Na skutek przyłożenia sił zewnętrznych ciała ulegają różnego typu odkształceniom. W zależności od sposobu przyłożenia sił zewnętrznych odkształcenie może mieć postać różnego typu: rozciąganie, ściskanie, zginanie, skręcanie itd. Najprostszym i najczęściej opisywanym sposobem odkształcania ciała jest rozciąganie, przedstawione schematycznie na Rys. 1.
RpUpgdFOx8mEz
Na Rys. 2. pokazana jest typowa zależność między odkształceniem a siłą odkształcającą dla rozciągania próbki wykonanej z materiałów wykazujących odkształcenie sprężyste i plastyczne.
R1Y8b4xmohmX0
W zakresie od O do A ciało spełnia prawo Hooke’a – odkształcenie jest wprost proporcjonalne do wartości siły odkształcającej. Po przekroczeniu punktu A ciało zaczyna odkształcać się plastycznie.
Prawo Hooke’a opisuje wzór:
Wielkość nazywa się modułem YoungaModuł Youngamodułem Younga i charakteryzuje sprężystość materiału, z którego wykonano ciało. Pozostałe wielkości zgodne są z oznaczeniami na Rys. 1.
Przebieg odkształcenia w zakresie O‑A możemy opisać krótszym wzorem:
Wielkość pojawiająca się w tym wzorze jest współczynnikiem proporcjonalności między wydłużeniem a siłą. Wielkość nazywa się współczynnikiem sprężystości i charakteryzuje ona dane ciało.
Współczynnik sprężystości jest zatem równy stosunkowi siły do wydłużenia ciała:
Jednostka współczynnika sprężystości: .
Wstawiając za siłę do prawa Hooke’a otrzymamy:
Otrzymana zależność wskazuje, że współczynnik sprężystości ciała zależy od cech fizycznych ciała: długości i pola przekroju, a także sprężystości materiału, z jakiego wykonano ciało.
Współczynnik sprężystości wykorzystuje się najczęściej do opisu odkształcenia sprężystego ciał, których wydłużenie jest wyraźne: sprężyn, drutów i gumek (o ile materiał gumki spełnia prawo Hooke’a). Pozwala wówczas na szybkie obliczenie wartości wydłużenia przy znanej sile lub odwrotnie. Współczynnikiem sprężystości można również opisać ściskanie ciał, o ile ściskanie jest możliwe (raczej trudno jest ściskać drut, czy długą gumkę, również nie każda sprężyna da się ściskać). Przy rozciąganiu sprężyny jej wydłużenie oznacza się za zwyczaj literą (Rys. 2.).
RDHjuvy7S6Baj
Warto zauważyć, że z prawa Hooke’a wynika to, że im dłuższy drut, gumka, czy sprężynka o określonym przekroju, tym mniejszy współczynnik sprężystości, bo charakteryzuje on sprężynę, a nie materiał. Należy też pamiętać, że współczynnik sprężystości opisuje jedynie zakres odkształcenia sprężystego, które zachodzi tylko do pewnej granicznej wartości siły odkształcającej.
Słowniczek
Moduł Younga
Moduł Younga
(ang. Young's modulus) – wielkość określająca sprężystość materiału przy rozciąganiu i ściskaniu. Wyraża ona charakterystyczną dla danego materiału zależność względnego odkształcenia liniowego materiału od naprężenia, jakie w nim występuje – w zakresie odkształceń sprężystych.