Momentem przełomowym w międzynarodowych wysiłkach na rzecz zwalczania terroryzmuterroryzmterroryzmu stał się atak z 11 września 2001 r. na World Trade Center i Pentagon. Sposób organizacji ataku i bezwzględność sprawców wobec ofiar cywilnych wzbudziły w przywódcach na całym świecie gotowość do włączenia się do walki z tym transgranicznym w swym charakterze zagrożeniem. Wiele państw podjęło w tym czasie działania o charakterze ochronnym (np. powołanie lub rozbudowywanie specjalnych jednostek antyterrorystycznych, tworzenie nowych instytucji i agend) oraz prawnym (przyjęcie stosownej legislacji).
Działania podjęte w Polsce
RAow8O65YK7FV1
Działania organizacji międzynarodowych
Działania o charakterze unilateralnym są jednak niewystarczające w zwalczaniu zagrożenia o charakterze transgranicznym, a taki jest właśnie współczesny terroryzm. Dlatego aktywność w tym obszarze wykazują m.in.: ONZONZONZ, Unia Europejska, NATONATONATO, OECD i Rada Europy. Duża część wysiłku podjętego przez te organizacje związana jest z wypracowaniem ram prawnych i strategii w walce z terroryzmem. Takie właśnie cele sprzyjały przyjęciu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Globalnej Strategii Zwalczania Terroryzmu (8 września 2006 r.). Podstawą strategii jest jednoznaczne, bezwarunkowe potępienie terroryzmu we wszelkich jego formach. Jej celem jest stworzenie międzynarodowej platformy, służącej zwalczaniu terroryzmu oraz podejmowanie konkretnych działań.
RlCvDz9WlxcGs
13 czerwca 2002 r. przyjęta została Decyzja ramowa Rady Unii Europejskiej na temat zwalczania terroryzmu. Zawierała postanowienia dotyczące ujednolicenia prawodawstwa dla jak najskuteczniejszego zwalczania terroryzmu. Działania na tym polu są kontynuowane poprzez regulacje odnoszące się do rozmaitych dziedzin, takich jak:
współpraca z kluczowymi partnerami: organizacjami i krajami trzecimi w zakresie wymiany informacji (np. na temat potencjalnych zagrożeń, danych o tożsamości i wykrytych podróżach ),
tworzenie i rozbudowywanie europejskich i międzynarodowych baz danych dotyczących bezpieczeństwa, podróżowania i migracji,
walka z handlem bronią i finansowaniem terroryzmu,
działanie przeciwko radykalizacji (m.in. przez monitorowanie i usuwanie witryn internetowych nawołujących do ekstremizmu).
Wybrane gremia współpracy międzynarodowej w zakresie przeciwdziałania i zwalczania terroryzmu
REbe7umVXiQID
NATO a walka z terroryzmem
Rolę NATO w zwalczaniu międzynarodowego terroryzmu trzeba rozpatrywać nieco inaczej, nie mamy tu bowiem do czynienia z typową organizacją, a sojuszem obronnym. Stąd też reakcją NATO na zamach z 11 września było powołanie się na art. 5 Traktatu północnoatlantyckiego i uznanie, że atak na USA jest atakiem na wszystkie kraje sojuszu. Mechanizm zbiorowej obrony uruchomiono po raz pierwszy w historii. Następnie na prośbę USA podjęto działania zmierzające do:
uwspólnienia danych wywiadowczych dotyczących terroryzmu,
dodatkowego zabezpieczenia obiektów NATO w państwach szczególnie zagrożonych terroryzmem,
udostępnienia lotnisk i zgody na przeloty samolotów wojskowych w związku z prowadzonymi operacjami antyterrorystycznymi.
Od 2001 r. działania antyterrorystyczne podejmowane przez Sojusz ogłaszane są w postaci komunikatów ze szczytów i spotkań ministerialnych (np. Praga 2002 r., Stambuł 2004 r.). Najważniejszym nowym dokumentem jest Koncepcja wojskowa NATO w zakresie ochrony przeciwko terroryzmowi, przyjęta w 2002 r. Od tego czasu walka z terroryzmem jest integralną częścią misji Sojuszu.
Słownik
NATO
NATO
Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego
ONZ
ONZ
Organizacja Narodów Zjednoczonych
terroryzm
terroryzm
różnie umotywowane, najczęściej ideologicznie, planowane i zorganizowane działania pojedynczych osób lub grup, podejmowane z naruszeniem istniejącego prawa w celu wymuszenia od władz państwowych i społeczeństwa określonych zachowań i świadczeń, często naruszające dobra osób postronnych; działania te są realizowane z całą bezwzględnością za pomocą różnych środków (nacisk psychiczny, przemoc fizyczna, użycie broni i ładunków wybuchowych), w warunkach specjalnie nadanego im rozgłosu i celowo wytworzonego w społeczeństwie lęku