Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Podstawowe pojęcia demografii

Zmianami liczby ludności na świecie zajmuje się nauka zwana demografiądemografiademografią. Posługuje się ona głównie metodami badań statystycznych.

RzfTco3ynOumm1
Mapa myśli. Lista elementów: Nazwa kategorii: [bold]demografia[/] Elementy należące do kategorii [bold]demografia[/] Nazwa kategorii: [bold]współczynnik urodzeń[/], czyli liczba żywych urodzeń przypadająca na 1000 mieszkańców w danym roku Nazwa kategorii: [bold]dzietność[/], czyli liczba urodzonych żywo dzieci przypadających na kobietę w wieku rozrodczymNazwa kategorii: [bold]współczynnik zgonów[/] (współczynnik umieralności), czyli liczba zgonów przypadająca na 1000 mieszkańców w ciągu rokuNazwa kategorii: [bold]umieralność[/], czyli liczba zgonów w całej populacjiNazwa kategorii: [bold]oczekiwana długość życia[/], czyli liczba lat, które może przeżyć przeciętny człowiekNazwa kategorii: [bold]długowieczność[/], czyli maksymalna liczba lat, którą może przeżyć człowiekKoniec elementów należących do kategorii [bold]demografia[/]
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Współcześnie prawie wszystkie państwa zbierają i analizują dane dotyczące populacji ludności. Państwa uprzemysłowione najczęściej robią to poprzez spis ludności, który jednak nie jest do końca precyzyjny, np. często nie są w nim uwzględniani bezdomni czy nielegalni imigranci. Z kolei w krajach słabo rozwiniętych, ale o wysokim przyroście naturalnym, dane są jeszcze mniej wiarygodne, ponieważ spisujący nie docierają do wszystkich mieszkańców. Dane te służą nie tylko do prognoz demograficznych, ale także gospodarczych.

Zmiany w liczbie ludności oraz związane z nimi zjawiska, takie jak wyżywienie ludności czy poziom życia znalazły swoje odzwierciedlenie w teoriach ludnościowychteoriateoriach ludnościowych.

Teoria ludnościowa T.R. Malthusa

RlfGIy69wU0VP1
Thomas Malthus (1766–1834)
Źródło: domena publiczna.

Dopiero pod koniec XVIII wieku pojawiła się pierwsza teoria ludnościowa dążąca do wyjaśnienia przyczyn zmian liczby ludności w długim okresie. Teoria ta została sformułowana przez brytyjskiego pastora Thomasa Roberta Malthusa i nawiązuje do rozwijanych wówczas koncepcji fizykoteologiifizykoteologiafizykoteologii, usiłujących za pomocą modeli logicznych przedstawić „boski porządek”, tj. wynikające z prawa naturalnego zasady rządzące ludzkimi zachowaniami.

Należy zdawać sobie sprawę, iż teoria ta bazowała na osiągnięciach poprzedników, tj. pracach Ibn Khalduna (XIV w.) o cykliczności wzrostów i spadków liczby ludności, G. Botera (XVI w.) o powiązaniach między liczbą ludności a produktywnością ziemi, G. Oresta (XVIII w.) o nieskrępowanej zdolności prokreacyjnej człowieka prowadzącej do wzrostu wykładniczego liczby ludności czy R. Contillona (XVIII w.), zawierających w zasadzie pełną koncepcję Malthusa. Istotą teorii Malthusa jest określenie na podstawie obserwacji empirycznych tempa przyrostu produkcji żywności w długim okresie i teoretycznego tempa wzrostu liczby ludności. Zgodnie z danymi statystycznymi z połowy XVIII wieku produkcja zboża (główny zasób żywności) w Anglii rosła liniowo, tj. zgodnie z postępem arytmetycznym. Jednocześnie potencjalne tempo wzrostu liczby ludności określone zostało jako stałe w ujęciu względnym, co oznacza wzrost liczby ludności w tempie geometrycznym. W rezultacie następuje wyraźna różnica między teoretycznym tempem zmiany dostępnej żywności i liczebnością populacji ludzkiej.

Tempo wzrostu liczby ludności a tempo wzrostu produkcji żywności według koncepcji T.R. Malthusa

R4RnoVLsx1gep
Wykres na rysunku przedstawia stosunek tempa wzrostu liczby ludności do tempa wzrostu produkcji żywności — na początku panuje względna równowaga, układ linii wskazuje iż aktualne zasoby wystarczają na wyżywienie istniejącej populacji, o ile zostaną skonsumowane w całości). Następnie pojawia się nadwyżka żywności, prowadząca — w sytuacji braku możliwości magazynowania zasobów – do „uwolnienia” części czasu przez ciężko pracującą ludność. Sytuacja taka jest z moralnego punktu widzenia naganna, albowiem umożliwia oddawanie się bezczynności, która z kolei prowadzi do zepsucia. Z biegiem czasu jednak dzięki utrzymywaniu się stałego tempa przyrostu ludności zostaje osiągnięty kolejny punkt równowagi, w którym ponownie zasoby żywności wystarczają na utrzymanie ludności, pod warunkiem że ludność będzie zapobiegliwie i pracowicie poświęcać cały swój czas na pozyskiwanie środków utrzymania. Po przekroczeniu tego punktu pojawia się po raz kolejny stan nierównowagi. Tym razem jednak to zasoby żywności są niewystarczające, na skutek czego pojawia się niedożywienie, a następnie głód, pociągając za sobą szereg występków (kradzieże, prostytucja, wojny). Szczęśliwie jednak opatrzność powoduje cykliczne występowanie pozytywnych czynników przywracających równowagę. Te czynniki to biblijni czterej jeźdźcy Apokalipsy, a więc wojna, zaraza, głód i śmierć. W efekcie stany nierównowagi są przejściowe, a w długim okresie mamy do czynienia z cyklicznie powtarzającymi się okresami zbyt małej i nadmiernie dużej liczby ludności w stosunku do możliwości produkcji żywności. Malthus był jednak świadom zła wyrządzanego przez czterech jeźdźców Apokalipsy, dlatego też promował „zbożne” środki kontroli nadmiernego przyrostu liczby ludności, oparte na wstrzemięźliwości. Do środków tych należał celibat (dożywotnie pozostawanie w staropanieństwie i starokawalerstwie) oraz odraczanie momentu zawierania związku małżeńskiego. W obu przypadkach oznacza to zmniejszenie się liczby młodych ludzi żyjących w jedynych okolicznościach umożliwiających moralnie dopuszczalne spłodzenie potomstwa, tj. w małżeństwie. Odwoływanie się do takich właśnie środków jako narzędzi ograniczania przyrostu liczby ludności nazywamy maltuzjanizmem.
Źródło: Kravietz, licencja: CC BY-SA 3.0.

Neomaluzjanizm

Koncepcja Malthusa to pierwsza nowożytna teoria ludnościowa, będąca prototypem modeli ekorozwoju, tj. uwzględniania wydolności środowiska naturalnego przy określaniu „właściwej” liczby ludności. Do dzisiaj przywoływana jest jako źródło dla poparcia konieczności podejmowania działań przeciwko nadmiernej liczbie ludności, czyli stanowi przeludnieniaprzeludnienieprzeludnienia, który grozi obniżeniem potencjalnej stopy życia. Jednakże współczesne metody osiągania stanu równowagi daleko odbiegają od tych, które propagował pastor Malthus. Zaliczają się do nich m. in. metody planowania rodziny. Z uwagi na odmienność metod wykorzystywanych do zapewnienia równowagi ludnościowej (dopasowania liczby ludności do szeroko rozumianej społecznej produktywności) od tych, które zalecał brytyjski pastor, występujący współcześnie nurt myślenia w kategoriach maltuzjańskich nazywamy neomaltuzjanizmem.

Teoria przejścia demograficznego

W latach 20. XX w. Warren S. Thompson zauważył, że rozmiar populacji ludności jest uzależniony od dwóch współczynników – urodzeń i zgonów. Na podstawie tego spostrzeżenia demografowie opracowali teorię przejścia demograficznego.

RUVUKfjAiyzH3
Model 4-fazowy transformacji demograficznej
Źródło: domena publiczna.

Cztery etapy przejścia demograficznego

Rk8zJ4ajn6AWC1
1. społeczeństwa tradycyjne (zwane przednowoczesnymi), w których wskaźniki urodzeń i zgonów były na wysokim poziomie, a sam przyrost naturalny w związku z tym jest niski; związane to było m.in. z epidemiami i klęskami żywiołowymi nękającymi ludność przez wieki; 2. społeczeństwa XIX-wieczne (związane z urbanizacją i industrializacją), w których spadał współczynnik zgonów, a na wysokim poziomie pozostał współczynnik urodzeń; w wyniku tego rosła liczba ludności, a spowodowane to było m.in. lepszymi warunkami sanitarnymi i większym dostępem do czystej wody; 3. społeczeństwa dojrzałe industrialnie, w których spada współczynnik urodzeń, ale przy tym liczba ludności stabilizuje się; związane to jest z powszechniejszym dostępem do edukacji, wejściem kobiet na rynek pracy czy upowszechnieniem metod planowania rodziny; 4. społeczeństwa postindustrialne, w których oba omawiane wskaźniki są na niskim poziomie, a liczba ludności stabilizuje się, domykając kolejny etap przejścia demograficznego.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Możliwe jest pojawienie się kolejnego etapu, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, w którym nie następuje zastępowalność pokoleń.

Model ten uznaje się za przeciwstawny modelowi T.R. Malthusa.

Słownik

demografia
demografia

dziedzina socjologii przyglądająca się zjawiskom zachodzącym w społeczności ludzkiej, takim jak przyrost naturalny, umieralność, migracje, struktura społeczna, rozmieszczenie przestrzenne czy oddziaływania międzyludzkie; zajmuje się też wyjaśnianiem przyczyn i skutków tych zjawisk

fizykoteologia
fizykoteologia

dziedzina dociekań filozoficznych zajmująca się dowodami na istnienie Boga na podstawie empirycznej obserwacji przyrody, głównie jej porządku, celowości i piękna

przeludnienie
przeludnienie

sytuacja polegająca na występowaniu nadmiernej liczby ludności, których środowisko naturalne nie jest w stanie utrzymać (pod względem pożywienia, wody pitnej, zasobów naturalnych)

teoria
teoria

teoria to zbiór logicznie powiązanych definicji, hipotez i twierdzeń całościowo opisujących mechanizm zmian jakiegoś fragmentu rzeczywistości; w przypadku teorii ludnościowych chodzi o takie zestawienie powyższych elementów, dzięki któremu wyłania się mechanizm i logika długookresowych przemian ruchu naturalnego i wędrówkowego, a tym samym zmian liczby, struktury i rozmieszczenia ludności