Przeczytaj
LogarytmLogarytm definiujemy następująco:
Logarytm o dodatniej i różnej od podstawie z dodatniej liczby to wykładnik potęgi, do jakiej należy podnieść , aby otrzymać .
Powyższą definicję można zapisać symbolicznie:
, bo
, bo
, bo
, bo
, bo
, bo
, bo
Najczęściej we współczesnej matematyce używamy systemu dziesiętnego, zatem na szczególną uwagę zasługują logarytmy o podstawie . Przyjęło się, że w przypadku logarytmu dziesiętnego nie notujemy podstawy:
, bo
, bo
, bo
, bo
We wszystkich powyższych przykładach, w wyniku logarytmowanialogarytmowania otrzymaliśmy liczby wymierne. Istnieją jednak logarytmy, które są liczbami niewymiernymi.
Rozważmy . Udowodnimy, że jest to liczba niewymierna. Dowód przeprowadzimy metodą nie wprost.
Sprawdźmy, do czego doprowadziłoby nas przypuszczenie, że jest liczbą wymierną. Ponieważ każdą liczbę wymierną można zapisać jako ułamek zwykły nieskracalny, to istnieją liczby całkowite i , dla których .
Zauważmy ponadto, że . Zatem jest liczbą dodatnią, możemy więc przyjąć założenie, że i są liczbami naturalnymi dodatnimi. Wprost z definicji logarytmu wynika, że . Obie strony tego równania są nieujemne, możemy je podnieść do potęgi , otrzymując równanie równoważne .
Ponieważ i są liczbami naturalnymi, więc lewa strona równania jest iloczynem samych dwójek, zaś prawa – iloczynem samych trójek. Zatem nie jest możliwe, aby obie strony były równe.
Przypuszczenie, że jest liczbą wymierną, doprowadziło do sprzeczności, zatem nie może być liczbą wymierną, czyli jest liczbą niewymierną.
W matematyce bardzo ważną rolę odgrywa liczba (stała Eulera, liczba Nepera) w przybliżeniu równa … Pod pewnymi względami przypomina ona liczbę . Jedną z ich cech wspólnych jest to, że obie są niewymierne. Wykorzystuje się ją również w fizyce. Liczba ta jest m.in. podstawą logarytmów zwanych naturalnymi. Do zapisu logarytmu naturalnego używamy nieco innej konwencji:
Słownik
działanie odwrotne do potęgowania
wykładnik potęgi, do której należy podnieść podstawę potęgi, aby otrzymać liczbę logarytmowaną:
, , ,