dlatego komórki nowotworowe nie wchodzą w etap starzenia się i nie ulegają apoptozie. Wysoka aktywność telomerazy nadaje komórkom nowotworowym nieśmiertelność, pozwalając na ich niekontrolowane rozprzestrzenianie się po organizmie oraz stały wzrost masy nowotworowej.

Słownik

apoptoza
apoptoza

programowa śmierć komórki w organizmie wielokomórkowym; proces biologiczny prowadzący do usunięcia komórek zużytych, starych, uszkodzonych lub zainfekowanych patogenami, na miejsce których pojawiają się nowe komórki

chromosom
chromosom

forma organizacji materiału genetycznego pojawiająca się w czasie mitozy i mejozy; najwyższy stopień upakowania chromatyny, umożliwiający równy podział informacji genetycznej komórkom potomnym

delecja
delecja

rodzaj mutacji chromosomowej strukturalnej; zmiana materiału genetycznego polegająca na utracie fragmentu chromosomu

duplikacja
duplikacja

rodzaj mutacji chromosomowej strukturalnej; zmiana materiału genetycznego polegająca na podwojeniu fragmentu chromosomu

ekspresja genu
ekspresja genu

proces odczytywania informacji genetycznej zawartej w genie prowadzący do powstania produktów w postaci białek lub różnych rodzajów RNA

endonukleazy
endonukleazy

enzymy komórkowe, których aktywność katalityczna prowadzi do zniszczenia DNA i RNA poprzez rozkład wiązań fosfodiestrowych w kwasach nukleinowych

genom
genom

kompletny zestaw informacji genetycznej danego organizmu lub wirusa

komórki macierzyste
komórki macierzyste

występują u zwierząt; mają zdolność do nieograniczonej liczby podziałów komórkowych, w wyniku których powstają komórki ulegające różnicowaniu w inny dowolny rodzaj komórki

komórki somatyczne
komórki somatyczne

komórki budujące ciało; u człowieka są to komórki diploidalne zawierające 46 chromosomów

odwrotna transkryptaza (rewertaza)
odwrotna transkryptaza (rewertaza)

enzym katalizujący syntezę nici DNA na matrycy RNA

sekwencja telomerowa
sekwencja telomerowa

wielokrotnie powtórzony, kilkunukleotydowy odcinek DNA, budujący telomery na końcach chromosomów

transkrypcja
transkrypcja

proces polegający na przepisaniu informacji genetycznej z DNA na RNA zgodnie z zasadą komplementarności, katalizowany przez enzym zwany polimerazą RNA

translokacja
translokacja

rodzaj mutacji chromosomowej strukturalnej; zmiana materiału genetycznego polegająca na przemieszczeniu fragmentu z jednego chromosomu na inny chromosom niehomologiczny