Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1CIswBiG7QtQ
Fotografia przedstawia górski przełom rzeczny widziany od góry. Rzeka płynie dnem doliny pomiędzy zadrzewionymi stokami górskimi. Zdjęcie to zostało wykonane ze wzniesienia niedaleko przełomu. Na szczycie stoi odwrócony tyłem do fotografa mężczyzna z rozłożonymi w bok rękami.

Rodzaje przełomów rzecznych i warunki ich powstawania

Źródło: Pixabay License, dostępny w internecie: pixabay.com.

Rzeką nazywamy naturalny ciek, który płynie po powierzchni terenu w jego obniżeniu zwanym korytem rzecznym. Koryto jest częścią większej formy morfologicznej określanej mianem doliny rzecznej, która charakteryzuje się wydłużonym kształtem i wykształconym dnem o różnym przekroju poprzecznym. Elementami dolin rzecznych są dna dolin, zbocza oraz terasy. Przełomy rzeczne stanowią widowiskowy element krajobrazu cechujący się znacznymi różnicami wysokości względnych między korytem a otaczającymi zboczami.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest przełom rzeczny.

  • Wymienisz i omówisz podstawowe rodzaje przełomów rzecznych.

  • Określisz, gdzie występują przełomy rzeczne.

  • Wyjaśnisz genezę poszczególnych rodzajów przełomów rzecznych.