Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z informacjami na temat przełomów rzecznych. Następnie przeczytaj, jakie są ich rodzaje oraz gdzie one występują. Czy wiesz, jak nazywają się pozostałe?

R1efGcTepr8Jl
(Uzupełnij).

Przełomy rzeczne

Przełom rzeczny jest to odcinek doliny rzecznej posiadający wysokie, strome zbocza oraz zwężone dno; znajduje się w miejscu występowania barier na rzece, takich jak np. góry. Przed przełomem oraz za nim dolina rzeczna ma szerokie i łagodne dno. Ograniczające ściany boczne cechują się nachyleniem podobnym do jaru lub gardzieligardzielgardzieli (przy pionowych ścianach). W przeciwieństwie do odcinków łagodnych i płaskich, w przełomie rzadko występują terasy rzeczne, dno staje się zwężone, a spadek podłużny rośnie. Powyższe cechy powodują zmianę typu koryta:

  • w górach zastąpienie koryta wypełnionego aluwiami korytem skalnym,

  • na nizinach, przy dużych rzekach wyprostowanie koryta i pojawienie się progów skalnych i bystrzybystrzebystrzy.

Pod względem energii rzeki powstanie przełomu wpływa na zwiększenie siły erozji wgłębnej. Zmniejsza to ilość energii wydatkowanej na erozję boczną, co w efekcie prowadzi do zwężenia dna doliny. Odcinek przełomowy jest lokalną bazą erozyjnąbaza erozyjnabazą erozyjną dla górnego odcinka ponad nim.

Typy przełomów rzecznych

Występuje wiele rodzajów przełomów rzecznych. Poniżej omówiono najważniejsze z nich.

  • Antecedentny – powstaje w trakcie podnoszenia się podłoża poprzecznie w stosunku do biegu rzeki. Gdy proces ten jest powolny, a energia rzeki wystarczająco duża, by wcinać się tak szybko, jak unosi się teren, wówczas nie dochodzi do zmiany położenia doliny.

RziIWX2ziGUtS
Przełom antecedentny
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
  • Epigenetyczny – powstaje, gdy rzeka wcina się w podłoże z miękkich osadów zalegające na twardym materiale skalnym. Powoli usuwane są wszystkie skały miękkie i ciek rozpoczyna erozję skał twardych.

R2YMEfhESJnPs
Przełom epigenetyczny
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
  • Przelewowy – powstaje, gdy spiętrzone wody jeziora przeleją się przez najniższe miejsce w granicy misy jeziornej. Często podczas wypływu wód dochodzi do całkowitego spływu jeziora ze względu na niezwykle intensywną erozję wgłębną.

Rr1hiEiSZ5kYd
Przełom przelewowy
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
  • Regresyjny – jest to przełom powstały w warunkach górskich poprzez działanie erozji wstecznej źródła rzeki. Prowadzi to do przesunięcia działu wodnego na drugą stronę pasma górskiego.

RamfeUcNEBoWL
Przełom regresyjny
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Słownik

baza erozyjna
baza erozyjna

najniższy poziom terenu, do którego może teoretycznie dotrzeć erozja na danym obszarze; zwykle wyznaczona przez poziom ujścia lokalnej rzeki do morza lub jeziora
Indeks dolny Źródło: Encyklopedia PWN Indeks dolny koniec

bystrze
bystrze

odcinek cieku o stosunkowo szybkim przepływie wody, powodującym jej burzenie i pienienie
Indeks dolny Źródło: Encyklopedia PWN Indeks dolny koniec

gardziel
gardziel

wąska dolina, w której szerokość koryta jest taka sama jak szerokość doliny