Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑cyan

Systematyka

Ważne!

Minogi oraz śluzice to jedyne żyjące współcześnie bezszczękowce, stąd też były wspólnie klasyfikowane w gromadzie krągłoustych – Cyclostomata. Obecnie jednak śluzice, ze względu na brak m.in. elementów wspierających strunę grzbietową, zostały wydzielone jako odrębny takson – Myxini. Minogi zaś stanowią odrębną grupę w randze gromady.

bg‑gray2

Nadgromada: kręgowce bezszczękowe (bezżuchwowce) (Agnatha)

Kręgowce bezszczękowe to takson parafiletyczny, do którego zaliczane są kręgowce niemające wykształconej szczęki i żuchwy.

bg‑gray2

Gromada: minogi (Petromyzontida)

Minogi występują w środowisku wodnym: zarówno w wodach słodkich, jak i słonych. Ich nazwa pochodzi od otworu gębowego w kształcie okrągłej przyssawki. Są pasożytami żerującymi na rybach. Ich ciało jest wydłużone, węgorzowate, pokryte śluzem, pozbawione łusek i płetw parzystych. Można w nim wyróżnić trzy części: głowę, tułów i ogon, który może stanowić od 1/3 do 1/4 długości ciała. Dorosłe osobniki osiągają długość od 8 cm do 1,2 m. Do poruszania się minogi wykorzystują płetwy grzbietowe – przednią i tylną, która przechodzi w płetwę ogonową.

R13RH7VoKTLlG1
Schemat przedstawia budowę morfologiczną minoga rzecznego. Na schemacie ryba przedstawiona jest od boku, ma podłużne ciało. Z przodu jej ciała widoczna jest przyssawka w postaci sporej wielkości okrągłej dziury. Powyżej przyssawki znajduje się oko ryby. Dalej są oznaczone zewnętrzne otwory skrzelowe – małe, poziomo ułożone w jednym rzędzie dziurki. W tylnej części ciała na tułowiu ryby są dwie płetwy grzbietowe. Tylna płetwa grzbietowa przechodzi od tułowia do ogona ryby i tam łączy się z płetwą ogonową.
Budowa morfologiczna minoga rzecznego (Lampetra fluviatilis).
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑cyan

Pokrycie ciała i ruch

Ciało minoga pokryte jest dość grubą skórą, w której znajdują się gruczoły śluzowe i zakończenia nerwowe. Pod skórą występują mięśnie, wykazujące wyraźną segmentację w odcinku tułowiowym i ogonowym. Szkielet zbudowany jest z chrząstki. W skład szkieletu osiowego wchodzi struna grzbietowastruna grzbietowastruna grzbietowa otoczona osłoną łącznotkankową, na której obecne są chrząstki – zawiązki łuków kręgów. Czaszka składa się z chrząstki wspierającej tarczę gębową (na niej osadzona jest przyssawka), chrzęstnej, otwartej od góry puszki mózgowej tworzącej mózgoczaszkę oraz trzewioczaszkitrzewioczaszkatrzewioczaszki, na którą składa się osiem łuków skrzelowych. Minogi poruszają się wyłącznie za pomocą nieparzystych płetw: dwóch grzbietowych – przedniej i tylnej, która przechodzi w symetryczną płetwę ogonową.

RIcwp10PS6Os31
Schemat przedstawia budowę szkieletu minoga. Przedstawiony jest on z perspektywy bocznej. Z przodu ciała ryby zaznaczona jest mózgoczaszka – podstawa głowy ryby. Od mózgoczaszki odchodzi rdzeń kręgowy, który ciągnie się aż do tyłu ciała ryby. Na grzbiecie znajduje się płetwa grzbietowa. Łączy się z przedstawioną od tyłu płetwą ogonową, która znajduje się w okolicach ogona ryby. Wzdłuż rdzenia umieszczona jest błona, która buduje układ naczyniowy. Struna grzbietowa znajduje się pomiędzy rdzeniem a błoną i ciągnie się poziomo przez cały szkielet ryby. Trzewioczaszka umiejscowiona jest poniżej początkowego odcinka rdzenia kręgowego w okolicach mózgoczaszki i się z nią łączy.
Budowa szkieletu minoga.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑cyan

Odżywianie

Przedni odcinek przewodu pokarmowego odgrywa rolę pompy ssącej, umożliwiającej minogom przyssanie się do ciała ryby i pobieranie z niego krwi lub tkanki mięśniowej. Na końcu głowy znajduje się tarcza gębowa tworząca rodzaj przyssawki (lejek przyssawkowy), uzbrojony w zęby rogowe i język, również zaopatrzony w rogowe, ząbkowane płytki. Otwór gębowy prowadzi do gardzieli, a z niej do przełyku, za którym znajduje się jelito z rozszerzeniem pełniącym funkcje żołądka. Wątroba rozwija się jako uwypuklenie jelita. Wzdłuż jelita ciągnie się tzw. zastawka spiralna, powiększająca jego powierzchnię i opóźniająca przesuwanie się pokarmu. W ścianie jelita rozrzucona jest szczątkowa, pęcherzykowata trzustka. Przewód pokarmowy kończy się otworem odbytowym.

Minogi nie zabijają swoich ofiar – zostawiają je osłabione z otwartymi ranami.  Wydzielina gruczołów gębowych minogów zapobiega krzepnięciu krwi ofiar.

bg‑cyan

Koordynacja nerwowa

Mózg minoga złożony jest z pięciu odcinków ułożonych liniowo jeden za drugim. Od kresomózgowia odchodzą dobrze rozwinięte opuszki węchowe. Z międzymózgowiem łączą się szyszynka i oko ciemieniowe, które prześwituje przez skórę. Służy ono do odbioru bodźców świetlnych i termicznych. Z przedniej części międzymózgowia odchodzą nerwy wzrokowe, które się nie krzyżują (co jest charakterystyczne dla innych gromad kręgowców). Móżdżek jest mały i słabo rozwinięty. Rdzeń przedłużony cechuje się silnym grzbieto‑brzusznym spłaszczeniem. Stanowi on największą część mózgu i jest ośrodkiem dla narządów zmysłowych skóry.

Narządy zmysłów minogów to:

  • nieparzysty narząd węchu – minogi są jedynymi żyjącymi kręgowcami, które mają pojedynczy otwór węchowy na szczycie głowy;

  • narząd słuchu – położony na wierzchu głowy; składa się z ucha wewnętrznego, zbudowanego z dwóch kanałów półkolistych i pęcherzyka słuchowego;

  • linia nabocznalinia nabocznalinia naboczna – jej komórki znajdują się na powierzchni skóry;

  • narząd wzroku – akomodacjaakomodacjaakomodacja następuje przez ruch soczewki pod wpływem skurczu mięśni, które deformują gałkę oczną; w siatkówce występują tylko pręciki.

bg‑cyan

Krążenie

Układ krwionośny minogów jest zamknięty. Serce leży po brzusznej stronie ciała i zbudowane jest z zatoki żylnej, jednego przedsionka, jednej komory i opuszki tętniczej. Przez serce przepływa krew żylna, dlatego jest to serce żylne. Krew żylna jest nasycona głównie dwutlenkiem węgla, ale zawiera też niewielkie ilości tlenu. Barwnikiem oddechowym u minoga jest hemoglobina. Od opuszki tętniczej odchodzi aorta brzuszna, rozgałęziająca się na tętnice, które prowadzą krew do worków skrzelowych. Utlenioną w workach skrzelowych krew zbierają tętnice skrzelowe odprowadzające, które uchodzą do aorty grzbietowej, rozprowadzającej krew po ciele. W zatoce żylnej zbierana jest krew żylna, dostarczana przez żyły. Do zatoki żylnej uchodzi także żyła wątrobowa,  zbierająca krew z układu pokarmowego.

R1FdnDVWaTQBk1
Układ krwionośny minoga.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑cyan

Wymiana gazowa

RGMYbFQVNeMa51
Skrzela minoga.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Układ oddechowy minoga ma postać siedmiu par workowatych skrzeliskrzelaskrzeli. Worki skrzelowe z jednej strony łączą się z gardzielą, a z drugiej – przez otwory skrzelowe – ze środowiskiem zewnętrznym. W workach skrzelowych znajdują się listewki, w których przebiegają naczynia krwionośne. Woda bogata w tlen dostaje się do worków skrzelowych z gardzieli, do której trafia przez otwór gębowy. Na zewnątrz wydostaje się otworami skrzelowymi. Jeżeli minóg jest przyczepiony do ciała ryby, woda dostaje się do worków skrzelowych przez otwory skrzelowe. Następnie woda wypływa również otworami skrzelowymi. Minogi nie przeprowadzają wymiany gazowej przez skórę ze względu na gruby naskórek.

bg‑cyan

Wydalanie

Narządami wydalniczymi są nerki typu pranerczapranerczapranercza, ciągnące się po grzbietowej stronie aż do odbytu. Wzdłuż nerek biegnie przewód moczowy uchodzący do zatoki moczowo‑płciowej. Minogi, jak inne zwierzęta wodne, są zwierzętami amoniotelicznymi, tzn. wydalają końcowe produkty przemiany związków zawierających azot w postaci amoniaku.

bg‑cyan

Rozmnażanie i rozwój

Minogi są organizmami rozdzielnopłciowymi, u których występuje zapłodnienie zewnętrzne (następuje ono w wodzie). W okresie tarłatarłotarła przejawia się u nich dymorfizm płciowy. Samce są większe od samic.

Tarło minogów jest monocykliczne, tzn. odbywa się raz w życiu. Po tarle oba osobniki giną. Rozwój zarodkowy trwa kilka tygodni – jego długość zależy od temperatury wody. Minogi przechodzą rozwój złożony, w którym występuje larwa zwana ślepicą, znacznie różniąca się od osobnika dorosłego. Wzdłuż ciała larwy ciągnie się jednolity fałd płetwowy, który przechodzi w ogon. Oczy ślepicy są słabo wykształcone, pokryte skórą. Szkieletem osiowym jest u niej struna grzbietowa zbudowana z chrząstki. Przewód pokarmowy i oddechowy nie są od siebie oddzielone. Larwa minoga nie ma lejka przyssawkowego ani języka i zębów – żywi się zawiesiną odfiltrowaną z wody. Żyje zagrzebana w mule rzecznym i przeobraża się po 3–7 latach. Podczas metamorfozy minogów wykształcają się cechy charakterystyczne dla osobników dorosłych.

Słownik

akomodacja
akomodacja

(łac. accomodatio – przystosowanie) nastawność oka; zdolność dostosowania układu optycznego oka do ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się w różnej odległości od patrzącego – między tzw. punktem bliży i punktem dali

linia naboczna
linia naboczna

narząd zmysłowy wrażliwy na zmiany ciśnienia wody, informujący o kierunku i sile jej prądów; składa się z zespołu skórnych ciałek zmysłowych (neuromastów) ułożonych szeregowo wzdłuż boku ciała

pranercza
pranercza

narząd wydalniczy kręgowców; w ich budowie występuje orzęsiony lejek i kłębuszek naczyń

skrzela
skrzela

narządy zwierząt wodnych, kręgowców i bezkręgowców umożliwiające pobieranie tlenu rozpuszczonego w wodzie

struna grzbietowa
struna grzbietowa

osiowy narząd podporowy strunowców; najstarsza, pierwotna forma szkieletu osiowego, wypierana stopniowo w rozwoju ewolucyjnym przez kręgosłup; spośród kręgowców zachowana u krągłoustych i wielu ryb, u zwierząt wyższych tylko w rozwoju zarodkowym (i u larw płazów)

tarło
tarło

okres godowy ryb, podczas którego następuje akt odłożenia (składania) i zapłodnienia jaj

trzewioczaszka
trzewioczaszka

część trzewiowa czaszki; stanowi rusztowanie dla początkowych odcinków układu pokarmowego i oddechowego