Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑yellow

Rodzaje liści

Takie cechy liści jak rozmiar, kształt, ułożenie na łodydze i sposób unerwienia stanowią podstawę klasyfikacji tych organów.

Budowa zewnętrzna typowego liścia jest prosta. Spłaszczona, szeroka część to blaszka liściowa. Znajdujące się w blaszce wiązki przewodzące tworzą sieć zwaną nerwacją. Do łodygi blaszka może być przymocowana za pomocą ogonka – mówi się wtedy o liściach ogonkowych. Przy nasadzie ogonka mogą znajdować się przylistkiprzylistekprzylistki, czyli struktury podobne do liści, występujące zazwyczaj parami. U wielu roślin jednoliściennych nie występuje ogonek, a nasada liścia bezpośrednio otacza łodygę, tworząc pochwę – mówi się wtedy o liściach siedzących.

R2GmBIMFqKCV8
Ilustracja przedstawia budowę liścia klonu zwyczajnego. Na zdjęciu liść o kształcie dłoniasto-klapowanym z długim ogonkiem. Jego blaszka podzielona jest na 5 do 7 klap. Oznaczono elementy budowy liścia: 1. Wierzchołek liścia ostro zakończony, 2. Blaszka liściowa o ząbkowanym brzegu i sercowatej nasadzie, 3. Brzeg blaszki liściowej ząbkowany, 4. Nerwacja liścia. Nerwy biegną od nasady przez wszystkie klapy, 5. Nasada blaszki liściowej, 6. Ogonek liściowy, który ma maczugowatą nasadę 7. Nasada liścia, która jest zgrubiała.
Budowa morfologiczna liścia właściwego klonu zwyczajnego (Acer platanoides).
Źródło: Andrew Butko, Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Liście mogą być proste (z tylko jedną blaszką) lub złożone (blaszka liściowa podzielona jest na kilka mniejszych listków, ułożonych w jednej płaszczyźnie). Liście proste występują m.in. u topoli (Populus) i buka (Fagus). Liście złożone mają np. akacja (Acacia) i jesion (Fraxinus), u którego występują liście pierzastozłożone.

Liście pojedyncze
R1KMeTRtFPTUH
Grafika przedstawia wybrane kształty blaszek liści pojedynczych. Na ilustracji znajdują się ponumerowane liście: 1. Równowąski – posiada długi ogonek oraz biegnący przez całą długość nerw główny. Blaszka liściowa jest wąska, jej brzegi równoległe do nerwu głównego. 2. Lancetowaty - posiada długi ogonek oraz biegnący przez całą długość nerw główny. Blaszka liściowa jest wąska, zwęża się w kierunku zakończenia liścia tworząc ostry kraniec. 3. Jajowaty – posiada ogonek oraz biegnący przez całą długość nerw główny z równoległymi do siebie parami nerwów bocznych. Blaszka liściowa ma kształt owalny, zwęża się delikatnie ku krańcowi. 4. Nerkowaty – posiada ogonek oraz biegnący przez całą długość nerw główny oraz rozgałęzioną siatkę nerwów bocznych. Liść na górze jest okrągły, posiada głębokie wcięcie przy ogonku, co daje mu kształt zbliżony do kształtu nerki. 5. Sercowaty - posiada ogonek oraz biegnący przez całą długość nerw główny z równoległymi do siebie parami nerwów bocznych. Kształt liścia przypomina odwrócone do góry serce, a brzeg jego jest piłkowany – posiada ząbki na całej długości 6. Romboidalny - posiada ogonek oraz biegnący przez całą długość nerw główny z równoległymi do siebie parami nerwów bocznych. Kształt liścia jest zbliżony do rombu, którego wierzchołek stanowi miejsce styku blaszki z ogonkiem. Góra liścia posiada zaokrąglone ząbki. 7. Pierzastowrębny - posiada ogonek oraz biegnący przez całą długość nerw główny z równoległymi do siebie parami nerwów bocznych. Liść posiada głębokie wcięcia w zagłębieniach pomiędzy nerwami.
Wybrane kształty blaszek liści pojedynczych.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Liście złożone
Rlimtytd5EG3L
Geafika przedstawia wybrane kształty blaszek liści złożonych. Na ilustracji znajdują się ponumerowane liście:1. Trójlistkowy – posiada długi ogonek, na końcu którego znajdują się trzy podłużne liście. Blaszka liściowa jest wąska, zwęża się w kierunku zakończenia liścia tworząc zaokrąglony kraniec. Przez każdy z trzech liści biegnie nerw główny z równoległymi do siebie parami nerwów bocznych. 2. Dłoniastozłożony – posiada średniej długości ogonek, na końcu którego znajduje się siedem podłużnych liście. Blaszka liściowa jest wąska, zwęża się w kierunku zakończenia liścia tworząc zaokrąglony kraniec. Przez każdy z siedmiu liści biegnie nerw główny. 3. Wachlarzowatopalczasty - posiada długi ogonek, na końcu którego znajdują dwie łodygi, od którego odchodzi wachlarzowato dziewięć liści, od największego pośrodku, do najmniejszych po bokach. Blaszka liściowa jest wąska, zwęża się w kierunku zakończenia liścia tworząc lekko zaokrąglony kraniec. Przez każdy z liści biegnie nerw główny. 4. Parzystopierzasty - posiada krótki ogonek, na końcu którego znajduje się prosta łodyga, od której odchodzą na boki liście, po cztery po każdej stronie, od największych na dole, do najmniejszych na wierzchołku. Blaszka liściowa jest jajowata, zwęża się w kierunku zakończenia liścia tworząc lekko zaokrąglony kraniec. Przez każdy z liści biegnie nerw główny. 5. Nieparzystopierzasty z wąsami - posiada krótki ogonek, na końcu którego znajduje się prosta łodyga, od której odchodzą na boki liście, po cztery po każdej stronie, od największych na dole, do najmniejszych na wierzchołku. Wierzchołek łodygi głównej zakończony jest trzema wijącymi się wąsami. Blaszka liściowa jest jajowata, zwęża się w kierunku zakończenia liścia tworząc lekko zaokrąglony kraniec. Przez każdy z liści biegnie nerw główny. 6. Podwójnie nieparzystopierzasty – posiada krótki ogonek, oraz prostą łodygę główną zakończona trzema niewielkimi, jajowatymi liśćmi. Od boków łodygi odchodzą na symetrycznie na boki po dwie łodyżki. Na każdej z nich znajdują się liście, po trzy po każdej stronie, od największych na dole, do najmniejszych na górze oraz liść na wierzchołku łodyżki. Blaszka liściowa jest jajowata, zwęża się w kierunku zakończenia liścia tworząc lekko zaokrąglony kraniec. Przez każdy z liści biegnie nerw główny.
Wybrane kształty blaszek liści złożonych.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑yellow

Układ waskularny liścia

Układ waskularny liścia, tworzący widoczną na blaszce liściowej charakterystyczną nerwację (użyłkowanie), to kolejna ważna cecha umożliwiająca klasyfikację liści. W liściach roślin jednoliściennych (np. traw) występuje równoległy układ żyłek wzdłuż blaszki liściowej. Liście roślin dwuliściennych mają nerwację siatkową. Nerwacja ta może być pierzasta, kiedy występuje jeden nerw główny, od którego na całej długości odchodzą nerwy boczne (np. liść dębu – Quercus), lub dłoniasta, kiedy kilka nerwów odchodzi promieniście od jednego punktu (np. liść klonu – Acer).

Rfx31ihi2De951
Nerwacja liści.
Źródło: Aleksandra Ryczkowska, Agnieszka Kwiecień, Derek Ramsey, Obsidian Soul, Willow, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 2.5.
bg‑yellow

Typy ulistnienia

Ułożenie liści na łodydze zwane jest ulistnieniem. Jeżeli z każdego węzła wyrasta jeden liść, a linia łącząca ich nasady otacza łodygę spiralnie, mówi się o ulistnieniu skrętoległym (np. orzech włoski – Juglans regia, buk – Fagus). W ulistnieniu naprzeciwległym z jednego węzła wyrastają dwa liście, a wszystkie pary liści znajdują się w jednej płaszczyźnie (np. jodła pospolita – Abies alba, cis – Taxus). Podobne jest ulistnienie nakrzyżległe, w którym każda para liści jest ustawiona prostopadle do poprzedniej (np. u jasnoty – Lamium). W ostatnim typie ulistnienia – okółkowym – z jednego węzła wyrasta kilka liści (np. u marzanki – Asperula, surmii zwyczajnej – Catalpa bignonioides).

R1dsgU7yexoIA1
Typy ulistnienia: a) skrętoległe, b) nakrzyżległe, c) naprzeciwległe, d) okółkowe.
Źródło: Agnieszka Kwiecień, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 3.0.
bg‑yellow

Kształt blaszki liściowej

Kształt blaszki liściowej to jedna z głównych cech morfologicznych umożliwiających przyporządkowanie liścia do danego gatunku. Zróżnicowanie kształtów blaszki jest bardzo duże. W celu właściwej klasyfikacji warto skorzystać z kluczy do oznaczania roślin. Należy zwrócić uwagę na takie cechy jak: kształt całej blaszki (np. szpilkowy, lancetowaty, jajowaty, okrągły, sercowaty, pierzastowrębny itp.), ukształtowanie brzegu blaszki liściowej (liść całobrzegi, karbowany, ząbkowany, piłkowany, falistowcięty itp.) oraz dodatkowe cechy wyglądu blaszki, m.in. faktura blaszki liściowej czy pokrycie włoskami.

RgdTI2F1xmDTP
Różnorodność kształtów blaszek liściowych: a) szpilkowy, b) igłowy, c) równowąski, d) lancetowaty, e) owalnie lancetowaty, f) jajowaty, g) spiczasto‑jajowaty, h) odwrotnie jajowaty, i) łopatkowaty, j) eliptyczny, k) okrągły, l) nerkowaty, m) odwrotnie sercowaty, n) sercowaty, o) romboidalny, p) pierzastowrębny, r) oszczepowaty, s) strzałkowaty, t) trójkątny.
Źródło: MesserWoland, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑yellow

Modyfikacje budowy i funkcji liści

Rośliny żyjące w bardzo ciepłym klimacie, narażone na ciągłą utratę wody, mają zmodyfikowaną budowę liści. U kserofitów powstają tzw. liście kseromorficzne, najczęściej o zmniejszonej powierzchni, co ogranicza transpirację. Pokryte są grubą warstwą kutykuli. Często też pokryte są gęstymi, martwymi włoskami – kutnerem (np. u dziewanny – Verbascum densiflorum). Aparaty szparkowe mogą być zagłębione w powierzchni liści, a w trakcie długotrwałego niedoboru wody dochodzi do ich zaczopowania woskami lub żywicą. U sklerofitówsklerofitysklerofitów blaszki liściowe zwijają się lub składają albo ulegają całkowitej redukcji. U sukulentówsukulentysukulentów liście są grube i mięsiste, ponieważ gromadzą zapas wody.

Z kolei u higrofitówhigrofityhigrofitów, czyli roślin żyjących w środowisku o bardzo wysokiej wilgotności, występują liście higromorficzne. Ich epiderma zbudowana jest z dużych komórek, często zawierających chloroplasty. Mają bardzo cienką warstwę kutykuli lub są jej całkiem pozbawione. Komórki ich aparatów szparkowych mogą wystawać ponad komórki skórki.

Rośliny pływające po powierzchni wody mają liście hydromorficzne – cienkie i ubogie w tkankę naczyniową, gdyż woda stanowi mechaniczne podparcie dla rośliny. W liściach pływających aparaty szparkowe znajdują się na górnej stronie liścia, a u roślin zanurzonych w wodzie – w ogóle ich nie ma. W budowie anatomicznej często brak jest zróżnicowania na miękisz palisadowy i gąbczasty. W liściach roślin wodnych (hydrofitówhydrofityhydrofitów) występuje tkanka powietrzna – aerenchyma.

Rośliny żyjące w środowisku umiarkowanie wilgotnym wytwarzają liście mezomorficzne. Przestrzeń pomiędzy górną i dolną skórką liścia wypełniona jest miękiszem asymilacyjnym, tzw. mezofilem, który występuje w dwóch formach. Pod górną epidermą liścia znajduje się miękisz palisadowy, złożony z wydłużonych i ustawionych prostopadle do powierzchni liścia komórek, bogatych w chloroplasty i niewielkie przestwory międzykomórkowe. Jego głównym zadaniem jest przeprowadzanie procesu fotosyntezy. Natomiast na dolnej stronie liścia znajduje się miękisz gąbczasty, zbudowany z luźno ułożonych komórek, uboższych w chloroplasty, między którymi znajdują się duże przestrzenie ułatwiające transport substancji (tlenu, dwutlenku węgla i pary wodnej). Szczególnie duże przestwory znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie aparatów szparkowych. Taka budowa liści jest charakterystyczna dla roślin lądowych, zwłaszcza dwuliściennych, rosnących w umiarkowanych warunkach temperatury i wilgotności.

U roślin owadożernych występują liście pułapkowe, służące do chwytania i trawienia owadów (np. u rosiczki – Drosera, muchołówki – Dionaea). Wiele roślin wytwarza liście spichrzowe, które magazynują substancje odżywcze (np. kapusta – Brassica oleracea). Rośliny pnące często mają dodatkowe liście czepne (wąsy), umożliwiające im przyczepianie się do podpór (np. groszek – Pisum). U kaktusów występują ciernie, czyli zredukowane, silnie zdrewniałe liście, pełniące funkcje obronne oraz będące wyrazem przystosowania do ograniczenia transpiracji. Pąki liściowe wielu roślin pokryte są liśćmi łuskowatymi, które zabezpieczają pąki przed działaniem niekorzystnych warunków środowiska.

Słownik

higrofity
higrofity

(gr. hygrós – wilgotny, mokry, phytón – roślina) rośliny wilgociolubne, zajmujące środowiska o dużej wilgotności gleby i powietrza

hydrofity
hydrofity

(gr. hýdōr – woda, phytón – roślina) rośliny wodne, całkowicie lub częściowo zanurzone w wodzie

kserofity
kserofity

(gr. xērós – suchy, phytón – roślina) rośliny sucholubne, przystosowane fizjologicznie i anatomicznie do życia w środowisku ubogim w wodę

przylistek
przylistek

struktura wykształcająca się po obu stronach nasady ogonka liściowego; zwykle przylistki są dwa, najczęściej po rozwinięciu się liścia odpadają, ale u roślin,  u których blaszka liściowa rozwija się w wąs, przejmują funkcje asymilacyjne

sklerofity
sklerofity

(gr. sklēros – twardy, phyton – roślina) rośliny sucholubne, należące do kserofitów, przystosowane do życia w środowisku ubogim w wodę; mają twarde, skórzaste i błyszczące liście

sukulenty
sukulenty

(łac. succus – sok) rośliny sucholubne, należące do kserofitów, przystosowane do życia w środowisku ubogim w wodę; mają liście miękkie, soczyste, zdolne do gromadzenia i magazynowania wody w tkance wodnej

układ waskularny liścia
układ waskularny liścia

układ żyłek (nerwów) liściowych zawierających wiązki przewodzące w liściach