Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Na początku należy określić pojęcia pierwotne, czyli pojęcia których się nie definiuje, ale stosuje się jako fundamentalne, niezbędne do sformułowania aksjomatów i opisania teorii.

Pojęciami pierwotnymipojęcie pierwotnePojęciami pierwotnymi geometrii przestrzennej są:

  • punkty,

  • proste,

  • płaszczyzny,

  • relacja incydencji, czyli relacja należenia punktu do prostej lub płaszczyzny.

Podając aksjomaty geometrii przestrzennej należy sformułować proste własności mające potwierdzenie w obserwacji rzeczywistości. Następnie stosujemy aksjomatyaksjomataksjomaty do wyprowadzania własności bardziej złożonych.

Aksjomaty incydencji

Aksjomat 1.
Każda prosta zawiera przynajmniej dwa różne punkty. Przez dwa różne punkty można poprowadzić dokładnie jedną prostą.

Aksjomat 2.
Istnieją trzy punkty, które nie należą do jednej prostej.

Aksjomat 3.
Każda płaszczyzna zawiera przynajmniej jeden punkt. Przez każde trzy punkty można przeprowadzić płaszczyznę. Przez każde trzy punkty, które nie leżą na tej samej prostej, można przeprowadzić dokładnie jedną płaszczyznę.

Aksjomat 4.
Istnieją cztery punkty, które nie leżą na tej samej płaszczyźnie.

Aksjomat 5.
Jeśli prosta i płaszczyzna mają przynajmniej dwa różne punkty wspólne, to wszystkie punkty prostej należą do płaszczyzny.

Aksjomat 6.
Jeśli dwie płaszczyzny mają wspólny punkt, to mają więcej punktów wspólnych niż jeden.

Przykład 1

Pokażemy, dlaczego stolik o trzech nogach ustawiony na równej podłodze nie chwieje się. Natomiast zdarza się, że stolik o czerech nogach się chwieje.

Rozwiązanie

Poniższy rysunek przedstawia schematycznie stolik o trzech nogach, które dotykają podłogi w trzech punktach. Ponieważ przez trzy niewspółliniowe punkty można poprowadzić tylko jedną płaszczyznę (aksjomat 3), podłoga jest właśnie tą płaszczyzną.

RbwvmaVqeeCwR

Aksjomat 4 mówi, że istnieją cztery punkty, które nie leżą na tej samej płaszczyźnie, więc w przypadku stolika o czterech nogach, może zdarzyć się, że stół się wykrzywi i wtedy trzy nogi będą stały na podłodze, a czwarta nie.

R1dZzByCwZ9O2
Płaszczyzna wyznaczona przez prostą i punkt, który nie leży na tej prostej
Własność: Płaszczyzna wyznaczona przez prostą i punkt, który nie leży na tej prostej

Przez prostą i punkt, który nie leży na tej prostej można poprowadzić dokładnie jedną płaszczyznę.

Dowód

Niech l będzie prostą i niech B będzie punktem, który nie leży na tej prostej.

Z aksjomatu 1, na prostej l leżą przynajmniej dwa różne punkty C, D, więc z aksjomatu 3 wnioskujemy, że przez punkty B, C, D można poprowadzić dokładnie jedną płaszczyznę. Na mocy aksjomatu 5 cała prosta l leży na tej płaszczyźnie, bo punkty CD są punktami wspólnymi tej prostej i płaszczyzny. Zatem przez prostą l i punkt B można poprowadzić dokładnie jedną płaszczyznę.

Powyższa własność pozwoli lepiej zrozumieć kolejny, bardzo ważny aksjomat.

Aksjomat równoległości (postulat Euklidesa)

Dla prostej l i punktu B, który nie leży na tej prostej, istnieje w płaszczyźnie zawierającej prostą l i punkt B dokładnie jedna prosta, która przechodzi przez B i nie ma punktów wspólnych z l.

Na podstawie udowodnionej wyżej własności istnieje dokładnie jedna płaszczyzna zawierająca prostą l i punkt B. Aksjomat równoległości mówi, że w tej płaszczyźnie istnieje dokładnie jedna prosta równoległa do prostej l i przechodząca przez punkt B.

R1V0liyyvFsbr

Wprost z aksjomatu równoległości możemy zdefiniować proste równoległe w przestrzeni. Mówimy, że dwie proste są równoległe, jeżeli leżą na jednej płaszczyźnie i są równoległe na tej płaszczyźnie. Przyjmujemy, że równe proste są równoległe. Proste przecinają się, jeśli mają dokładnie jeden punkt wspólny.

Proste równoległe w przestrzeni
Własność: Proste równoległe w przestrzeni

Dla danej prostej l i punktu B, który nie leży na tej prostej, istnieje w przestrzeni dokładnie jedna prosta l' równoległa do l i przechodząca przez punkt B.

Dowód

Załóżmy, że istnieją dwie proste l', l'' równoległe do l i przechodzące przez punkt B. Wtedy z definicji równoległości proste ll' leżą w jednej płaszczyźnie oraz proste ll'' leżą w jednej płaszczyźnie i obie te płaszczyzny są równe płaszczyźnie wyznaczonej przez prostą l i punkt B. Z aksjomatu równoległości wynika, że

l'= l''

Istnieje w przestrzeni wiele prostych równoległych do danej prostej, ale po wybraniu konkretnego punktu jest tylko jedna prosta równoległa do danej przechodząca przez ten punkt.

Na poniższym rysunku czerwona prosta jest prostą równoległą do prostej DC i przechodzącą przez punkt B, leży ona na płaszczyźnie wyznaczonej prze punkty B, C, D. Niebieska prosta jest prostą równoległą do prostej DC i przechodzącą przez punkt A, leży ona na płaszczyźnie wyznaczonej przez punkty A, C, D.

R1YMURyl4GJ6H
Płaszczyzna wyznaczona przez proste równoległe lub przecinające się
Własność: Płaszczyzna wyznaczona przez proste równoległe lub przecinające się
  1. Przez dwie różne proste równoległe przechodzi dokładnie jedna płaszczyzna.

  1. Przez dwie przecinające się proste przechodzi dokładnie jedna płaszczyzna.

Pominiemy dowód tej własności. Spróbujesz ją udowodnić samodzielnie w części „Sprawdź się”.

Pokażemy teraz kilka kolejnych wniosków z podanego zbioru aksjomatówaksjomataksjomatów.

Punkty wspólne prostych
Własność: Punkty wspólne prostych

Jeżeli dwie proste nie są równe, to mają nie więcej niż jeden punkt wspólny.

Dowód

Załóżmy, że dwie proste mają co najmniej dwa punkty wspólne. Z aksjomatu 1 wynika, że przez te dwa punkty można poprowadzić dokładnie jedną prostą. Stąd dane dwie proste są równe.

Punkty wspólne płaszczyzn
Własność: Punkty wspólne płaszczyzn

Jeżeli dwie płaszczyzny mają jeden punkt wspólny, to mają wspólną prostą.

R1O0A5ZaR8KAW
Dowód

Aksjomat 6 mówi, że jeśli dwie płaszczyzny mają wspólny punkt, to mają więcej punktów wspólnych niż jeden. A skoro mają co najmniej dwa punkty wspólne, to z aksjomatu 1 wynika, że przez te dwa punkty można poprowadzić dokładnie jedną prostą. Ta prosta jest wspólną prostą obu płaszczyzn.

Wspólna prosta dwóch płaszczyzn nazywana jest krawędzią.

Przykład 2

Pokażemy, że krawędź sześcianu leży na prostej wspólnej dwóch płaszczyzn zawierających sąsiednie ściany sześcianu.

Rozwiązanie

RlBvDHIkn0CLu

Wybierzmy krawędź HD z powyższego rysunku. Wierzchołki HD należą do płaszczyzn zawierających ściany ADHECDHG. Stąd te płaszczyzny mają HD jako punkty wspólne, więc prosta HD jest prostą wspólną tych płaszczyzn. Ponieważ punkty HD leżą na tej prostej, to prosta zawiera krawędź HD.

Wzajemne położenie prostej i płaszczyzny
Własność: Wzajemne położenie prostej i płaszczyzny

Możliwe są tylko trzy położenia prostej względem płaszczyzny:

  1. prosta może nie mieć żadnego punktu wspólnego z płaszczyzną,

  1. prosta może mieć jeden punkt wspólny z płaszczyzną,

  1. prosta może leżeć na płaszczyźnie.

Dowód
  1. Pokażemy, że istnieje prosta, która nie ma punktu wspólnego z płaszczyzną. Niech π będzie daną płaszczyzną. Z aksjomatu 4 istnieje punkt A, który nie leży na tej płaszczyźnie. Niech l będzie dowolną prostą leżącą na płaszczyźnie π. Niech l' będzie prostą równoległą do l przechodząca przez punkt A. Zauważmy teraz, że gdyby prosta l' miała punkt wspólny z płaszczyzną π, to byłaby prostą równoległą do l przechodzącą przez ten punkt. Stąd cała l' musiałaby leżeć na płaszczyźnie π, a to nie jest możliwe, bo punkt A nie należy do π.

  1. Pokażemy, że istnieje prosta, która ma jeden punkt wspólny z płaszczyzną. Niech π będzie daną płaszczyzną. Z aksjomatu 4 istnieje punkt A, który nie leży na tej płaszczyźnie. Niech B będzie dowolnym punktem leżącym na płaszczyźnie π. Z aksjomatu 1 istnieje prosta l wyznaczona przez punkty AB. Zauważmy teraz, że punkt B jest jedynym punktem wspólnym prostej l i płaszczyzny π, bo w przeciwnym przypadku prosta l leżałaby na tej płaszczyźnie, a to nie jest możliwe.

  1. Jeżeli prosta ma dwa punkty wspólne z płaszczyzną, to leży na tej płaszczyźnie.

Jeżeli prosta nie ma punktu wspólnego z płaszczyzną lub leży na tej płaszczyźnie, to mówimy, że jest równoległa do tej płaszczyzny.

Jeżeli prosta ma jeden punkt wspólny z płaszczyzną, to mówimy, że przebija płaszczyznę, a punkt wspólny nazywamy punktem przebicia płaszczyzny tą prostą.

Przykład 3

Wskażemy w graniastosłupie prawidłowym trójkątnym przedstawionym na poniższym rysunku przykłady prostych równoległych do płaszczyzn zawierających ściany oraz prostych przebijających ściany tego graniastosłupa.

RWr0IsOR6r3ku

Rozwiązanie

Proste zawierające krawędzie A'B', B'C'A'C' są równoległe do płaszczyzny zawierającej podstawę ABC. Krawędź AA' leży na prostej równoległej do płaszczyzny zawierającej ścianę BCC'B'. Krawędź AA' jest krawędzią wspólną płaszczyzn zawierających ściany boczne ABB'A' oraz ACC'A', więc leży w tych płaszczyznach i stąd jest do nich równoległa. Podobnie, pozostałe proste zawierające krawędzie boczne tego graniastosłupa są równoległe do ścian bocznych. Prosta zawierająca krawędź CC' przebija płaszczyznę zawierającą podstawę A'B'C' w punkcie C', a podstawę ABC w punkcie C.

Prosta, która przebija płaszczyznę
Własność: Prosta, która przebija płaszczyznę

Dla dowolnego punktu A leżącego na płaszczyźnie i punktu B nienależącego do płaszczyzny istnieje prosta przechodząca przez punkt B i przebijająca płaszczyznę w punkcie A.

Dowód

Istnieje dokładnie jedna prosta przechodząca przez punkty A, B. Punkt A jest punktem wspólnym tej prostej i płaszczyzny. Gdyby istniał jeszcze jeden punkt wspólny tej prostej i płaszczyzny, to cała prosta należałaby do płaszczyzny, więc punkt B też należałby do płaszczyzny, a to jest sprzeczne z założeniem.

Przykład 4

Biatlon jest zimową dyscypliną sportu, łączącą biegi narciarskie ze strzelectwem. Na rysunku przedstawiony jest biatlonista strzelający do tarczy. Pokażemy w jaki sposób biatlonista trafia do tarczy.

R1ExE01t3rE4l
Źródło: Martin Rulsch, dostępny w internecie: www.wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0.

Rozwiązanie

Popatrzmy na poniższy rysunek.

RHQn08bAY2wqM

Karabinek wyposażony jest w celownik i tzw. muszkę na końcu lufy. Na celowniku ustawia się odległość do tarczy. Sportowiec celując ustawia karabinek tak, żeby prosta (linia wzroku) poprowadzona od oka przez celownik i muszkę przebijała płaszczyznę tarczy w wybranym obszarze. Pocisk wypuszczony z lufy karabinka porusza się po prostej wyznaczonej przez lufę. Jeśli strzał jest celny, to proste: linia wzroku i tor pocisku przebijają płaszczyznę tarczy w pewnym punkcie obszaru docelowego.

Płaszczyzny równoległe
Własność: Płaszczyzny równoległe

Dla każdej płaszczyzny istnieje płaszczyzna, która nie ma punktów wspólnych z daną płaszczyzną.

Dowód

Niech lk będą prostymi, które leżą na danej płaszczyźnie π i przecinają się w punkcie A.

Niech B będzie punktem, który nie leży na płaszczyźnie π (istnienie puntu B gwarantuje aksjomat 4). Na mocy aksjomatuaksjomataksjomatu równoległości, przez punkt B przechodzi dokładnie jedna prosta l' równoległa do prostej l i dokładnie jedna prosta k' równoległa do prostej k. Proste l'k' przecinają się, więc wyznaczają dokładnie jedną płaszczyznę π'. Gdyby ππ' miały punkt wspólny, to miałyby krawędź wspólną m. Gdyby prosta m miała punkt wspólny z jedną z prostych l' lub k', to ta prosta leżałaby na płaszczyźnie π, co jest niemożliwe. Z drugiej strony prosta m leży na tej samej płaszczyźnie co l'k', więc jest równoległa do tych prostych, a to znowu jest niemożliwe, bo l'k' nie są równoległe (przecinają się).

Dwie płaszczyzny nazywamy równoległymi, jeśli są równe lub nie mają punktów wspólnych.

Wykorzystując pojęcie płaszczyzn równoległych możemy zauważyć, że prosta jest równoległa do płaszczyzny, jeśli leży na płaszczyźnie równoległej do danej płaszczyzny.

RxyNqqNXtLRi9

Na powyższym rysunku przedstawiono dwie równoległe płaszczyzny oraz prostą, która przebija jedną płaszczyznę w punkcie A, a drugą płaszczyznę w punkcie B. Proste AC, ADBE są równoległe do obu płaszczyzn.

Dwie proste są skośne, jeśli nie mają punktów wspólnych i nie istnieje płaszczyzna, do której obie proste należą. Innymi słowy, proste skośne nie mają punktu wspólnego i nie są równoległe.

Poniższy rysunek przedstawia proste skośne.

RXjhhQyt8zsHE
Przykład 5

Pokażemy płaszczyzny równoległe, proste równoległe i proste skośne na przykładzie poniższego sześcianu.

R1W6ub1QjtZ6t

Rozwiązanie

Przeciwległe ściany sześcianu leżą w płaszczyznach równoległych.

Proste zawierające krawędzie AA', BB', CC', DD' są parami równoległe do siebie i jednocześnie są równoległe do płaszczyzn zawierających ściany boczne sześcianu. Są również równoległe do płaszczyzn AA'CBB'D.

Proste zawierające krawędzie BC, B'C'CD są skośne do prostej zawierającej krawędź AA'.

Dla zainteresowanych

Pierwszą próbę aksjomatyzacji geometrii podjął Euklides podając pięć aksjomatów, które dziś brzmią archaicznie:

  1. Dowolne dwa punkty można połączyć odcinkiem.

  1. Dowolny odcinek można przedłużyć nieograniczenie (uzyskując prostą).

  1. Dla danego odcinka można zaznaczyć okrąg o środku w jednym z jego końcowych punktów i promieniu równym jego długości.

  1. Wszystkie kąty proste są przystające.

  1. Dwie proste, które przecinają trzecią w taki sposób, że suma kątów wewnętrznych po jednej stronie jest mniejsza od dwóch kątów prostych, przetną się z tej właśnie strony.

Dla geometrii na płaszczyźnie piąty z aksjomatów, zwany postulatem Euklidesa lub postulatem równoległości, można sformułować następująco:

5’. Przez dany punkt nienależący do danej prostej można poprowadzić jedną prostą rozłączną z daną prostą.

Geometrię, w której prawdziwe są wszystkie podane aksjomaty Euklidesa nazywa się geometrią euklidesową. Odrzucenie piątego aksjomatu prowadzi do geometrii, które nazywane są geometriami nieeuklidesowymi. W drugiej połowie XIX w. zauważono, że aksjomaty podane przez Euklidesa nie są wystarczające o udowodnienia prawdziwości lub fałszywości wszystkich zdań, które można wyrazić w języku geometrii, czyli pokazano, że system aksjomatów Euklidesa nie jest zupełny.

1899 r. David Hilbert podał pełny zestaw aksjomatówaksjomataksjomatów, który jest dziś podstawą większości aksjomatycznych ujęć geometrii euklidesowej. Powstały również inne systemy geometrii euklidesowej, z których najbardziej znane to aksjomatykaaksjomatykaaksjomatyka Birkhoffa i aksjomatyka Tarskiego. System stworzony przez Alfreda Tarskiego miał na celu wykazanie rozstrzygalności geometrii euklidesowej.

Podane wyżej aksjomaty incydencji i aksjomat równoległości są częścią systemu Hilberta. Pozostałe aksjomaty tego systemu sformułowane są następująco:

Aksjomaty uporządkowania

  1. Jeżeli punkt B leży pomiędzy punktami AC, to punkty A, B, C są różnymi punktami leżącymi na jednej prostej.

  1. Dla dowolnych różnych punktów A, C istnieje na prostej AC punkt B taki, że C leży pomiędzy AB.

  1. Dla dowolnych trzech różnych punktów A, B, C leżących na jednej prostej, jeden i tylko jeden leży pomiędzy pozostałymi dwoma.

  1. Aksjomat Pascha: Dla dowolnych trzech punktów A, B, C, które nie leżą na jednej prostej i prostej l leżącej w płaszczyźnie ABC, lecz nie zawierającej żadnego z punktów A, B, C: jeśli prosta l ma punkt wspólny z odcinkiem AB, to ma również punkt wspólny z odcinkiem AC lub odcinkiem BC.

Aksjomaty przystawania

  1. Dla danych różnych punktów A, B leżących na prostej l i danego punktu A' na prostej l', istnieje dokładnie jeden punkt B' na prostej l' po wybranej stronie punktu A' na tej prostej taki, że odcinki ABA'B' są przystające (czyli są tej samej długości).

  1. Jeżeli odcinki A'B'A''B'' są przystające do tego samego odcinka AB, to wówczas odcinek A'B' przystaje do odcinka A''B''.

  1. Dla danej prostej l i leżących na niej odcinków ABBC takich, że ich jedynym punktem wspólnym jest B oraz prostej l' i leżących na niej odcinków A'B'B'C' takich, że ich jedynym punktem wspólnym jest B': jeżeli AB przystaje do A'B'BC przystaje do B'C', to AC przystaje do A'C'.

  1. Jeżeli mamy kąt ABC i półprostą B'C', to na każdej stronie prostej B'C' istnieje dokładnie jedna półprosta B'A' taka, że kąt A'B'C' przystaje (czyli ma tę samą miarę) do kąta ABC.

  1. Jeśli dla dwóch trójkątów ABCA'B'C' odcinki AB, BCAC przystają odpowiednio do odcinków A'B', B'C'A'C', to trójkąty ABCA'B'C' są przystające (cecha przystawania trójkątów bbb).

Aksjomat Archimedesa

Dla danych odcinków ABCD istnieje taka liczba naturalna n, że odkładając odcinek CD n–krotnie od punktu A na prostej AB, punkt końcowy przekroczy punkt B.

Słownik

aksjomat
aksjomat

wybrane zdanie prawdziwe intuicyjnie proste, którego nie dowodzi się w danej teorii matematycznej

aksjomatyka
aksjomatyka

zbiór aksjomatów, z którego dowodzi się pozostałe twierdzenia danej teorii matematycznej

pojęcie pierwotne
pojęcie pierwotne

pojęcia których się nie definiuje, ale stosuje się jako fundamentalne, niezbędne do sformułowania aksjomatów i opisania danej teorii matematycznej