Linie polaLinie polaLinie pola elektrycznego w sposób graficzny przedstawiają to pole. Przebiegają tak, by wektor natężenia pola elektrycznego był zawsze styczny do nich. Czasami używa się określenia linie sił pola elektrycznegoLinie sił pola eklektycznegolinie sił pola elektrycznego, opierając ich definicję o wektor siły działającej na dodatni ładunek próbny. Pojęcie linie polaLinie polalinie pola jest jednak bardziej ogólne – można je zastosować do każdego pola fizycznego.
Na podstawie rozkładu linii pola jesteśmy w stanie określić położenie ładunku, który je wytworzył. Zwrot linii określa znak ładunku źródłowego. Na rysunku 1. przedstawiono linie pola pochodzące od ładunku punktowego dodatniego i ujemnego. Widzimy, że pole ładunku punktowego jest polem centralnym (w środku ładunku znajduje się punkt centralny, od którego promieniście rozchodzą się linie pola lub do którego się schodzą). Zauważmy, że dla ładunku dodatniego, zwrot linii jest skierowany od źródła, a dla ładunku ujemnego – do źródła.
R1dJ3SffBTl7w
Na Rys. 2. przedstawiono przebieg linii pola wytworzonego przez układ dwóch ładunków punktowych o jednakowej wartości. Gdy mają one różne znaki, układ taki nazywa się dipolemDipol elektrycznydipolem, a kształt linii pola jest charakterystyczny. Wiemy już, że ich zwrot prowadzi od ładunku dodatniego do ujemnego.
W przypadku ładunków tego samego znaku (jednoimiennych) linie pochodzące od jednego z nich „odpychają się” od linii pochodzących od drugiego. Jeśli są to ładunki dodatnie, jak na jak na Rys. 2b., zwroty prowadzą na zewnątrz.
R1EnKD8C198LA
Warto również zwrócić uwagę na linie pola między dwoma przewodnikami w formie płaszczyzn, naładowanymi różnoimiennie (taki układ tworzy kondensatorKondensatorkondensator płaski). Linie pola wewnątrz kondensatora są prostopadłe do powierzchni przewodników i wyglądają tak, jak pokazano na Rys. 3. Jest to pole jednorodne, czyli w każdym punkcie wektor jego natężenia ma taką samą wartość, kierunek i zwrot.
RYosFEGiG8fs0
Linie pola obrazują także wizualnie wartość natężenia pola elektrycznego. Im większa jest ta wartość, tym gęściej przebiegają linie pola. Jako przykład rozpatrzmy przewodnik o nieregularnym kształcie (Rys. 4.).
RTkRBnLskX3Yk
Na przewodniku rozkład ładunków jest taki, że najwięcej ich gromadzi się tam, gdzie krzywizna powierzchni jest najmniejsza (czyli na ostrzu). Tam też pole elektryczne jest najsilniejsze, co widać jako największe zagęszczenie linii tego pola.
Na podstawie linii pola (ich kształtu, rozmieszczenia oraz zwrotu) możemy więc określić kształt przewodnika będącego źródłem pola, a także znak ładunku, jaki został na niego naniesiony.
Linie pola pozwalają również wyznaczyć powierzchnie ekwipotencjalne, czyli zbiory punktów o takim samym potencjalePotencjał elektryczny w punkciepotencjale. Linie pola są zawsze prostopadłe do powierzchni ekwipotencjalnych. Kształt powierzchni ekwipotencjalnych dla pola jednorodnego, ładunku punktowego oraz dipola obrazuje Rys. 5.
R1WDVePLCYO94
Słowniczek
Dipol elektryczny
Dipol elektryczny
(ang. electric dipole) – układ dwóch różnoimiennych ładunków elektrycznych o takiej samej wartości ładunku.
Linie pola
Linie pola
(ang.: field lines) linie, do których styczny jest wektor opisujący dane pole, na przykład wektor natężenia dla pola grawitacyjnego lub elektrycznego albo wektor indukcji magnetycznej dla pola magnetycznego.
Linie sił pola eklektycznego
Linie sił pola eklektycznego
(ang.: lines of electric force) linie, które w każdym punkcie przestrzeni są styczne do wektora siły działającej w tym polu na dodatni ładunek próbny.
Kondensator
Kondensator
(ang.: capacitor) układ dwóch przewodników, mogący zmagazynować energię pola elektrycznego. Kondensator opisuje pojemność elektryczna, wyrażana w faradach.
Potencjał elektryczny w punkcie
Potencjał elektryczny w punkcie
(ang.: electric potential at a point) energia potencjalna ładunku jednostkowego w tym punkcie. Potencjał jest skalarem. Jego jednostką jest wolt (V). Potencjał jest cechą charakterystyczną pola elektrycznego, a nie na przykład ładunku umieszczonego w badanym punkcie.