Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RWpVlwijxrXdu
Zdjęcie przedstawia rybę krągłoustą. Na pierwszym planie widoczna jest ryba z okrągłą przyssawką, w jej centralnej części jest otwór. Po bokach znajduje się rząd stożkowatych zębów. Na dalszym planie widoczne jest długie ciało ryby koloru szarego.

Krągłouste

Minóg morski (Petromyzon marinus). Gatunek ten występuje w przybrzeżnych wodach Europy i w pasie wschodnich pobrzeży Ameryki Północnej. W Bałtyku jest nieliczny. W Polsce najpospolitszy jest słodkowodny minóg strumieniowy (Lampetra planeri).
Źródło: NOAA Great Lakes Environmental Research Laboratory, Flickr, licencja: CC BY-SA 2.0.

Minogi, zaliczane do gromady krągłoustych (Cyclostomata), odgrywają znaczącą rolę w gospodarce człowieka. Ich mięso jest cenione ze względu na smak i wartość odżywczą: zawiera dużo białka, minerałów oraz tłuszczów. Z drugiej strony kręgowce te często powodują duże szkody w gospodarce rybackiej, zmniejszając populacje ryb. Minogi to bowiem pasożyty, które przyczepiają się do ciała swoich ofiar i wysysają ich krew. Pozostawione rany bywają śmiertelne.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz budowę minoga.

  • Wykażesz związek funkcji życiowych minoga ze środowiskiem i trybem życia.

  • Przeanalizujesz cechy pozwalające na odróżnienie minogów od innych gromad.

  • Opiszesz, czym charakteryzują się śluzice, i wyjaśnisz, dlaczego tych kręgowców nie klasyfikuje się już jako krągłoustych.