Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Chociaż Archimedes jest uznawany za największego matematyka czasów starożytnych, wiadomości o jego życiu są bardzo skąpe. Wiadomo na pewno tylko to, że zginął w roku 212 p.n.e. z rąk Rzymian, kiedy zdobyli oni Syrakuzy. Dokładniejsza data jego śmierci nie jest znana. W chwili śmierci Archimedes miał – wedle przekazów – 75 lat i stąd wnioskuje się, że urodził się około 287 roku p.n.e., ale dokładnej daty także nie znamy.

Wiadomo, że urodził się w SyrakuzachSyrakuzySyrakuzach. Był synem Fejdiasza, astronoma, który według jednych przekazów pochodził z gminu, a według innych - był arystokratą i przyjacielem, a może nawet krewnym, króla Syrakuz Hierona II. Trzeba wiedzieć, że w tamtych czasach Grecja nie była jednym zwartym państwem. Poszczególne miasta greckie były od siebie niezależne, samodzielne i miały ustrój demokratyczny, jak w Atenach, albo monarchistyczny, jak właśnie w Syrakuzach, bogatym handlowym mieście, którego duży port był jednym z centrów handlu obszaru Morza Śródziemnego.

Rk34OtZHOZg1V
Rys. 1. Popiersie Archimedesa w Rzymie.
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/archimedes-rzym-w%c5%82ochy-europa-4670063/ [dostęp 24.03.2022], domena publiczna.

Archimedes spędził w Syrakuzach większość życia, ale wiadomo, że odwiedzał Aleksandrię, ówczesne centrum nauki. Tam studiował i utrzymywał ścisłe kontakty z tamtejszymi uczonymi. Był podobno przeważnie całkowicie pochłonięty rozważaniami matematycznymi i bardzo roztargniony, tak że zaniedbywał się zupełnie, a kiedy go czasem prowadzono do kąpieli, to kreślił figury geometryczne w popiele ogniska albo na własnej skórze posmarowanej oliwą. Być może pozostałby uczonym znanym tylko specjalistom, gdyby nie dramatyczne wydarzenia polityczne, w których brał udział.

Rzym rywalizował wtedy o wpływy na Morzu Śródziemnym z założoną przez Fenicjan Kartaginą na północnym brzegu Afryki (w dzisiejszej Tunezji). W kolejnej wojnie między nimi Syrakuzy opowiedziały się po stronie Kartaginy. Wobec tego w 213 roku p.n.e. silna ekspedycja Rzymian, pod wodzą konsula Marcellusa, przypuściła atak na Syrakuzy od lądu i morza.

Rzwt2ZlUS0hWt
Rys. 2. Mapa basenu Morza Śródziemnego (fragment) z czasów wojen punickich.
Źródło: "Świat starożytny w II wieku n.e.", Atlas Historyczny Świata, str. 20. Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, Warszawa-Wrocław 1986 (ISBN 83-7000-057-6).

Archimedes, znany już wtedy jako matematyk, ale także pomysłowy konstruktor, został poproszony przez władcę Syrakuz o pomoc w organizacji obrony miasta. Obmyślił on przeróżne machiny wojenne. Były wśród nich katapulty miotające pociski na atakujące wojska i okręty rzymskie, machiny z wysuwanymi daleko poza mury ramionami, z których spuszczano na okręty wielkie głazy, specjalne urządzenia do niszczenia machin oblężniczych, z których zamierzano wysadzać atakujących na mury, a także specjalne uchwyty, „żelazne ręce”, spuszczane z wysuwanych za mury machin obronnych, które mogły zaczepiać się o przód podpływającego okrętu i podnosić go do góry, zrzucając do wody jego załogę. Według przekazów, Archimedesowi udawało się także podpalanie drewnianych rzymskich okrętów za pomocą promieni słonecznych skupianych przy użyciu płaskich zwierciadeł.

Po prawie dwuletnim oblężeniu Rzymianom udało się w końcu podstępem wedrzeć do Syrakuz od strony lądu i wtedy Archimedes poniósł śmierć. Według jednej z relacji, kiedy żołnierze rzymscy rzucili się do plądrowania zdobytego miasta, Marcellus polecił przyprowadzić do siebie Archimedesa. On jednak, gdy przyszedł do niego żołnierz z tym rozkazem, był pochłonięty rozwiązywaniem jakiegoś skomplikowanego zagadnienia matematycznego i odmówił udania się do zwycięskiego wodza, zanim nie skończy dowodu; wtedy rozwścieczony żołnierz przebił go mieczem. Według drugiej wersji, gdy plądrujący domy żołnierz zbliżył się do niego z wyciągniętym mieczem, Archimedes zajęty kreśleniem na piasku figur geometrycznych krzyknął doń: „Nie ruszaj moich kół!”, za co żołnierz go zamordował. Opowiadano też, że Archimedes udawał się na spotkanie z Marcellusem, niosąc przyrządy i zegary, ale został zgładzony po drodze przez żołnierzy, którzy sądzili, że dźwiga złoto.

RVNTEJAIKelwR
Rys. 3. Mozaika przedstawiająca scenę zabójstwa Archimedesa, po wydaniu przezeń słynnego okrzyku „Noli turbare circulos meos!” (Nie ruszaj moich kół!). Nie można wykluczyć, że łacińska wersja tego okrzyku została Archimedesowi przypisana po jego śmierci przez któregoś z rzymskich kronikarzy.
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Archimedes_before_his_death_with_the_Roman_soldier,_Roman_mosaic.jpg [dostęp 23.03.2022], domena publiczna.

Zgodnie z testamentem Archimedesa, na jego nagrobku wyryto rysunek walca opisanego na kuli oraz napis, że stosunek objętości tych brył wynosi 3:2, który to wynik wielki matematyk uważał za swoje największe osiągnięcie. Ponad 150 lat później nagrobek ten, znacznie już zarośnięty krzakami, oglądał jeszcze Cyceron, ale potem ślad po nim zaginął.

Słowniczek

Syrakuzy
Syrakuzy

(ang.: Syracuse) greckie miasto na południowym wschodzie Sycylii.