Przeczytaj
Podział białek ze względu na funkcje
Każdy przejaw życia na Ziemi ma formę białkową. Białka często dzieli się ze względu na pełnione funkcje, wyróżniając białka enzymatyczne, strukturalne, zapasowe, transportujące, hormonalne, receptorowe, kurczliwe, magazynujące i obronne.
Różnorodność funkcji białek determinowana jest przez ich strukturę. Białka zbudowane są z aminokwasów, które łączą się ze sobą wiązaniami peptydowymi, tworząc różne struktury przestrzenne.
Struktura pierwszorzędowa to sekwencja aminokwasów tworzących łańcuch polipeptydowy. Jego przestrzenne ułożenie związane jest z powstawaniem wiązań wodorowych między poszczególnymi częściami łańcucha (struktura drugorzędowa). Z kolei struktura trzeciorzędowa określa przestrzenny układ struktur drugorzędowych, warunkowany przez wiązania dwusiarczkowe, oddziaływania jonowe, hydrofobowe i van der Waalsa. Niektóre z białek tworzą struktury czwartorzędowe będące połączeniem osobnych łańcuchów polipeptydowych.
Podział funkcjonalny białek na przykładzie osocza krwi
KrewKrew składa się z osoczaosocza (woda, białka i inne rozpuszczone substancje) oraz elementów morfotycznych krwielementów morfotycznych krwi.
Albumina jest najliczniej występującym białkiem osocza. Transportuje wiele różnych substancji, takich jak witaminy, barwniki, leki i różne metabolity.
Słownik
rodzaj ciśnienia osmotycznego wywieranego przez białka osocza krwi; większa zawartość białek w osoczu w porównaniu z płynami tkankowymi skutkuje jego wyższym ciśnieniem onkotycznym – zapobiega to przedostawaniu się wody z elektrolitami z osocza do tkanek
upostaciowane składniki krwi; są to żywe komórki (leukocyty), fragmenty komórek (trombocyty) oraz wyspecjalizowane, także żywe komórki o ograniczonym metabolizmie (erytrocyty)
białko wiążące jony żelaza występującego na III stopniu utlenienia (FeIndeks górny 3+3+)
enzym katalizujący proces rozkładu nadtlenku wodoru do wody i tlenu, obecny głównie w hepatocytach i erytrocytach
tkanka płynna złożona z osocza i elementów morfotycznych
substancja, z którą łączy się białko receptorowe
enzymy katalizujące reakcje utleniania i redukcji (reakcje redoks)
płynna część krwi; składa się z surowicy i fibrynogenu
białka surowicy krwi; są elementem swoistej odpowiedzi immunologicznej
część osocza krwi; składa się z wody, białek (bez fibrynogenu) i innych rozpuszczonych substancji
właściwości umożliwiające utrzymanie stałego odczynu pH; za utrzymanie stałego pH krwi (w zakresie od 7,35 do 7,45) odpowiadają zawarte w osoczu mieszaniny słabych kwasów i ich zasadowych soli tworzące układy buforowe – neutralizują one egzogenne związki, które mogłyby zmienić pH krwi
właściwości umożliwiające przyspieszenie reakcji chemicznej; wykazują je katalizatory