Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Kepler, jako wybitny matematyk, był cenionym uczonym. Był zwolennikiem teorii Kopernika, co w tamtych czasach nie było powszechne. Bardzo dokładnie analizował dane obserwacyjne zbierane przez lata przez jednego z najwybitniejszych obserwatorów nocnego nieba tamtych czasów – Tycho BraheTycho BraheTycho Brahe. Dzięki wielkiej bazie pomiarów położeń planet na niebie – głównie Marsa – mógł wyznaczyć kształt ich orbit. W ten sposób sformułował prawo, które było prawie obrazoburcze. Planety nie tylko okrążały Słońce, ale ich ruch nie odbywał się po doskonałej krzywej, jaką jest okrąg.

I prawo Keplera
„Każda planeta krąży po orbicie eliptycznej, ze Słońcem w jednym z ognisk tej elipsy.”
R18VnYjQFaQQH
Rys. 1. Elipsa z zaznaczonymi parametrami.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Punkty FIndeks dolny 1 i FIndeks dolny 2 to ogniska elipsy. W FIndeks dolny 2 znajduje się Słońce, czyli masa centralna układu. Odległość a nazywamy wielką półosią elipsy, b – małą półosią elipsy, natomiast c to odległość pomiędzy ogniskiem elipsy a jej środkiem. Odległości rIndeks dolny a i rIndeks dolny p to odpowiednio odległość do aphelium (najdalszy od Słońca punkt orbity) oraz odległość do peryhelium (najbliższy Słońcu punkt orbity).

Każda elipsa charakteryzuje się dwoma wielkościami: wielką półosią (a) i mimośrodem, często nazywanym również ekscentrycznością (e). Wielką i małą półoś można porównać do promienia w okręgu. Różnica polega na tym, że elipsa ma dwa różne promienie nazywane półosiami: wielką - a i małą - b. Na co dzień używa się głównie pojęcia wielkiej półosi, ponieważ na niej znajdują się ogniska elipsy. Im większa jest wartość a i mniejsza b, tym większe spłaszczenie elipsy. Innym pojęciem używanym do opisu elipsy jest mimośród zwany również ekscentrycznością:

e=ca

gdzie e to mimośród, a – wielka półoś, c - odległość pomiędzy ogniskiem a środkiem elipsy (tzw. ogniskowa).

Mimośród określa jak bardzo wydłużona jest elipsa, dla tej krzywej przyjmuje wartości w przedziale od 0 do 1. Im jest on większy, tym bardziej spłaszczona elipsa. Możemy powiedzieć, że mimośród jest miarą odstępstwa orbity od kształtu kołowego. Jeżeli mimośród równy jest 0, to obie osie elipsy są sobie równe i wtedy elipsa jest okręgiem.

Planety Układu Słonecznego mają niewielki mimośród – poniżej dwóch dziesiątych. Dla przykładu mimośród Ziemi wynosi 0,01671. Planetą o najbardziej ekscentrycznej orbicie w Układzie Słonecznym jest Merkury – jego mimośród wynosi 0,2056.

Pierwsze prawo Keplera opisuje ruch wszystkich ciał niebieskich okrążających masywne ciało. W przypadku planet często przybliża się orbitę planety do koła – ze względu na małą ekscentryczność nie powoduje to dużego błędu obliczeniowego, a bardzo ułatwia obliczenia. W Układzie Słonecznym wszystkie ciała niebieskie: planety, planetoidy, meteoroidy krążą wokół Słońca, a nawet Księżyce wokół planet poruszają zgodnie z I prawem Keplera.

Uogólnione I prawo Keplera mówi o tym, że elipsa nie jest jedyną krzywą, po której mogą poruszać się ciała w Układzie Słonecznym. Mogą nimi być również parabola i hiperbola, czyli tak zwane krzywe stożkowe. Krzywe stożkowe są to linie powstałe na ścianie bocznej stożka w wyniku przecięcia go płaszczyzną pod określonym kątem.

RGJIFCX58uvdx
Rys. 2. Rysunek przedstawia stożek i zaznaczone 4 różne krzywe stożkowe.
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krzywe_sto%C5%BCkowe.svg [dostęp 4.05.2022 r.], licencja: CC BY-SA 3.0.

Jeżeli stożek przetniemy płaszczyzną równoległą do podstawy, to otrzymamy koło (pierwsza krzywa stożkowa). Przecinając stożek pod pewnym niewielkim kątem do podstawy otrzymamy elipsę. Natomiast przecinając stożek pod tak dużym kątem, że krzywa przejdzie przez podstawę, otrzymamy parabolę lub hiperbolę.

Zawsze jednak Słońce znajduje się w ognisku orbity. Kiedy mimośród (ekscentryczność) osiąga w danym układzie wielkość równą bądź większą od jedynki, to elipsa „rozrywa się”. Gdy jest równy 1 mamy do czynienia z parabolą. Natomiast e > 1 da nam hiperbolę. Każda z tych krzywych sprawia, że ciało znajdujące się na takiej orbicie tylko raz zbliża się do ogniska, w którym znajduje się masa centralna, natomiast wielka półoś orbity dąży do nieskończoności, a mała półoś dąży do zera. Prawdopodobnie część komet i drobnych ciał niebieskichdrobne ciała niebieskiedrobnych ciał niebieskich Układu Słonecznego porusza się po takich orbitach.

Słowniczek

drobne ciała niebieskie
drobne ciała niebieskie

ciała znacznie mniejsze od planet takie jak planetoidy, meteoroidy, które okrążają Słońce, odbijają niewiele promieniowania słonecznego, więc są bardzo słabo widoczne.

Tycho Brahe
Tycho Brahe

(ur. 1546‑zm. 1601) - duński astronom, wywodzący się z bardzo bogatej rodziny. Otrzymał on obserwatorium na wyspie, w którym prowadził swoje obserwacje. Są to jedne z najdokładniejszych obserwacji prowadzonych nieuzbrojonym okiem. Na tych obserwacjach bazował Kepler wyznaczając swoje prawa.