Przeczytaj
Sposoby rozprzestrzeniania się owoców i nasion roślin okrytonasiennych
W zależności od rodzaju sił uczestniczących w rozprzestrzenianiu się owocówowoców i nasionnasion roślin okrytonasiennych można wyróżnić dwa podstawowe sposoby ich rozsiewania: autochorięautochorię, czyli samosiewność, oraz allochorięallochorię, czyli obcosiewność. Rozprzestrzenianie się owoców nie zawsze jest oparte na jednej metodzie transportu. Korzystanie z większej liczby możliwości przemieszczania się zapewnia większy sukces w rozszerzaniu zasięgu występowania. Zależy to od warunków środowiska oraz od odpowiednich przystosowań owoców.
Autochoria, czyli samosiewność
Autochoria zachodzi przy wykorzystaniu własnych sił rośliny, które samoczynnie uwalniają i rozrzucają nasiona. Samorzutne rozsiewanie nasion jest efektem uaktywnienia mechanizmów, do których zalicza się ruchy eksplozyjne (balistyczne) oraz higroskopowe. Ruchy eksplozyjne zachodzą wtedy, kiedy dany organ zawiera komórki o dużym turgorzeturgorze oraz sztywną tkankę wzmacniającą, która uniemożliwa dalsze pobieranie wody i wydłużanie organu. Wówczas powstające napięcie powoduje rozerwanie organów i wyrzucenie nasion. Natomiast ruchy higroskopowe wynikają z nierównomiernego pęcznienia i wysychania ściany komórkowej otaczającej daną komórkę. Autochoria związana jest zatem ze zmianami turgoru i zmianami struktury ściany komórkowej.
Ruchy eksplozyjne (balistyczne)
Ruchy eksplozyjneRuchy eksplozyjne umożliwiają rozprzestrzenianie się m.in. nasion tryskawca sprężystego, pospolicie nazywanego tryskaczem (Ecballium elaterium), szczawiku zajęczego (Oxalis acetosella) oraz gatunków należących do rodzaju niecierpek (Impatiens sp.).
U niecierpków (Impatiens sp.) ściany owocu, zwanego torebkątorebką, zbudowane są z dwóch rodzajów tkanek: elastycznych komórek miękiszowych o cienkich ścianach i wysokim turgorze oraz sztywnych komórek tkanki wzmacniającej. Wystarczy muśnięcie dojrzałej torebki, aby jej napięte ściany pękły, zwijając się do wnętrza owocu, co powoduje gwałtowne wyrzucenie nasion. W przypadku szczawiku zajęczego (Oxalis acetosella) działa nieco inny mechanizm. Pęczniejące wewnątrz owocu nasiona napierają na wewnętrzną ścianę owocniowocni pod dużym ciśnieniem. Powoduje to rozrywanie torebki, a przez powstałe szczeliny nasiona zostają wypchnięte na zewnątrz z dużą siłą.
Ruchy higroskopowe
Ruchy higroskopoweRuchy higroskopowe wyzwalane są w komórkach ścian owocni na skutek ich nierównomiernego wysychania. Ten typ ruchów umożliwia pękanie strąkówstrąków u niektórych przedstawicieli rodziny bobowatych (Fabaceae) oraz łuszczynłuszczyn wytwarzanych przez gatunki z rodziny kapustowatych (Brassicaceae). RozłupnieRozłupnie przedstawicieli bodziszkowatych (Geraniaceae) posiadają w swojej budowie zesklerotyzowany (stwardniały) dziób (ość), powstały z dolnej części słupka. Reagując na wysychanie ścian owocni, dziób gwałtowne pęka, a jego części odginają się lub skręcają, co umożliwia samoczynne wyrzucanie nasion.
Użyte do samorozsiewania siły są dość znaczne, a w wyniku ich działania nasiona są wyrzucane z owocu na odległość kilku metrów od rośliny macierzystej. Średnia odległość wyrzutu nasion jest uzależniona od gatunku.
Przykładowe wartości dla wybranych roślin kształtują się następująco:
bodziszek cuchnący (Geranium robertianum) - do 6 m,
szczawik zajęczy (Oxalis acetosella) – do 2,5 m,
tryskawiec sprężysty (Ecballium elaterium) - do 13 m,
niecierpek drobnokwiatowy (Impatiens parviflora) – do 3,5 m.
Autochoria powoduje osiedlanie osobników potomnych w pobliżu rośliny macierzystej, co hamuje ekspansję gatunku i jest przyczyną wzrostu zagęszczenia populacji w danym siedlisku.
Barochoria
BarochoriaBarochoria jest specjalnym rodzajem samosiewności, która polega na spadaniu owoców i nasion na ziemię pod wpływem działania siły grawitacji. Ten sposób rozsiewania ma niewielki zasięg. Nasiona i owoce trafiają w bezpośrednie sąsiedztwo rośliny macierzystej, ewentualnie zatrzymują się w pewnym oddaleniu po uderzeniach w przeszkody lub stoczeniu się z pochyłości terenu. Barochoria najczęściej stanowi wstępny krok do dalszego rozprzestrzeniania się przy wykorzystaniu innych środków transportu. Jedynie w przypadku owoców ciężkich i dużych może stanowić wyraźnie dominujący rodzaj rozprzestrzeniania się. Na drodze barochorii rozsiewane są owoce różnego typu: torebki kasztanowca (Aesculus sp.), orzechyorzechy buka (Fagus sp.) czy żołędzie dębu (Quercus sp.).
Allochoria, czyli obcosiewność
Allochoria to sposób rozprzestrzeniania się owoców i nasion dzięki siłom zewnętrznym, takim jak grawitacja, wiatr, woda lub zwierzęta (w tym również człowiek).
Anemochoria
AnemochoriaAnemochoria, czyli inaczej wiatrosiewność, polega na przenoszeniu owoców suchych, niepękających przez ruchy powietrza. Pod wpływem działania siły wiatru nasiona są unoszone w powietrzu lub toczone z dużą prędkością po podłożu, np. strąki lucerny tarczowatej (Medicago scutellata), strąki przelotu pospolitego (Anthyllis vulneraria). Zdarza się, że rośliny wykorzystują do rozsiewania mechanizmy eksplozyjne, uruchamiane przez wiatr, np. owoce osadzone na długiej i elastycznej szypule ulegają rozchwianiu, co prowadzi do wysypania nasion z ich wnętrza. Dzieje się tak w przypadku torebek maku polnego (Papaver rhoeas) oraz niełupekniełupek stokrotki pospolitej (Bellis perennis).
Owoce anemochoryczne wykształciły pewne przystosowania ułatwiające im wykorzystywanie podmuchów wiatru. W przypadku niektórych z tych owoców doszło do obniżenia ciężaru właściwego wskutek zmniejszenia rozmiarów, wykształcenia komór powietrznych lub zredukowania tkanki odżywczej w nasionach. U innych obecne są aparaty lotne, opóźniające opadanie, zbudowane z włosków – np. u niełupków mniszka pospolitego (Taraxacum officinale) czy orzeszków wełnianki wąskolistnej (Eriophorum angustifolium) – lub skrzydełek, jak w przypadku orzeszków wiązu (Ulmus sp.), jesionu (Fraxinus sp.), lipy (Tilia sp.) i klonu (Acer sp.). Odległość, jaką przebywają owoce korzystające z transportu powietrznego, jest trudna do wiarygodnego ustalenia. Orientacyjnie, przy sprzyjających warunkach wietrznych, owoce jawora mogą zakończyć swoją wędrówkę w odległości 5 km od rośliny macierzystej, a klonu 1 km bliżej, ale dla owoców jesionu ten dystans nie będzie przekraczał 0,5 km.
Hydrochoria
HydrochoriaHydrochoria, zwana także wodosiewnością, polega na wykorzystaniu przez rośliny wody w postaci kropli deszczu lub wody znajdującej się w zbiornikach i ciekach wodnych, jako środka transportu owoców i nasion. Występuje często u roślin wodnych i błotnych. Rośliny korzystające przy rozsiewaniu z wody wykształciły pewne przystosowania. Niektóre owoce, np. rozłupnie głowienki pospolitej (Prunella vulgaris), posiadają na okrywie specjalne włoski lub łuski (tzw. miotacze deszczowe), które umożliwiają otwarcie się owocu podczas deszczu i wyrzucenie nasion. Unoszenie się na wodzie owoców lub nasion zapewnia duża zawartość tłuszczu, charakterystyczna np. dla nasion kosaćca żółtego, czyli irysa (Iris pseudacorus), obecność dobrze rozwiniętego miękiszu powietrznego, właściwego np. orzeszkom strzałki wodnej (Sagittaria sagittifolia), babki wodnej (Alisma plantago‑aquatica) i rdestnicy (Potamogeton sp.) lub duże komory powietrzne, występujące np. u pestkowcówpestkowców palmy kokosowej (Cocos nucifera) oraz orzechów lodoicji seszelskiej (Lodoicea maldivica). Powierzchnię owoców i nasion hydrochoryczych zabezpiecza przed nasiąkaniem wodą skutynizowana lub powleczona woskiem okrywa, typowa np. dla torebek grążela żółtego (Nuphar luteum).
Zoochoria
ZoochoriaZoochoria, czyli zwierzęcosiewność, to rozprzestrzenianie się owoców i nasion z udziałem zwierząt. Odbywa się to na różne sposoby. Bardzo często niecelowe potrącenie przez zwierzę owocu autochorycznego uruchamia właściwy mu mechanizm otwierania. Część owoców i nasion jest przenoszona biernie na skórze, sierści, skrzydłach czy odzieniu. Dotyczy to tych organów generatywnych, które wykształciły różnego rodzaju struktury czepne, takie jak kolce (niełupki jaskrów (Ranunculus sp.)), haczyki (rozłupnie przytulii (Galium aparine)) i lepkie włoski gruczołowe (owocostanyowocostany niełupkowe łopianu (Arctium sp.)).
Odrębną grupę stanowią owoce przenoszone w przewodzie pokarmowym. Zwykle są to owoce barwne, o soczystej owocni (owoce typu jagodajagoda, pestkowiec) i nasionach odpornych na działanie enzymów trawiennych. Wydalenie przez roślinożerne zwierzęta niestrawionych nasion kończy ich podróż z dala od rośliny macierzystej. Wiele zwierząt nie zjada owoców na miejscu, lecz zbiera je i przenosi do kryjówek lub żerowisk, gdzie są konsumowane lub zmagazynowane na okres niedostatku pokarmu. Dotyczy to głównie owoców o twardych okrywach, takich jak ziarniakiziarniaki i orzechy.
Słownik
(gr. allo - inny, obcy, chorein - poruszać się) rozprzestrzenianie się owoców i nasion z udziałem czynników zewnętrznych, np. wiatru, wody, zwierząt lub człowieka
(gr. anemos - wiatr, chorein - poruszać się) rozprzestrzenianie się owoców i nasion polegające na ich przenoszeniu przez wiatr. Przystosowaniami do tego sposobu rozsiewania są między innymi niewielkie rozmiary, mały ciężar właściwy, obecność aparatów lotnych
(gr. autos - sam, chorein - poruszać się) rozprzestrzenianie się owoców i nasion z udziałem czynników wewnętrznych rośliny, w oparciu o mechanizmy ruchów eksplozyjnych (balistycznych) lub higroskopowych
(gr. barys - ciężki, chorein - poruszać się) rozprzestrzenianie się owoców i nasion polegające na ich przenoszeniu dzięki sile grawitacji. Przystosowaniem do tego sposobu rozsiewania jest między innymi duży ciężar właściwy, przez co owoce opadają prostopadle na podłoże
(gr. hydor - woda, chorein - poruszać się) rozprzestrzenianie się owoców i nasion polegające na ich przenoszeniu przez wodę. Przystosowaniami do tego sposobu rozsiewania są między innymi owocnia nieprzepuszczalna dla wody oraz obecność przestworów międzykomórkowych wypełnionych powietrzem
pojedynczy, mięsisty owoc o soczystej owocni, zazwyczaj wielonasienny, np. porzeczka, pomidor, winogrono
pojedynczy, suchy owoc o twardej owocni, pękający dwiema klapami, właściwy np. dla rzepaku
organ przetrwalny występujący u roślin nago- i okrytonasiennych, powstający w wyniku rozmnażania płciowego i rozwijający się z zalążka, służący do rozprzestrzeniania się roślin. Składa się z zarodka, tkanki magazynującej substancje zapasowe i łupiny nasiennej
pojedynczy, suchy owoc o skórzastej owocni, niepękający, jednonasienny, charakterystyczny np. dla słonecznika lub mniszka lekarskiego
pojedynczy, suchy owoc o zdrewniałej owocni, niepękający, jednonasienny, występujący np. u dębu
organ charakterystyczny dla roślin okrytonasiennych, powstający zazwyczaj ze ściany zalążni słupka, służy do ochrony nasion i ich rozprzestrzeniania. Składa się z owocni i nasion
najczęściej trójwarstwowa ściana owocu, chroniąca nasiona i uczestnicząca w ich rozsiewaniu
owoc, który powstaje z całego kwiatostanu – skupienia kwiatów na pędach, np. występujący u ananasa
pojedynczy, mięsisty owoc o częściowo soczystej owocni, której wewnętrzna część jest zdrewniała i wraz z nasionem tworzy pestkę, np. czereśnia
pojedynczy, suchy owoc kilkunasienny, rozpadający się po dojrzeniu na niepękające rozłupki, np. kminek
ruchy roślin umożliwiające rozsiewanie nasion. Są jednorazowe i nieodwracalne, a następują w wyniku wzrostu turgoru w komórkach. Towarzyszy im rozerwanie organów, np. pylników czy owoców i wyrzucenie ziaren pyłku lub nasion
ruchy roślin umożliwiające rozsiewanie nasion. Ruchy te wywołane są nierównomiernym wysychaniem ścian komórkowych, co powoduje ich naprężenia. W wyniku tego dochodzi do wygięcia lub skręcenia przyległych tkanek, a nawet organów. W konsekwencji następuje otwarcie zarodni, pylników czy owoców
pojedynczy, suchy owoc wielonasienny, pękający dwustronnie, charakterystyczny np. dla grochu
pojedynczy, suchy owoc wielonasienny, pękający wielorako, występujący np. u maku
fizjologiczny stan uwodnienia komórek roślinnych, wywołany osmotycznym napływem wody. Odpowiada za jędrność, sztywność i możliwość utrzymania odpowiedniego kształtu części rośliny
pojedynczy, suchy owoc o skórzastej owocni. Jednonasienny i niepękający, właściwy np. dla pszenicy
(gr. zoo - zwierzę, chorein - poruszać się) rozprzestrzenianie się owoców i nasion polegające na ich przenoszeniu przez zwierzęta. Przystosowaniami do tego sposobu rozsiewania są między innymi obecność haczykowatych wyrostków i barwna, soczysta owocnia