Na skutek przyłożenia sił zewnętrznych ciała ulegają różnego typu odkształceniom. W zależności od sposobu przyłożenia sił zewnętrznych odkształcenie może mieć postać różnego typu: rozciąganie, ściskanie, zginanie, skręcanie itd. Najprostszym i najczęściej opisywanym sposobem odkształcania ciała jest rozciąganie, przedstawione schematycznie na Rys. 1.
RpUpgdFOx8mEz
Rys. 1. Na rysunku zaprezentowano próbkę w kształcie walca poddaną procesowi rozciągania. Początkowa wysokość walca opisana wielką literą L, zaznaczona została pionową strzałką zakończoną grotami na obu końcach. Pole powierzchni przekroju walca, opisane wielką literą S, zaznaczono w postaci położonego poziomo szarego koła wewnątrz walca. Do podstaw walca, górnej i dolnej przyłożone zostały takie same siły opisane wielką literą F. Przyłożenie sił pokazano w postaci pionowych strzałek wychodzących z podstaw walca. Do górnej podstawy przyłożona jest siła skierowana pionowo w górę pokazana jako strzałka. Do dolnej podstawy przyłożono siłę pokazaną jako strzałka skierowana w dół. Pod wpływem przyłożonych sił próbka uległa wydłużeniu – przyrost długości próbki po rozciąganiu opisano wielką grecką literą delta i wielką literą L. Wydłużenie próbki zaznaczono linią przerywaną w postaci przedłużenia walca w dolnej części próbki.
Rys. 1. Próbka w kształcie walca poddana rozciąganiu. – długość wyjściowa próbki, – wydłużenie pod wpływem siły , – pole przekroju poprzecznego.
Na Rys. 2. pokazana jest typowa zależność między odkształceniem a siłą odkształcającą dla rozciągania próbki wykonanej z materiałów wykazujących odkształcenie sprężyste i plastyczne.
R1Y8b4xmohmX0
Rys. 2. Rysunek przedstawia prostokątny układ współrzędnych. Oś pionowa skierowana jest w górę i przedstawia siłę odkształcenia. Oś pozioma skierowana jest w prawo i przedstawia odkształcenie. Początek układu współrzędnych oznaczono cyfrą zero. W układzie pokazano funkcję narysowaną ciągłą czerwoną linią. Funkcja zaczyna się w początku układu współrzędnych. Początkowo funkcja rośnie liniowo. Następnie funkcja zaczyna falować, przyjmując z grubsza stałą wartość. Na końcu odcinka funkcji, która przedstawia liniowy wzrost, zaznaczono zielony punkt oznaczony wielką literą A. Pomiędzy początkiem układu współrzędnych, a punktem wielka litera A odkształcenie polega na wydłużeniu próbki. Na pofalowanej części funkcji narysowano dodatkowo cztery zielone punkty oznaczone wielkimi literami A, B, C oraz D.
Rys. 2. Typowa zależność pomiędzy odkształceniem i siłą odkształcającą przy rozciąganiu próbki. W tym przypadku odkształcenie polega na wydłużeniu ciała i wartość odkształcenia jest równa długości wydłużenia.
W zakresie od O do A ciało spełnia prawo Hooke’a – odkształcenie jest wprost proporcjonalne do wartości siły odkształcającej. Po przekroczeniu punktu A ciało zaczyna odkształcać się plastycznie.
Prawo Hooke’a opisuje wzór:
Wielkość nazywa się modułem YoungaModuł Youngamodułem Younga i charakteryzuje sprężystość materiału, z którego wykonano ciało. Pozostałe wielkości zgodne są z oznaczeniami na Rys. 1.
Przebieg odkształcenia w zakresie O‑A możemy opisać krótszym wzorem:
Wielkość pojawiająca się w tym wzorze jest współczynnikiem proporcjonalności między wydłużeniem a siłą. Wielkość nazywa się współczynnikiem sprężystości i charakteryzuje ona dane ciało.
Współczynnik sprężystości jest zatem równy stosunkowi siły do wydłużenia ciała:
Jednostka współczynnika sprężystości: .
Wstawiając za siłę do prawa Hooke’a otrzymamy:
Otrzymana zależność wskazuje, że współczynnik sprężystości ciała zależy od cech fizycznych ciała: długości i pola przekroju, a także sprężystości materiału, z jakiego wykonano ciało.
Współczynnik sprężystości wykorzystuje się najczęściej do opisu odkształcenia sprężystego ciał, których wydłużenie jest wyraźne: sprężyn, drutów i gumek (o ile materiał gumki spełnia prawo Hooke’a). Pozwala wówczas na szybkie obliczenie wartości wydłużenia przy znanej sile lub odwrotnie. Współczynnikiem sprężystości można również opisać ściskanie ciał, o ile ściskanie jest możliwe (raczej trudno jest ściskać drut, czy długą gumkę, również nie każda sprężyna da się ściskać). Przy rozciąganiu sprężyny jej wydłużenie oznacza się za zwyczaj literą (Rys. 2.).
RDHjuvy7S6Baj
Rys. 3. Ilustracja podzielona jest na dwie części górną i dolną. W górnej części rysunek przedstawia sprężynę z zamocowanym ciężarkiem. Sprężynę przymocowano do pionowej płaskiej powierzchni. W dolnej części rysunek przedstawia sprężynę z zamocowanym ciężarkiem. Sprężynę również przymocowano do pionowej płaskiej powierzchni. Sprężyna jest rozciągnięta i dłuższa w stosunku do sprężyny pokazanej na górnym rysunku. Różnica długości sprężyn oznaczona jest małą literą x. Do ciężarka zamocowanego na końcu rozciągniętej sprężyny przyłożono dwie siły. Siły przedstawiono w postaci poziomych czerwonych strzałek przyłożonych do środka ciężarka. Siła sprężystości opisana wielką literą F z indeksem dolnym mała litera s skierowana jest w lewo. Siła zewnętrzna opisana wielką literą F z indeksem dolnym mała litera z skierowana jest w prawo. Ciężarek na końcu rozciągniętej sprężyny znajduje się w punkcie maksymalnego wychylenia. Siły przyłożone do tego ciężarka są równej wartości, a strzałki ilustrujące siły są równej długości. W punkcie maksymalnego wychylenia ciężarek powinien spoczywać nieruchomo. Dzieje się tak, ponieważ wypadkowa sił działających na niego jest równa zero.
Rys. 3. Układ sił przy rozciąganiu sprężyny. – siła zewnętrzna rozciągająca sprężynę, – siła sprężystości sprężyny, – przemieszczenie końca sprężyny, równe wartości wydłużenie sprężyny. Często w równaniach opisujących siłę sprężystości pisze się znak minus: , dla zaznaczenia, że siła jest zwrócona przeciwnie do przemieszczenia .
Warto zauważyć, że z prawa Hooke’a wynika to, że im dłuższy drut, gumka, czy sprężynka o określonym przekroju, tym mniejszy współczynnik sprężystości, bo charakteryzuje on sprężynę, a nie materiał. Należy też pamiętać, że współczynnik sprężystości opisuje jedynie zakres odkształcenia sprężystego, które zachodzi tylko do pewnej granicznej wartości siły odkształcającej.
Słowniczek
Moduł Younga
Moduł Younga
(ang. Young's modulus) – wielkość określająca sprężystość materiału przy rozciąganiu i ściskaniu. Wyraża ona charakterystyczną dla danego materiału zależność względnego odkształcenia liniowego materiału od naprężenia, jakie w nim występuje – w zakresie odkształceń sprężystych.