Przeczytaj
Organizacja danych w arkuszu kalkulacyjnym
Organizacja danych w arkuszu kalkulacyjnym jest prosta. Poszczególne kolumny zawierają zmienne, czyli wartości cechy, zjawiska czy faktu. Aby tabela stała się bardziej czytelna, w komórkach nagłówkowych kolumn możemy wprowadzić nazwę danej zmiennej.
Jeśli jednak takie zestawienie zawiera znacznie więcej danych, a my chcemy raportować ich część albo relacje, które między nimi zachodzą, to możemy się posłużyć tabelami przestawnymi. Tabele te, jak sama nazwa wskazuje, dają nam możliwość „przestawiania” istniejących danych, a także ukrywania danych niespełniających określonych kryteriów, wyświetlania w pożądanej kolejności lub wykonywania obliczeń. Tabele przestawne stanowią zatem tę funkcjonalność arkusza, która ułatwia analizę danych.
Plik do pobrania zawiera arkusz z nazwami kontynentów oraz krajów, a także odpowiadającą temu krajowi liczbę ludności. Na podstawie tych danych chcemy przedstawić dziesięć najbardziej zaludnionych krajów w zestawieniu, a następnie dziesięć najbardziej zaludnionych krajów z kontynentu azjatyckiego.
Pobierz przykładowe dane:
Wyświetlanie wierszy
Wyświetlanie wierszy w tabeli przestawnej
Przykład
W arkuszu Przykład
znajduje się zestawienie wysokości faktur za poszczególne usługi naprawcze w warsztacie samochodowym. Chcemy odpowiedzieć na pytanie, które z usług mają pod względem przychodów liczonych dla roku 2021 najwyższy udział procentowy w swojej kategorii.
Z obu zestawień możemy odczytać interesujące nas wyniki: w kategorii eksploatacja
usługą o najwyższym procentowym udziale w ogólnych kosztach jest wymiana paska rozrządu, a w kategorii uszkodzenie
– remont silnika.
Słownik
stosowanie kryteriów (poprzez wskazanie wybranych wartości znajdujących się w bazie danych) w celu ograniczania (selekcji) wyświetlania tylko do tych rekordów, które spełniają dane kryterium; filtrowanie wspomaga analizę danych zawartych w arkuszu